Ergonomia i funkcje przycisków

Leica M9 to drugi cyfrowy aparat niemieckiego producenta w systemie M. Jest też najmniejszym pełnoklatkowym korpusem na rynku. W teście przyjrzymy się jak ta ciekawa konstrukcja sprawuje się w fotograficznej praktyce.

Autor: Marcin Falana

16 Październik 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Leica M9 swoim wzornictwem i gabarytami nawiązuje do całej linii M. Gdyby nie oznaczenie "M9" wielu mogłoby go wziąć za wcześniejszy model. Na większości napotkanych ludzi zaciekawionych tą konstrukcją aparat robił wrażenie klasycznego korpusu na kliszę.

Leica M9

Aparat, jak na model pełnoklatkowy, trzeba zaliczyć do niedużych - 139 x 37 x 80 mm. Przy tym ma on odpowiednią wagę - 515 g. Nie jest zbyt lekki, co daje poczucie solidności. Większość szkieletu aparatu wykonano z odlewów stopów magnezowych, natomiast górna i dolna płytka to frezowane (na obrabiarkach numerycznych) elementy z litego bloku mosiądzu. Dzięki temu aparat ma być odporny mechanicznie i służyć, jak podkreśla producent, długie lata.

Leica M9

Body zostało pokryte antypoślizgowym tworzywem, jednak do bezpiecznego uchwytu brakuje jakiegoś gripa.

Leica M9

Funkcje przycisków

Na górnej ściance, poza tarczą czasów ekspozycji i spustem migawki, znajdziemy tarczę odpowiadającą za włączanie aparatu i tryb napędu. Do dyspozycji mamy zdjęcia pojedyncze, seryjne i samowyzwalacz. Warto w tym miejscu wspomnieć o obsłudze czasu B. Gdy mamy włączony czas B i samowyzwalacz to pierwsze naciśnięcie spustu migawki otwiera migawkę, a drugie ją zamyka. Dobre rozwiązanie, gdy chcemy osiągnąć dłuższe czasy ekspozycji niż 8 s i nie mamy pod ręką wężyka spustowego.

Leica M9

Tarcza czasów ekspozycji jest wystarczająco duża i kręci się w kółko dzięki czemu łatwo ją obsługiwać jednym palcem.

Leica M9

Na tylnej ściance, po lewej stronie wyświetlacza znalazła się kolumna przycisków obsługująca

  • PLAY - odtwarzanie zdjęć
  • DELETE - kasowanie
  • ISO - czułość
  • INFO - informację o baterii, karcie SD i obiektywie jaki jest zamontowany
  • SET - menu ekranowe, zatwierdzanie funkcji
menu ekranowe - przycisk SET
Leica M9

Z prawej strony wyświetlacza znalazł się przycisk MENU pozwalając dostać się do menu aparatu. Pod nim znalazł się nawigator, jego przyciski służą do nawigacji po menu i powiększonych zdjęciach w trybie odtwarzania. Okalająca nawigator tarcza pozwala na wprowadzanie korekty ekspozycji i powiększanie zdjęć w trybie odtwarzania.

Ergonomia użytkowania

Ergonomia użytkowania modelu M9 ma dwie strony - pozytywną i negatywną. Pozytywną jest obcowanie ze sprzętem z najwyższej półki, który oferuje klasyczną obsługę nawiązującą do fotografii przez duże F. Byłem zauroczony prostym rozwiązaniem tarczy czasów i pierścienia przysłony umieszczonego na obiektywie. Negatywną stroną jest szybkość obsługi - ustawianie ostrości, kadrowanie, zgrywanie i przeglądanie trwa zbyt długo. To trochę tak jak fotografowanie wielkim formatem - jest trudno, niewygodnie ale bardzo satysfakcjonująco.

Podsumowanie

Leica M9 to aparat, który trudno porównać z konkurencyjnymi aparatami pełnoklatkowymi. Plus należy się na pewno za niewielkie gabaryty i odpowiednią wagę. Nie można też narzekać na znakomitą jakość wykonania. Zastanawiają mnie natomiast takie rozwiązania jak brak środkowego przycisku nawigatora, który mógłby obsługiwać jakąś funkcje jak choćby balans bieli.

+ niewielkie gabaryty jak na aparat pełnoklatkowy

+ odpowiednia waga

+ znakomita jakość wykonania

- brak gripa

- brak środkowego przycisku nawigatora

- ograniczenie funkcjonalności nawigatora

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)