FujiFilm FinePix S200EXR - test

Fujifilm FinePix S200EXR to superzoom, który ma zainteresować ambitnego amatora. Oferuje obiektyw Fujinon z 14,3-krotnym zoomem i optyczną stabilizacją obrazu, 12-megapikselową matrycę Super CCD EXR i 2,7-calowy ekran LCD.

Autor: Marcin Falana

19 Luty 2010
Artykuł na: 38-48 minut

8. Podsumowanie

Fujifilm S200EXR jest przyzwoitym modelem w segmencie suprzoomów. Swoją budową i obsługą nawiązuje do lustrzanek. Widać to w gabarytach i ergonomii użytkowania - wystarczy wspomnieć o dużym gripie czy wyciągnięciu wielu funkcji na korpus. S200EXR jest też znakomicie wykonany - plastiki są dobrze spasowane, a przyciski działają z odpowiednim skokiem. Fujifilm mogło co prawda zmienić wygląd nawigatora, który pozostaje bez zmian od ładnych kilku modeli. Trudno jednak narzekać na ergonomię użytkowania, która stoi na wysokim poziomie. Poza "głębokim" umieszczeniem formatu RAW i brakiem przewijania powiększeń S200EXR radzi sobie znakomicie.

Widać, że FinePiksa S200EXR zaprojektowano z myślą o dużych przybliżeniach. Fujifilm zrezygnowało z szerokiego kąta jednak dobre osiągi na najdłuższych ogniskowych rekompensują tę niedogodność. W końcu superzoomy kupujemy gdy zależy nam na dużym przybliżeniu i S200EXR spełnia ten warunek bardzo dobrze. Jeżeli już jesteśmy przy obiektywie to warto wspomnieć o optycznej stabilizacji obrazu, która pozwala na skuteczne wydłużenie czasów ekspozycji o około 2 EV. S200EXR oferuje także tryb super makro, w którym możemy się zbliżyć do fotografowanego obiektu na odległość 1 cm.

Jeżeli chodzi o fotografowanie to S200EXR zbiera plusy za pomiar światła, manualne tryby ekspozycji i tryby EXR - które pozwalają na wyciągnięcie z naszych zdjęć trochę więcej niż w trybach standardowych. Na minus musimy zaliczyć szybkość działania, która jest po prostu męcząca. O ile autofokus prezentuje jeszcze przyzwoitą średnią prędkość, to zgrywanie zdjęć i uruchamianie aparatu trwa zdecydowanie zbyt długo.

Pod względem jakości zdjęć S200EXR prezentuje przyzwoitą średnią. Możemy go pochwalić za reprodukcję kolorów, jednak od 12-megapikselowej matrycy można wymagać trochę więcej. Jeżeli chodzi o użyteczne czułości ISO to S200EXR pozwala na stosowanie ISO 800 bez znaczących strat spowodowanych szumem.

FinePix S200EXR nie został stworzony do filmowania i da się to momentalnie zauważyć - za tę funkcję otrzymuje minus.

Fujifilm FinePix S200EXR to propozycja dla ambitnych amatorów, którzy szukają przyzwoitych osiągów na długich ogniskowych i nie przeszkadzają im dość duże gabaryty aparatu.

+ wyciągnięcie najważniejszych funkcji na korpus

+ materiały z których został wykonany

+ ergonomia użytkowania

+ obiektyw Fujinon z 14,3-krotnym zoomem

+ niewielki spadek jakości na najdłuższych ogniskowych

+ tryb super makro

+ lampa błyskowa

+ pomiar światła

+ manualne tryby ekspozycji

+ tryby EXR

+ optyczna stabilizacja obrazu (O.I.S.)

- duże gabaryty nawet jak na superzoom

- brak szerokiego kąta

- głęboko umieszczona zakładka z RAW-ami

- brak szybkiego menu funkcyjnego

- brak możliwości przewijania powiększeń

- szybkość działania

- filmowanie

Fujifilm FinePix S200EXR uzyskał w swojej klasie 61 %
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły