Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Ostatnie modele Olympusa typu ultra zoom (SP-500 UZ i SP-510 UZ) nie podbiły rynku. Powodem nie było zbyt małe zbliżenie obiektywu (w obu wypadkach 10-krotne) czy jakość obrazu, a brak sprzętowej stabilizacji obrazu. Podczas gdy konkurencja wykorzystywała systemy stabilizacji optyki lub matrycy nawet w prostych modelach, Olympus nie dysponował taką technologią. Dzisiejsza premiera zmienia ten stan rzeczy. Firma postanowiła zdecydowanie zaznaczyć swoją walkę o ten segment rynku i do stabilizacji sensora dołożyła imponujący zakres ogniskowych obiektywu. Wszystko zmieniło się dziś o 6 rano, kiedy to minęło embargo informacyjne na model SP-550 UZ.
Pisząc o zaprezentowanym pod koniec sierpnia zeszłego roku poprzedniku opisywanego aparatu - modelu SP-510 UZ - narzekaliśmy na brak postępu w stosunku do jeszcze wcześniejszego, pierwszego w serii Olympusa SP-500 UZ. Dziesięciokrotny zoom optyczny nie robił już wrażenia. Przekątna ekranu LCD wynosząca 2,5 cala nie odstawała od konkurencji, ale jej rozdzielczość już tak - 115 tys. punktów to stanowczo za mało w aparacie tej klasy. Mogliśmy też jedynie ganić za upchnięcie na matrycy tej samej wielkości dodatkowego miliona punktów światłoczułych. Tym razem jednak firma się postarała, spełniając nasze najważniejsze postulaty, a w niektórych wypadkach nawet przekraczając oczekiwania krytyków.
Zacznijmy od rzeczy może nie podstawowej, ale znacząco wpływającej na komfort jeśli nie fotografowania, to na pewno przeglądania wykonanych zdjęć. Olympus SP-550 UZ wyposażono w ekran LCD o tej samej przekątnej co poprzedników, ale zwiększono jego rozdzielczość do wzbudzających szacunek (choć - trzeba przyznać - niezbyt przełomowych) 230 tys. punktów. Z kolei rozdzielczość matrycy się nie zmieniła - znów mamy do dyspozycji 7,1 Mp efektywnych. I dobrze - wyścig na megapiksele nikomu nie służy, a na pewno nie fotoamatorom, którzy coraz szybciej zapełniają dyski swoich komputerów.
Najważniejsza zmiana dotyczy obiektywu. A właściwie są to dwie zmiany - jedna czysto sprzętowa, druga mająca związek z wygodą fotografowania. Pisząc o poprzednikach SP-550 UZ, narzekaliśmy na brak prawdziwego szerokiego kąta. Optyka wcześniejszych modeli zaczynała się dopiero przy odpowiedniku 38 mm w małym obrazku. Tym razem jest znacznie lepiej, bo możemy pochwalić Olympusa za ekwiwalent 28 mm. Jednak to drugi koniec obiektywu robi największe wrażenie. Firma postawiła bowiem na aż 18-krotny zoom optyczny dający odpowiednik ogniskowej 504 mm w małym obrazku. Imponujący wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę otwór względny opisywanego szkła. Co prawda ma ono zmienne światło, ale mieszczące się w zakresie F2.8-4.5.
Druga zmiana związana jest wygodą użytkowania aparatu. SP-550 UZ to pierwszy ultra zoom Olympusa wyposażony w system mechanicznej stabilizacji obrazu (pomijamyy krótkotrwałą współpracę z Canonem sprzed ładnych kilku lat). Co prawda producent chwali się "podwójną stabilizacją", ale ten drugi czynnik zapobiegający rozmyciu to nic innego jak wzmocnienie sygnału matrycy i podniesienie ekwiwalentu czułości, skutkujące wysokim zaszumieniem zdjęcia. A przy ogniskowej rzędu 500 mm stabilizacja jest niezbędna, prawdziwa stabilizacja - i taką Olympus wbudował w SP-550 UZ. System oparto na czujnikach żyroskopowych i mechanizmie kompensacji drgań za pomocą kontrruchów matrycy.
