Olympus SP-550 UZ - test

Określenie ultra zoom idealnie pasuje do nowego kompaktu Olympusa SP-550 UZ. 18-krotny zakres ogniskowych to obecnie najwyższa wartość dostępna w aparatach kompaktowych. Bez wątpienia taki obiektyw to marzenie niejednego fotoamatora. Ale z technicznego punktu widzenia stwarza spore problemy związane z prawidłową kalibracją. Jak sprawdzi się w praktyce? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w teście przeprowadzonym przez Fotopolis.pl.

Autor: Paweł Ryczkowski

20 Marzec 2007
Artykuł na: 49-60 minut

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenia

Po wyjęciu SP-550 UZ z pudełka na twarzy musi pojawić się uśmiech, gdyż jakość użytych materiałów jest znakomita. Największe wrażenie robi przednia ścianka w całości pokryta chropowatą gumą. Wstawka z takiej samej gumy znalazła się także na tylnej ściance, w miejscu, w którym trzymamy aparat kciukiem. Ten sam materiał znajduje się na obudowie obiektywu, tak więc chwyt aparatu jest pewny praktycznie w każdej sytuacji, bez względu na upodobania fotoamatorów.

Poniżej prezentujemy zdjęcia Olympusa SP-550 UZ:

Olympus SP-550 UZ

Ergonomia budowy i użytkowania

Mocno wyprofilowany grip oraz odpowiednio ukształtowana krawędź tylnej ścianki sprzyjają pewnemu chwytowi aparatu. Dobre wyważenie ułatwia trzymanie jedną ręką, a pokrycie większości powierzchni obudowy chropowatą gumą powoduje, że aparat na pewno nie wypadnie nam z ręki podczas fotografowania.

Uwagę zwraca logiczne ułożenie przycisków i elementów sterujących pracą aparatu. I tak dźwignia regulująca ustawienie zooma ma postać pierścienia otaczającego spust migawki. To chyba optymalne miejsce na ten element. Natomiast wątpliwości budzi niezdecydowanie konstruktorów. Otóż przycisk odtwarzania zdublowano taką samą pozycją na tarczy wyboru programu. Ciekawe w jakim celu?

pierścień ustawiania ogniskowej umieszczony dookoła spustu migawki - bardzo wygodne rozwiązanie

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół. Przed rozpoczęciem fotografowania warto poświęcić czas na przeczytanie instrukcji obsługi. Niestety SP-550UZ nie należy do aparatów, które można rozgryźć po jednokrotnym przejrzeniu menu. Bez znajomości instrukcji ciężko opanować działanie niektórych funkcji, gdyż ich uruchomienie powoduje wyłączenie innych funkcji lub trybów. W pierwszym momencie trudno się w tym zorientować. Na przykład w trybie AUTO lub SCN nie jest dostępny format RAW. Włączenie zdjęć seryjnych także wyłącza zapis RAW. Dużo czasu zabiera odnalezienie pozycji w menu, która spowodowała zablokowanie zapisu surowego.

Funkcje przycisków

Opis przycisków rozpoczniemy od górnej ścianki aparatu. Oprócz spustu migawki znalazła się tam jeszcze tarcza obsługująca zoom, tarcza trybu pracy aparatu oraz przyciski POWER i oznaczony symbolem poruszenia programowalny przycisk, który w wersji podstawowej uruchamia system stabilizacji. Bardzo dobrze działa tarcza wyboru ogniskowej. Wykonanie jej w formie pierścienia okalającego spust migawki zdecydowanie ułatwia obsługę obiektywu.

przyciski i tarcze umieszczone na górnej ściance aparatu

Na tylnej ściance umieszczono większość przycisków sterujących. Obok muszli ocznej wizjera znalazł się przycisk przełączający wyświetlanie informacji na monitorze lub w wizjerze. Po prawej stronie ekranu LCD umieszczono pozostałe przyciski. Zostały one uporządkowane tak, że wokół okrągłego nawigatora umieszczono 4 przyciski. Oto opis ich funkcji:

  • MENU - otwiera i zamyka menu aparatu
  • odtwarzanie - uruchamia tryb odtwarzania zdjęć
  • DISP. - przełącza tryby odtwarzania informacji na monitorze, przy uruchomionym menu po jego naciśnięciu uzyskać można informację na temat wybranej pozycji menu
  • kosz - kasuje nagrane na karcie zdjęcia

Centralny, okrągły przycisk nawigatora, oznaczony OK/FUNC potwierdza wybór pozycji menu, a w trybie wykonywania zdjęć uruchamia zakładkę służącą do wykonywania zmian podstawowych parametrów fotografowania.

przyciski na tylnej ściance aparatu

Czteropozycyjnemu, okrągłemu nawigatorowi, oprócz funkcji przewijania, przypisano także obsługę trybów pracy lampy błyskowej, samowyzwalacza, makro i korekcji ekspozycji.

Do opisania pozostał jeszcze jeden przycisk, umieszczony poniżej lampy błyskowej, który służy do jej otwierania.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w miejscu oparcia kciuka nie ma żadnego przycisku, co zdecydowanie zwiększa pewność chwytu.

Podsumowanie działu

Do mocnych stron SP-550 należy bez wątpienia pokrycie przedniej ścianki oraz obudowy obiektywu gumą. Dzięki temu trzymanie aparatu nie stwarza żadnego problemu. Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę dobrze wyprofilowany grip chwyt aparatu okaże się znakomity. Bez wcześniejszego poznania instrukcji pewne problemy może stworzyć obsługa niektórych trybów pracy aparatu, gdyż uruchomienie jednego powoduje zablokowanie innych.

+ pokryta chropowatą gumą przednia ścianka aparatu, obudowa obiektywu i miejsce oparcia kciuka

+ bardzo starannie wyprofilowany grip i krawędź tylnej ścianki ułatwiające trzymanie aparatu

- nielogiczna obsługa niektórych funkcji powodujących zablokowanie innych

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj