Jakość zdjęć

Panasonic GH1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest ani lustrzanką, ani kompaktem. Poza tym GH1 nie jest tylko aparatem fotograficznym, ponieważ udostępnia zaawansowane funkcje wideo. I nie chodzi tylko o nagrywanie filmów w jakości Full HD. Zapraszamy do zapoznania się z testem tej ciekawej konstrukcji.

Autor: Marcin Falana

29 Lipiec 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

7. Jakość zdjęć

Szum

Zdjęcia zostały wykonane na ustawieniach domyślnych, czyli redukcji szumu ustawionej na poziomie 0. Zdjęcia tablicy Gretaga potwierdzają pierwsze wrażenia - GH1 radzi sobie z szumem bardzo dobrze nie ustępując amatorskim lustrzankom. Do ISO 800 jest naprawdę dobrze, ISO 1600 szumi bardziej jednak struktura zakłóceń jest do przyjęcia. ISO 3200 używałbym tylko w sytuacjach awaryjnych. Jednym słowem można ustawić limit czułości na ISO 800 i nie martwić się o jakość zdjęć.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200

Panasonic GH1 umożliwia dostosowanie redukcji szumu w zakresie od -2 do +2. Zmiany poziomu odszumiania dokonujemy po wciśnięciu przycisku FILM MODE.

ISO 1600 porównanie trzech poziomów odszumiania od góry -2, 0 +2
ISO 3200 porównanie trzech poziomów odszumiania od góry -2, 0 +2

Poza tym w menu możemy uruchomić redukcję szumu dla długich czasów ekspozycji. Jak widać na fragmentach poniżej warto z niej skorzystać - na fragmencie bez redukcji możemy zauważyć niebieskie przebarwienia i czerwone gorące piksele. Fragment z redukcją jest wolny od tego rodzaju artefaktów.

porównanie fragmentu zdjęcia nocnego, od góry redukcja szumy wyłączona, włączona

Reprodukcja szczegółów

Reprodukcja szczegółów w modelu GH1 stoi na przyzwoitym poziomie. Jest trochę słabsza niż w lustrzankach takich jak Nikon D5000 czy Canon 500D jednak jest lepsza od większości kompaktów.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200

GH1 oferuje 5 poziomów wyostrzenia w zakresie od -2 do +2. Wyostrzenie działa w delikatny sposób nawet na wartości +2

porównanie wyostrzenia od lewej -2, 0, +2

Reprodukcja kolorów

Ogólnie rzecz biorąc GH1 nie ma problemów z prawidłową reprodukcją kolorów. Składowe RGB wyglądają prawie identycznie jak w modelu G1. O ile nie mam zastrzeżeń do czerwieni i zieleni na zdjęciach studyjnych, o tyle muszę zauważyć, że niebieski trochę wpada w fiolet.

W plenerze udało mi się jednak sfotografować niebo, które ma atrakcyjny błękitny kolor. Nie można też mieć zastrzeżeń do czerwieni i zieleni, które są odpowiednio nasycone. Także kolory skóry wyglądają dobrze. Co ważne, nawet na wyższych czułościach do ISO 1600 nie widzimy dużej utraty nasycenia kolorów.

ISO 1600

Podsumowanie

Pod względem jakości zdjęć Panasonic GH1 bije kompakty na głowę i wypada trochę słabiej od amatorskich lustrzanek. Właściwie możemy ustawić ISO Auto do czułości ISO 800 i nie przejmować się jakością zdjęć. Nie można też mieć większych zastrzeżeń do reprodukcji kolorów.

+ niski poziom szumu do czułości ISO 800

+ przyzwoita reprodukcja szczegółów

+ reprodukcja kolorów

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63