Dzisiejszą premierę wypada pochwalić również za możliwość rejestracji plików RAW - to w tej chwili wielka rzadkość w aparatach kompaktowych. Na to, że klientem docelowym opisywanego aparatu jest zaawansowany foto amator, wskazuje również obecność trybów preselekcji czasu i przysłony oraz trybu w pełni manualnego. Nie zapomniano jednak o początkujących - ich mają skusić 23 programy tematyczne (w tym: portret, plaża i śnieg, zdjęcie nocne). Wątpliwości mogą budzić aż 143 punkty AF do wyboru (nie zawsze im więcej, tym lepiej), ale na papierze taka liczba z pewnością wygląda dobrze. Dołóżmy do tego histogram zarówno w trybie rejestracji, jak i odtwarzania (funkcja coraz mniej oczywista w prostych kompaktach), zasilanie 4 ogniwami typu AA ("paluszki") oraz polskie menu, a okaże się, że Olympus zaprezentował niemal idealny aparat segmentu ultra zoom. No, może nie do końca idealny - dziwi bowiem fakt, że firma tak kurczowo trzyma się coraz bardziej niszowego standardu kart pamięci xD-Picture. Nawet Fujifilm pokazało niedawno aparat wyposażony w podwójne gniazdo akceptujące nie tylko nośniki xD-Picture, ale też znacznie popularniejsze karty SD.
Zresztą nie zaszkodzi wstrzymać się z tymi zachwytami do czasu, kiedy będziemy mogli przetestować opisywaną cyfrówkę. Ostrożność nie zawadzi, ponieważ ostatnio pojawia się coraz więcej modeli, którym pod względem funkcji, ergonomii i jakości wykonania nie można nic zarzucić, ale jakość obrazu już kuleje. Miejmy nadzieję, że Olympus SP-550 UZ taki nie będzie, ponieważ zapowiada się naprawdę ciekawie.
Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta oraz specyfikacji technicznej.
18-krotny zoom optyczny przenosi fotografikę na wyższy poziom
Olympus SP-550 UZ: Uchwyć wszystkie możliwości
Hamburg, 25 stycznia 2007 - Uwaga! Dzięki pierwszemu na świecie 18-krotnemu zoomowi optycznemu aparat Olympus SP-550 UZ nie uznaje żadnych ograniczeń, bezkompromisowo zbliżając fotografików do oddalonych obiektów. Chwytaj z dyskretnej odległości naturalne sceny uliczne, rejestruj szczegóły meczu z najwyższej trybuny - i używaj obiektywu szerokokątnego z bliższych odległości, żeby zobaczyć i pochwycić więcej. Ogniskowa tego aparatu obejmuje zdumiewający zakres 28-504 mm (odpowiednik zakresu ogniskowych aparatu małoobrazkowego)! Korzystaj z podwójnego zabezpieczenia przed rozmazaniem obrazu dzięki funkcji Dual Image Stabilization. Technologia ta zapewnia znacznie ostrzejsze zdjęcia nawet przy dużych powiększeniach czy przy obiektach znajdujących się w szybkim ruchu. Dysponujący 7.1 pikselową potęgą szczegółu aparat
SP-550 UZ otwiera nową sferę możliwości twórczych - Twoje życie, Twój Olympus SP-550 UZ.
Blisko z daleka
Wykorzystaj możliwości oferowane przez tak wielką moc powiększenia. Gdy korzystasz z 18-krotnego zoomu optycznego (odpowiednik zakresu ogniskowych 28 - 504 mm w aparacie małoobrazkowym 35 mm), nie musisz zakłócać swojemu obiektowi spokoju niezależnie od tego, czy są nim wędrujące po lesie zwierzęta, czy ludzie bawiący się na pikniku. Ze względu na to, że zdjęcia wykonywane teleobiektywem są bardziej wrażliwe na ruchy aparatu i spowodowane nimi rozmazania, model SP-550 UZ jest wyposażony w funkcję Podwójnej Stabilizacji Obrazu (Dual Image Stabilization), pomagającą uzyskać maksymalnie ostre ujęcia. Obserwuj sytuacje o wysokim stopniu dramatyzmu z pierwszego rzędu, zachowując bezpieczną odległość - i korzystaj z fenomenalnie szybkiego trybu zdjęć seryjnych, aby rejestrować zdarzenia z prędkością niespotykaną wcześniej w tej kategorii: do 15 klatek na sekundę*!
Zobacz więcej wokół siebie
Poznaj obiektyw, który jest po prostu bardziej wszechstronny. Oprócz zdumiewających właściwości zoomu jego szerokokątna konstrukcja osiąga wartość 28 mm (odpowiednik ogniskowej aparatu małoobrazkowego 35 mm). Dzięki temu aparat SP-550 UZ zapewnia fotografikom szersze perspektywy postrzegania i działania. Monitor LCD o przekątnej 6,4 cm pozwala kadrować i wykonywać ujęcia bez mrużenia oczu i zgadywania, jak wyjdzie zdjęcie.
