Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
1. Wstęp
Kiedy pojawiły się pierwsze nieoficjalne zdjęcia Pentaksa K100D z targów w Moskwie, baliśmy się, że będzie to kolejna inkarnacja modelu *istD i pochodnych. Na szczęście szybko okazało się, że to pozory. K100D jest na swój sposób przełomową konstrukcją w stajni Pentaksa. Powód? Wbudowana stabilizacja obrazu Shake Reduction (SR) oparta na ruchu matrycy - analogiczna w zasadzie dzialania do SSS w Sony A100 (AS w Konice Minolcie), choc szczegóły techniczne obu rozwiązań są różne. Co prawda obudowa nieco przypomina starsze modele lustrzanek cyfrowych tej marki, ale na dobrą sprawę to samo można by powiedzieć o np. kolejnych amatorskich modelach Nikona. Na pewno warto zapoznać się z tą wciąż nową, a na pewno ciekawą propozycją Pentaksa.
Pierwsze spojrzenie w wizjer K100D od razu podpowiada nam, że to raczej następca najtańszego modelu *ist DL. A to za sprawą wykorzystania tańszego układu luster zamiast szklanego pryzmatu znanego z *ista D i *ista DS. Obraz jest przez to nieco mniejszy, choć mimo wszystko należy do największych w swojej klasie. Z wizjera korzysta się całkiem komfortowo. Oprócz wizjera parametrem wspólnym z DL jest bufor na zdjęcia seryjne (jedynie 3 klatki w formacie RAW, 5 w JPEG). Poza tym parametry techniczne są wspólne z serią *ist - migawka, matryca i 11-punktowy układ AF o rozkładzie sensorów znanym z D/DS (aczkolwiek to nie ten sam układ AF - ale o tym później). Ogólna ergonomia korpusu zachowuje standardy z modeli DS/DL - funkcje jak zmiana ISO, balansu bieli czy trybów napędu są wywoływane i zmieniane przez dedykowany klawisz Fn.
Co prawda matryca 6 Mp może się dziś wydać "przestarzała" jeśli porównać ten parametr do konkurencyjnych modeli Olympusa E-400 (10 Mp) czy też Canona EOS 400D (również 10 Mp), ale nie zapominajmy, że jest to aparat skierowany na rynek amatorski i poza mniej majętnymi entuzjastami znajdzie też wielu nabywców wśród osób szukających dobrej lustrzanki rodzinnej. Biorąc pod uwagę, że z tych 6 Mp da się "wyciągnąć" bardzo dobrej jakości odbitki formatu A3, to ilu takim osobom będzie konieczne wykonywanie większych powiększeń? Za to na pewno pliki 6 Mp będą zajmowały mniej miejsca na karcie i na komputerze, zaś matryca będzie generowała o około 1 działkę mniejsze szumy niż tej samej (lub zbliżonej) wielkości matryca 10 Mp. Kłaniają się tu prawa fizyki i zwiększenie liczby punktów światłoczułych na matrycy o tej samej wielkości owocuje ich mniejszą powierzchnią, a wraz z tym słabszym sygnałem, który musi zostać bardziej wzmocniony - niestety razem z szumami.
Pentaksa K100D dostaliśmy do testów dzięki uprzejmości firmy Apollo Electronics - wyłącznego przedstawiciela firmy Pentax na Polskę. Testowany egzemplarz miał zainstalowany firmware w produkcyjnej wersji 1.01.
Test został podzielony na następujące części:
Zapraszamy do lektury.