Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
4. Fotografowanie
Szybkość działania
Pentax X70 jest gotowy do wykonania zdjęcia po około 4 s od włączenia. Pod względem prędkości odtwarzania zdjęć nie można mieć większych zastrzeżeń - aparat szybko przechodzi do trybu odtwarzania i pozwala na szybie przeglądanie zdjęć. X70 łapie czkawkę podczas zapisywania serii zdjęć oraz podczas składania panoramy.
Największy wpływ na szybkość działania aparatu ma autofokus. Pentax X70 nie jest pod tym względem demonem prędkości. Generalnie X70 miesi się w przedziale od 0,5 - 2 s. Należy go natomiast pochwalić za system wspomagania autofokusa, który działa bardzo dobrze. Dzięki czemu nawet w słabym oświetleniu autofokus nie błądzi wokół płaszczyzny ostrości.
Nie bez znaczenia jest także prędkość przezoomowania od najszerszego kąta do najdłuższej ogniskowej, która wynosi nieco ponad 1,5 s, co należy zaliczyć do niezłych wyników.
Przyjrzyjmy się jeszcze jak X70 radzi sobie ze zdjęciami seryjnymi. Pod przyciskiem napędu znajdziemy trzy tryby zdjęć seryjnych - L, M i H. Niestety wszystkie zdjęcia seryjne są zapisywane w ograniczonej rozdzielczości 5 Mp (2592 x 1944). W najszybszym trybie H aparat wykonał 21 klatek w 1,7 s i trzyma deklarowane przez producenta 11 kl/s. Po wykonaniu serii 21 zdjęć X70 potrzebuje ponad 15 s żeby je zapisać. Gdy chcemy zrobić jakieś konkretne, dynamiczne zdjęcia seryjne musimy się do tego dobrze przygotować ponieważ nie będziemy mogli ich szybko powtórzyć.
Pomiar ostrości
X70 oferuje trzy tryby autofokusa: 9 punktowy AF, 1 punktowy AF i śledzący AF. Wybieramy je w menu aparatu.
Poza tym pod przyciskiem z symbolem kwiatka możemy: włączyć tryb Makro, ustawić ostrość na nieskończoność, manualnie lub wybrać punkt AF. (widok zakładki poniżej)
Do dyspozycji mamy także przyzwoicie działającą funkcję Priorytetu twarzy i Detekcję uśmiechu.
Pomiar światła
Sposób pomiaru światła wybieramy w drugiej zakładce menu głównego aparatu. Jest to dość żmudna metoda, możemy jednak tak zaprogramować menu Fn, żeby mieć szybki dostęp do pomiaru światła. Do wyboru mamy pomiar uśredniony, centralnie ważony i punktowy.
Pentax X70 radzi sobie dobrze z pomiarem światła. Zarówno w mocnym, tylnym świetle jak i słabym oświetleniu X70 dawał zadowalające efekty. Głównie korzystałem z pomiaru uśrednionego, który nieźle balansował między najjaśniejszymi i najciemniejszymi partiami zdjęcia, czasami wprowadzałem korektę ekspozycji, żeby wyciągnąć interesujący mnie fragment. Nie można mieć także zastrzeżeń do działania pomiaru punktowego.
Tryby ekspozycji
Pentax X70 został bogato wyposażony w tryby ekspozycji. Do wyboru mamy zarówno pełną automatykę, w postaci programu zielonego, tryby tematyczne jak i programy półautomatyczne i tryb manualny z prawdziwego zdarzenia.
Balans bieli
Automatyczny pomiar balansu bieli działa w modeli X70 bardzo przyzwoicie. Aparat bardzo dobrze poradził sobie z jarzeniowym światłem dając prawie identyczne rezultaty jak ręczny pomiar temperatury barwowej.
Filmowanie
Pentax X70 pozwala na rejestrowanie filmów w jakości 720p (1280 x 720 pikseli) z prędkością 15 kl/s. 15 kl/s w maksymalnej rozdzielczości to w dzisiejszych czasach trochę mało. Jeżeli chcemy nagrywać z prędkością 30 kl/s do dyspozycji mamy rozdzielczości 848 x 480 pikseli.
X70 podczas nagrywania pozwala na zoomowanie niestety, jeżeli zaczniemy nagrywanie na środku zakresu zooma do dyspozycji mamy tylko przybliżanie i oddalanie do punktu w którym zaczęliśmy nagrywanie. Nie możemy skorzystać z całego zakresu ogniskowych.