Olympus SP-550 UZ - test

Określenie ultra zoom idealnie pasuje do nowego kompaktu Olympusa SP-550 UZ. 18-krotny zakres ogniskowych to obecnie najwyższa wartość dostępna w aparatach kompaktowych. Bez wątpienia taki obiektyw to marzenie niejednego fotoamatora. Ale z technicznego punktu widzenia stwarza spore problemy związane z prawidłową kalibracją. Jak sprawdzi się w praktyce? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w teście przeprowadzonym przez Fotopolis.pl.

Autor: Paweł Ryczkowski

20 Marzec 2007
Artykuł na: 49-60 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu SP-550 zostało podzielone w typowy dla Olympusa sposób na następujące części:

  • menu aparatu - funkcje fotograficzne aparatu
  • ustaw - funkcje nie związane bezpośrednio z parametrami fotograficznymi
  • resetuj - przywraca ustawienia domyślne funkcji fotografowania
  • jakość obrazu - ustawienia rozdzielczości obrazu, jakości kompresji oraz formatu zapisu plików
  • SCN - wybór programówtematycznych
  • tryb cichy - wyłącza dźwięki aparatu

Taki podział jest klarowny i nie wymaga szczególnych wyjaśnień. Dzięki temu intuicyjne poruszanie się po poszczególnych zakładkach nie stanowi żadnego problemu. Poniżej prezentujemy zdjęcia zawartości poszczególnych zakładek.

strona wyświetlana po naciśnięciu przycisku MENU
menu USTAWIENIA APARATU
menu USTAWIENIA

Charakterystyczne dla Olympusa kolory użyte w menu zdecydowanie poprawiają jego przejrzystość. W przypadku testowanego kompaktu ma to szczególne znaczenie, gdyż ilość pozycji menu jest prawie tak duża jak w lustrzankach cyfrowych. Niestety, znaczna ilość funkcji, których parametry można ustawić, początkujących miłośników fotografii może przyprawić o lekki zawrót głowy. No cóż, spore zaawansowanie tego kompaktu musiało do tego doprowadzić. Na szczęście producent znalazł dobre rozwiązanie nie tylko dla początkujących. W zakładce USTAW umieścił pozycję USTAW MÓJTRYB dając możliwość zdefiniowania czterech własnych ustawień wszystkich parametrów fotografowania. Można to zrobić zmieniając poszczególne ustawienia lub, sporo prościej, zapisując aktualnie ustawione parametry. Po wybraniu zdefiniowanego trybu wszystkie fotograficzne parametry aparatu zostaną ustawione zgodnie z ustawieniami w wybranym trybie.

możliwości ustawień funkcji w pozycji ustawienia własne

Przy opisie menu trudno pominąć jedną charakterystyczną cechę. Po zaakceptowaniu potrzebnego ustawienia przyciskiem OK nie opuścimy menu. Pozwala to na wykonanie kolejnych zmian. Naciśnięcie spustu migawki spowoduje przejście w tryb fotografowania, ale po wykonaniu zdjęcia aparat natychmiast powraca do menu. Dzięki temu możliwe jest szybkie sprawdzenie jak działa wybrane ustawienie i dokonanie ewentualnych poprawek bez konieczności ponownego naciskania wielu przycisków podczas szukania potrzebnej pozycji. Naciśnięcie przycisku MENU powoduje opuszczenie zakładki, a kolejne naciśnięcie opuszczenie menu. Podczas wykonywania testu, kiedy bardzo często dokonuje się różnych zmian ustawień, zaoszczędziliśmy dużo czasu (i nerwów) korzystając z tego rozwiązania. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Kiedy planujemy zmienić szybko tylko jeden parametr wychodzenie z menu przez dwukrotne naciśnięcie MENU okazuje się irytujące. No cóż, trzeba się do tego przyzwyczaić...

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

W swoim nowym kompakcie Olympus zaproponował dwa sposoby otwierania trybu przeglądania zdjęć. pierwszym z nich jest użycie przycisku odtwarzania, drugim ustawienie tarczy wyboru programu w pozycji odtwarzanie. Takie zdublowanie nie ma raczej sensu. Różnice między nimi polegają jedynie na tym, że po ustawieniu odtwarzania na tarczy i uruchomieniu aparatu nie wysuwa się obiektyw. A wystarczyło tę samą funkcję uaktywnić po naciśnięciu przycisku odtwarzania. I to są jedyne krytyczne uwagi do systemu odtwarzania zdjęć.

Przeglądanie wykonanych fotografii odbywa się w tradycyjny sposób, czyli przy użyciu prawego i lewego przycisku nawigatora. Jest ono bardzo sprawne, opóźnienia praktycznie nie da się odczuć. Zdjęcia można wyświetlać w jednym z następujących trybów:

  • pojedyncze zdjęcie
  • miniatury: [LST

;kalendarz;powiększenie do 10x] Zmiana sposobu wyświetlania obrazów realizowana jest przy pomocy dźwigni zooma.

Ciekawie prezentuje się menu w trybie odtwarzania zdjęć. Zawiera ono następujące zakładki:

  • playback manu
  • ustaw
  • tryb cichy
  • pokaz zdjęć
  • edycja
  • do druku
  • kalendarz
  • indeks
  • kasuj

Pozycje ustaw i tryb cichy są takie same jak w trybie fotografowanie. Najciekawiej prezentuje się zakładka edycja, w której umieszczono narzędzia pozwalające na szybką edycję zdjęć w aparacie, łącznie z dodawaniem ramek lub tworzeniem kalendarza ze zdjęciem. Poniżej przedstawiamy wygląd wszystkich stron tej zakładki:

zakładki menu dostępne w trybie odtwarzania
zawartość zakładki EDYCJA
wybór ramek dołączanych do zdjęcia
wybór etykiet
możliwości tworzenia indeksu zdjęć
tworzenie kalendarza

Podsumowanie działu

Trudno znaleźć słabe strony menu Olympusa SP-550 UZ. Prezentuje się ono bardzo dobrze, jest przejrzyste i logicznie skonstruowane. Przydatne okażą się z pewnością cztery własne tryby, które ustawiają wcześniej ustalone parametry fotografowania. Natomiast ciężko jednoznacznie określić, czy brak możliwości wyjścia z menu przez naciśnięcie spustu migawki (po wykonaniu zdjęcia lub puszczeniu spustu aparat wraca do menu) jest zaletą czy wadą. To już kwestia gustu i potrzeb.

+ przejrzysty układ i czytelny design

+ cztery tryby ustawień własnych

+ bogate możliwości edycji zdjęć

- zdublowany przycisk odtwarzania pozycją na tarczy wyboru programu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj