Pentax K100D - test

Zaprezentowany oficjalnie w maju zeszłego roku Pentax K100D był pierwszą lustrzanką cyfrową tego japońskiego producenta wyposażoną w system stabilizacji matrycy. Przeznaczona dla amatora konstrukcja rejestrująca obrazy za pomocą 6-megowej matrycy zwróciła uwagę wielu fotoamatorów. Wyglądało na to, że Pentax wraca do gry. Jak K100D wypadł w naszym teście? Zapraszamy do lektury.

Autor: Sylwester Pietrzyk

16 Luty 2007
Artykuł na: 49-60 minut

1. Wstęp

Kiedy pojawiły się pierwsze nieoficjalne zdjęcia Pentaksa K100D z targów w Moskwie, baliśmy się, że będzie to kolejna inkarnacja modelu *istD i pochodnych. Na szczęście szybko okazało się, że to pozory. K100D jest na swój sposób przełomową konstrukcją w stajni Pentaksa. Powód? Wbudowana stabilizacja obrazu Shake Reduction (SR) oparta na ruchu matrycy - analogiczna w zasadzie dzialania do SSS w Sony A100 (AS w Konice Minolcie), choc szczegóły techniczne obu rozwiązań są różne. Co prawda obudowa nieco przypomina starsze modele lustrzanek cyfrowych tej marki, ale na dobrą sprawę to samo można by powiedzieć o np. kolejnych amatorskich modelach Nikona. Na pewno warto zapoznać się z tą wciąż nową, a na pewno ciekawą propozycją Pentaksa.

Pierwsze spojrzenie w wizjer K100D od razu podpowiada nam, że to raczej następca najtańszego modelu *ist DL. A to za sprawą wykorzystania tańszego układu luster zamiast szklanego pryzmatu znanego z *ista D i *ista DS. Obraz jest przez to nieco mniejszy, choć mimo wszystko należy do największych w swojej klasie. Z wizjera korzysta się całkiem komfortowo. Oprócz wizjera parametrem wspólnym z DL jest bufor na zdjęcia seryjne (jedynie 3 klatki w formacie RAW, 5 w JPEG). Poza tym parametry techniczne są wspólne z serią *ist - migawka, matryca i 11-punktowy układ AF o rozkładzie sensorów znanym z D/DS (aczkolwiek to nie ten sam układ AF - ale o tym później). Ogólna ergonomia korpusu zachowuje standardy z modeli DS/DL - funkcje jak zmiana ISO, balansu bieli czy trybów napędu są wywoływane i zmieniane przez dedykowany klawisz Fn.

Pentax K100D

Co prawda matryca 6 Mp może się dziś wydać "przestarzała" jeśli porównać ten parametr do konkurencyjnych modeli Olympusa E-400 (10 Mp) czy też Canona EOS 400D (również 10 Mp), ale nie zapominajmy, że jest to aparat skierowany na rynek amatorski i poza mniej majętnymi entuzjastami znajdzie też wielu nabywców wśród osób szukających dobrej lustrzanki rodzinnej. Biorąc pod uwagę, że z tych 6 Mp da się "wyciągnąć" bardzo dobrej jakości odbitki formatu A3, to ilu takim osobom będzie konieczne wykonywanie większych powiększeń? Za to na pewno pliki 6 Mp będą zajmowały mniej miejsca na karcie i na komputerze, zaś matryca będzie generowała o około 1 działkę mniejsze szumy niż tej samej (lub zbliżonej) wielkości matryca 10 Mp. Kłaniają się tu prawa fizyki i zwiększenie liczby punktów światłoczułych na matrycy o tej samej wielkości owocuje ich mniejszą powierzchnią, a wraz z tym słabszym sygnałem, który musi zostać bardziej wzmocniony - niestety razem z szumami.

Pentaksa K100D dostaliśmy do testów dzięki uprzejmości firmy Apollo Electronics - wyłącznego przedstawiciela firmy Pentax na Polskę. Testowany egzemplarz miał zainstalowany firmware w produkcyjnej wersji 1.01.

Test został podzielony na następujące części:

  1. Wstęp
  2. Specyfikacja techniczna
  3. Budowa i obsługa
  4. Menu i tryby odtwarzania
  5. Fotografowanie
  6. Jakość zdjęć
  7. Podsumowanie
  8. Zdjęcia testowe

Zapraszamy do lektury.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)