Panasonic Lumix DMC-TZ5 - szybki test

Panasonic zaprezentował pierwszy model Travel Zooma TZ1 w lutym 2006 roku. W 2007 ukazał się model TZ3, a teraz, dokładnie rok później, Panasonic wprowadził na rynek trzecią generację tych popularnych kompaktów. Tak jak jego poprzednicy TZ5 oferuje obiektyw o dużej ogniskowej i stabilizację obrazu w bardzo kompaktowym opakowaniu.

Autor: Marcin Falana

1 Sierpień 2008
Artykuł na: 23-28 minut

2. Ergonomia użytkowania i menu

TZ5 jest lekki i nie ma problemów z trzymaniem go jedną dłonią. Mały grip pokryty gumą spełnia dobrze swoją rolę, do tego możemy założyć na rękę smycz, co zapobiegnie ewentualnemu upadkowi aparatu.

Panasonic TZ5 mini grip

Spust migawki i tarcza zooma są dobrze umieszczone i zapewniają wygodną pracę jedną ręką. Wciśnięcie spustu migawki do połowy uruchamia pomiar światła, na ekranie widzimy wartość przysłony i czasu, oraz punkt pomiaru ostrości i wartość korekty ekspozycji, jeżeli taką zastosowaliśmy. Gdy zachodzi niebezpieczeństwo poruszenia zdjęcia aparat wyświetla czerwoną ikonkę z symbolem trzęsącego się apartu.

informacje dostępne po wciśnięciu spusty do połowy

Podczas robienia zdjęć z lampą błyskową warto zwracać uwagę na to żeby jej nie zakrywać palcem środkowym, którym trzymamy mini grip TZ5.

górna ścianka

Na górnej ściance umieszczono spust migawki, włącznik on/off, tarczę trybów i nowy przycisk E. ZOOM, który umożliwia szybkie przejście do najdłuższej ogniskowej. Z przodu spustu migawki znajduje się pokrętło zooma. Jedyne zastrzeżenia budzi tarcza trybów, którą można przestawić w bardzo łatwy sposób podczas wyciągania aparatu z kieszeni czy torby, co przydarzyło mi się kilka razy.

tylna ścianka

Reszta przycisków znajduje się na tylnej ściance po prawej stronie wyświetlacza. Ich obsługa jest bardzo instynktowna, niestety wygrawerowane na nich symbole są nieczytelne w niektórych sytuacjach. Przyciski nawigatora dają nam dostęp do kompensacji ekspozycji, bracketingu, trybów lampy błyskowej, samowyzwalacza i trybu makro. Przycisk Q. MENU pozwala na szybki dostęp do najważniejszych parametrów jak:

  • czułość ISO
  • balans bieli
  • napęd
  • tryb autofokusa
  • stabilizator
  • format obrazu
  • rozmiar obrazu
  • tryb LCD
  • I. kontrast

Ostatnim przyciskiem jest DISPLAY, który pozwala na wybór ilości wyświetlanej informacji podczas pracy z podglądem na żywo. Możemy kadrować bez informacji, z informacją i liniami pomocy lub tylko z informacją. Wśród informacji do dyspozycji mamy także histogram.

sposoby wyświetlania informacji, przycisk DISPLAY

Monitor

Panasonic TZ5 wyposażono w bardzo przyzwoity 3-calowy wyświetlacz LCD. Jego rozdzielczość wynosi 460 tys. punktów. Wyświetlany obraz jest czysty i jasny. Jedynie w sytuacji fotografowania pod słońce przydałby się wizjer elektroniczny. Monitor wyposażono w specjalne tryby: Auto Power LCD, Power LCD, Wysoki kąt. Tryby Power LCD zwiększają jasność monitora dzięki czemu obraz jest lepiej widoczny gdy fotografujemy w ostrym słońcu. Natomiast tryb Wysoki kąt pozwala na oglądnie obrazu pod dużym kątem, gdy trzymamy aparat nad głową. Więc z fotografowaniem nad głowami innych nie będzie większego problemu.

linie pomocy

Q. Menu

Jak wspominałem wcześniej przycisk Q.MENU umożliwia dostęp do menu funkcyjnego, które pozwala na zmiany najczęściej używanych podczas fotografowania parametrów. Jest to dobre rozwiązanie i sprawdza się podczas codziennego użytkowania. Menu funkcyjne w połączeniu z przyciskami nawigatora pozwala na obsługę aparatu bez częstego zaglądania do menu co uważam za duży plus.