Poznaj szczegóły
Spojrzyj na świat ze świeżego punktu widzenia przy pomocy trybu Super Makro - umożliwiającego wykonywanie zdjęć z odległości nawet 1 cm! Od mikroskopijnych cudów natury po proste detale codziennego życia: SP-550 UZ oferuje absolutnie unikalne możliwości fotograficzne.
Zatrzymać noc
Nie pozwól, by słabe oświetlenie rujnowało Ci zdjęcia: Możesz polegać na zintegrowanej technologii BrightCapture, która doda światła do każdego zdjęcia, a nawet do zapisanych sekwencji wideo! Z pomocą super jasnego monitora LCD kadrowanie ciemnych zdjęć nie stanowi żadnego problemu; wysokiej jakości zdjęcia i sekwencje wideo staną się możliwe w praktycznie każdych warunkach słabego oświetlenia.
Wygodna, twórcza obsługa
Dzięki ergonomicznemu kształtowi oraz intuicyjnej strukturze menu i przycisków, pozycjonowanie i obsługa aparatu SP-550 UZ to czysta przyjemność. Tryby ekspozycji P/A/S/M i 23 programy tematyczne zapewnią każdemu użytkownikowi idealne ustawienia. Zainstalowane menu w 25 językach pozwolą prawie każdemu korzystać z menu o prostej, łatwo rozpoznawalnej strukturze.
Wszechstronny aparat Olympus SP-550 UZ przekuwa twórcze marzenia w rzeczywistość. Ten kompaktowy aparat cyfrowy z pierwszym na świecie 18-krotnym zoomem optycznym będzie dostępny w sprzedaży od lutego 2007 r.
SP-550 UZ - podstawowe cechy i funkcje:
- 18-krotny szerokokątny zoom optyczny (odpowiednik zakresu ogniskowych 28-504 mm w aparacie małoobrazkowym
35 mm) 1:2.8-4.5
- Podwójna Stabilizacja Obrazu (Dual Image Stabilization)
- Matryca 7.1 megapikseli
- Monitor LCD o przekątnej 6,4 cm / 2.5", 230.000 pikseli
- Szybki tryb zdjęć seryjnych (do 15 klatek/s*)
- Tryb Super Makro (zdjęcia nawet z odległości 1 cm)
- Tryby ekspozycji P/A/S/M
- Technologia BrightCapture poprawiająca jakość zdjęć wykonywanych przy słabym oświetleniu dostępna także w trybie zapisu sekwencji wideo
- 23 programy tematyczne (włącznie z programami Portret, Zdjęcia sportowe, Sceny nocne)
- Menu w 25 wersjach językowych zainstalowanych w aparacie
- Pamięć wewnętrzna plus gniazdo kart xD-Picture
- Aparat dostarczany z oprogramowaniem Olympus Master i 4 ogniwami AA
*W trybie 1,2 megapiksela
Technologia BrightCapture
Jest to technologia mająca na celu zapewnienie lepszej jakości zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Działa ona na dwa sposoby:
i) Cała dostępna informacja o strukturze pikseli, dostarczona przez sensor obrazu, jest wykorzystywana w celu wyświetlenia na monitorze aparatu podglądu o jasności ponad cztery razy większej od typów konwencjonalnych, co ułatwia kadrowanie nawet w ciemnym otoczeniu.
ii) W niektórych trybach fotografowania czułość jest zwiększana (a rozdzielczość niekiedy zmniejszana), co pozwala uzyskiwać ujęcia o dobrej ekspozycji i wiernie oddanych kolorach, wysokim kontraście i ostrości nawet bez użycia lampy błyskowej. Przy świecach, Nocne sceny i Zdjęcia przy dostępnym świetle to programy tematyczne wykorzystujące techonologię BrightCapture.
Podwójna Stabilizacja Obrazu (Dual Image Stabilization)
Ta zapewniająca podwójny stopień zabezpieczenia, specjalna funkcja pozwala unikać rozmazań obrazu spowodowanych poruszeniem aparatu lub szybkim ruchem obiektów. Łączy ona wysokie czułości ISO z opartym na matrycy CCD mechanicznym stabilizatorem obrazu, którego wbudowany czujnik żyroskopowy wykrywa ruchy aparatu i odpowiednio reguluje matrycę CCD.