Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Matryca CCD Olympusa SP-510 UZ jest tej samej wielkości, co w poprzedniku (1/2,5 cala), ale upchnięto na niej o 1 megapiksel więcej. Najważniejsze cechy pozostały bez zmian: 10-krotny zoom optyczny (odpowiednik zakresu 38-380 mm w małym obrazku), 2,5-calowy ekran LCD, 21 programów tematycznych (!), manualne tryby ekspozycji, tryb zapisu plików RAW, wizjer elektroniczny i standard nośników pamięci xD-Picture Card. I właśnie dlatego że zbyt wiele się nie zmieniło, miłośnicy marki mogą się poczuć nieco zawiedzeni. To że nie zwiększono przekątnej ekranu LCD nie powinno dziwić, ale utrzymanie niskiej rozdzielczości już tak (115 tys. punktów to dziś stanowczo za mało). Również obiektyw aż się prosił o lekkie podrasowanie - zakres ogniskowych jest co prawda duży, ale "szeroki kąt" będący ekwiwalentem 38 mm w małym obrazku to słaby wynik.
Podstawową zmianą (poza rozdzielczością matrycy) jest rozszerzenie zakresu ekwiwalentów czułości do ISO 4000. Co prawda dwie najwyższe wartości (ISO 2500 i ISO 4000) są dostępne wyłącznie w trybie BrightCapture, czyli przy zmniejszonej rozdzielczości odpowiadającej 3 Mp, ale nieobecne w poprzedniku wartości ISO 800 i ISO 1600 pozwalają na rejestrację pełnowymiarowych plików 7,1 Mp. Mało pozytywną, ale spodziewaną zmianą jest zwolnienie tempa wykonywania zdjęć w trybie seryjnym do 1,7 kl./s. Za to pochwalić można Olympusa za umożliwienie rejestracji sekwencji wideo z prędkością 30 kl./s w rozmiarze 640x480. Dużym plusem jest też wprowadzenie menu w języku polskim (dotychczas można je było pobrać z Internetu za pomocą programu Olympus Master) i wysoka energooszczędność SP-510 UZ - 4 baterie AA mają wystarczyć na wykonanie 630 zdjęć (choć producent nie podał dokładnie, czy chodzi o akumulatory, czy baterie alkaliczne). Warto również pochwalić opisywany aparat za funkcję mapowania pikseli i możliwość precyzyjnego dostrojenia parametrów równoważenia bieli.
Olympus SP-510 UZ trafi do sprzedaży na początku września tego roku. Więcej szczegółów w zamieszczonych poniżej specyfikacjach oraz informacji prasowej producenta.
Znajdź się jak najbliżej ważnych wydarzeń
Olympus SP-510 UZ z 10-krotnym zoomem
Warszawa, 23 sierpnia 2006 r. - Dzięki aparatowi Olympus SP-510 UZ nigdy nie traci się żadnego ciekawego ujęcia. Obiektyw z silnym, 10-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 38-380mm) sprawia, że fotografujący mogą zawsze skupić się na akcji przybliżając w kadrze nawet bardzo odległe obiekty. Matryca o rozdzielczości 7,1 miliona pikseli pozwala rejestrować niezwykle ostre obrazy o dużym bogactwie szczegółów. Nie trzeba się też szczególnie martwić, gdy słońce zaczyna się chylić ku zachodowi i przygasa naturalne światło. Aparat SP-510 UZ, dzięki stworzonej przez Olympus technologii BrightCapture, zapewnia wspaniałe rezultaty również w słabych warunkach oświetleniowych, między innymi dzięki wysokiej czułości, którą można zwiększać do niespotykanego poziomu ISO 4000*. Co więcej, model ten charakteryzuje się niezwykle ekonomicznym poborem mocy. Zaledwie jeden zestaw baterii AA wystarcza na wykonanie do 630** zdjęć.
Fotografujesz podczas prawdziwego safari na sawannie, w czasie podróży, o której marzyłeś przez całe życie i nagle zauważasz na horyzoncie stado zebr. Zamiast podjeżdżać bliżej samochodem, ryzykując, że je spłoszysz, możesz skorzystać z SP-510 UZ i funkcji, jakie oferuje. Obiektyw tego aparatu dysponując 10-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 38-380mm) pozwala na przybliżenie w kadrze obiektu - nawet, jeśli znajdują się w znacznej odległości. Stwarza to niesamowite możliwości fotografowania w rozmaitych sytuacjach, w jakich wykonywane są zdjęcia. Co więcej, po przejściu do trybu o rozdzielczości 3 milionów pikseli specjalna opcja rozszerzonego zoomu (Fine Zoom) udostępnia fenomenalny wzrost powiększenia do 15x, co odpowiada całkowitemu zakresowi ogniskowej 38-570mm (w przeliczeniu na długości ogniskowej dla systemu małoobrazkowego).
Ekran LCD o przekątnej 6.4 cm ułatwia kadrowanie, jest jednocześnie na tyle duży, że można na nim spostrzec nawet drobne szczegóły. Matryca o rozdzielczości 7,1 miliona pikseli zapewnia, że zachwycające scenerie widziane w kadrze przełożą się na równie imponujące rezultaty na zdjęciach. I co ciekawe, zważywszy na możliwości ultra-zoomu aparat zachowuje zadziwiająco kompaktową formę.
Aparat SP-510 UZ pozwala użytkownikom nie tylko zbliżyć się do samej akcji, sprawia także, że dzięki technologii BrightCapture widzimy w ciemności lepiej, rozróżniając więcej szczegółów. Wartość ISO można zwiększyć aż do poziomu 4000*, dzięki czemu nie trzeba tak często korzystać z lampy błyskowej. Można też uniknąć rozmytego obrazu na zdjęciu wynikającego z poruszenia aparatem przy naciskaniu spustu migawki. Model ten udostępnia 21 programów tematycznych, które zapewniają doskonałe rezultaty przy fotografowaniu w rozmaitych warunkach i sytuacjach. Dodatkowo, aby sprostać wymaganiom ambitnych fotografów aparat SP-510 UZ oferuje liczne opcje manualnej kontroli parametrów fotografowania. Poza trybem priorytetu przysłony i prędkości migawki dostępne jest również w pełni manualne określanie parametrów fotografowania, co daje szerokie pole dla rozwijania własnej kreatywności i eksperymentowania.
Aby funkcje aparatu były w pełni zrozumiałe i proste w obsłudze, system menu tego modelu, instrukcja obsługi oraz interfejs oprogramowania Olympus Master dostępne są w 25 wersjach językowych, w tym w polskiej. Dla zapisu danych aparat został wyposażony w gniazdo kart xD-Picture Card i zintegrowaną pamięć wewnętrzną. Zestaw 4 baterii AA pozwala na wykonanie nawet 630** zdjęć.
Obiektyw, z silnym 10-krotnym zoomem, oraz inne technicznie zaawansowane udogodnienia sprawiają, że aparat SP-510 UZ dysponujący matrycą z ponad siedmioma milionami pikseli jest doskonały dla tych, którzy chcą uchwycić w kadrze każdą akcję - zarówno spotkanie rodzinne jak i tajemnice dzikiej przyrody.
Olympus SP-510 UZ dostępny będzie na rynku z początkiem września 2006 r.
Olympus SP-510 UZ - podstawowe cechy:
* W trybie 3 milionów pikseli
** Stosownie do standardów CIPA