menu funkcyjne (info)

Menu

Menu Panasonica TZ5 jest podzielone na 2 zakładki: menu nagrywania i menu konfiguracji. Menu nagrywania pozwala na zmiany podobnych parametrów jak Q.MENU poza tym mamy w nim dostęp do trybów kolorystycznych.

menu nagrywania

Menu konfiguracji - dostępne zarówno z poziomu trybu nagrywania jak i odtwarzania - składa się z pięciu zakładek z ustawieniami aparatu.

menu konfiguracji

Menu odtwarzania

Gdy wciśniemy środkowy przycisk nawigatora w trybie odtwarzania to dostaniemy się do menu odtwarzania, które składa się z trzech zakładek: tryb odtwarzania, odtwarzanie i konfiguracja.

menu odtwarznia

Tryb odtwarzania

W panasonicu TZ5 znalazła się oddzielna zakładka do wyboru sposobu odtwarzania zdjęć. Poza normalnym odtwarzaniem, rozbudowanym pokazem slajdów do dyspozycji mamy przeglądanie 2 zdjęć jednocześnie i przeglądanie zdjęć z konkretnej kategorii.

tryby odtwarzania
odtwarznie dwóch zdjęć jednocześnie

Bardzo ciekawie prezentuje się pokaz slajdów - do wyboru mamy zestaw efektów, które na różnym tle muzycznym wyświetlają zdjęcia.

zestw efektów w pokazie slajdów

Odtwarzanie

Ta zakładka składa się z trzech kart. Za jej pomocą możemy między innymi nagrać notkę głosową do zdjęcia, zmienić jego tytuł, skopiować, zmienić rozmiar czy wysłać bezpośrednio na drukarkę.

zakładka odtwarzania

Odtwarzanie zdjęć

Gdy standardowo włączymy odtwarzanie TZ5 pokaże nam jedno zdjęcie, po wciśnięciu przycisku DISPLAY mamy dostęp do informacji i histogramu.

Do miniaturek i powiększenia (do 16x) dostajemy się za pomocą tarczy zooma. Możemy wyświetlić 12 lub 30 miniaturek. Do dyspozycji mamy także kalendarz.

Do miniaturek i powiększenia (do 16x) dostajemy się za pomocą tarczy zooma. Możemy wyświetlić 12 lub 30 miniaturek. Do dyspozycji mamy także kalendarz.

Obiektyw

Panasonic TZ5 został wyposażony w obiektyw Leica DC Vario-Elmar o nominalnej ogniskowej 4,7-47 mm (odpowiednik dla małego obrazka 28-280). Dostępne przysłony dla szerokiego kąta f/3.3 - f/8, tele f/4.9 - f/11. Obiektyw TZ5 charakteryzuje się niskim poziomem dystorsji zarówno na najdłuższych ogniskowych jak i szerokim kącie.

Jak widać na przykładach powyżej jesteśmy w stanie rozpoznać linie na poziomie 16-17 z czego wynika, że tandem matryca i obiektyw rejestruje obrazy z rozdzielczością 1700 LPH (lines per picture height.) Co ważne rezultaty są przejrzyste i nie wykazują artefaktów spowodowanych wyostrzeniem.

wysuwanie obiektywu Panasonica TZ5

Poniżej przedstawiamy zdjęcia obrazujące zakres 10-krotnego zooma TZ5. Osobiście dość rzadko stosowałem dłuższe ogniskowe niż 150mm - ciężko jest uzyskać ostre zdjęcie nawet ze stabilizacją obrazu, chyba że jest naprawdę dużo światła i aparat używa krótkich czasów naświetlania. Zdjęcia poniżej zostały wykonane na statywie.

28mm
67mm
280mm

Zasilanie

Bateria i gniazdo kart pamięci zostało umieszczone pod odchylaną za pomocą sprężynki, zamykaną klapką. TZ5 wyposażono w 27 MB pamięci wewnętrznej. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać około 300 zdjęć. Oczywiście przy korzystaniu z lampy błyskowej i stabilizacji obrazu osiągniemy mniejszą ilość zdjęć.

bateria i gniazdo kart pamięci
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33