Fujifilm X70 - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
5
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

87%

Najnowszy stylowy kompakt Fujifilm to próba stworzenia aparatu uniwersalnego - łączącego zaawansowane możliwości modelu X100T, z odchylanym do selfie, dotykowym ekranem, intuicyjną obsługą i łącznością Wi-Fi. Czy X70 podbije serca zarówno amatorów jak i bardziej wymagających użytkowników?

Autor: Maciej Luśtyk

27 Luty 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Można powiedzieć, że Fujifilm X70 to nieco odchudzona wersja modelu X100T. Nie należy go jednak traktować jako aparatu w jakikolwiek sposób gorszego. Stoi za nim bowiem nieco inna idea. X70 ma się sprawdzać zarówno jako ultrakompaktowy, szybki i dyskretny aparat do fotografii ulicznej, jak również intuicyjny model premium, dla amatorów, którzy cenią dobry design i takie funkcje jak łączność Wi-Fi, czy odchylany i dotykowy, jak w smartfonie, ekran LCD.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

W X70 Otrzymujemy znaną z serii X100 matrycę APS-C w technologii X-Trans CMOS II o rodzielczości 16 Mp, która pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 200-51200, z maksymalna prędkością 8 kl./s. W odróżnieniu od starszego brata otrzymujemy jednak szerszy obiektyw - ekwiwalent 28 mm, o świetle f/2.8. To jedna z ulubionych ogniskowych "streetowców", i jednocześnie wystarczająco szeroka do krajobrazu, i na tyle krótką by rejestrować szersze portrety. Szybszy jest także oparty o detekcję fazy autofokus, który według producenta ostrzyć ma w czasie około 0,1 sekundy.

Jak zwykle w przypadku aparatów Fujifilm, otrzymujemy manualne pokrętła przysłony, czasu migawki oraz ekspozycji, co pozytywnie wpływa na efektywność pracy, aparat oferuje też bogate możliwości personalizacji. Nareszcie pojawił się także dotykowy monitor, z ekranem o rozdzielczości 1 040 00 punktów. Na pokładzie znalazł się także tryb filmowy pozwalający na rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p, z prędkością 60 kl./s, a także znane już z poprzednich modeli tryby symulacji filmów analogowych.

Aparat debiutuje na rynku kieszonkowych kompaktów premium z matrycą APS-C, gdzie bezpośrednią i właściwie jedyną konkurencją są Ricoh GR II i leciwy już Nikon Coolpix A. Aparat może też zachęcić osoby zastanawiające się nad zakupem wyposażonego w matrycę Mikro Cztery Trzecie modelu Panasonic LX100 czy nawet pełnoklatkowych aparatów Leica Q, lub Sony RX1R II, zwłaszcza, że jest mniejszy, oferowany w kilkukrotnie niższej cenie, a oprócz rozdzielczości, nie ustępuje im specjalnie możliwościami. Będzie też ciekawą alternatywą dla zaawansowanych kompaktów z 1-calowymi matrycami, takich jak Sony RX100 IV, Nikon DL czy Canon G7 X Mark II, które niejednokrotnie oferowane są w wyższych cenach.

Fujifilm X70 pojawi się na rynku pod koniec lutego, w cenie 3099 zł, w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i czarno-srebrnej. Wśród opcjonalnych, dostępnych do kupienia osobno akcesoriów znajduje się między innymi celownik optyczny i konwerter szerokokątny dający ekwiwalent 21 mm.

Oprócz aparatu, zestaw handlowy zawiera:

  • instrukcję
  • dekielek na obiektyw
  • ładowarkę
  • kabel USB
  • pasek na ramię


Linki:


Oficjalny news o aparacie: Fujifilm X70 - dyskretny kieszonkowiec
Pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe: Fujifilm X70 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły