Optyka

Zaprezentowany latem 2015 roku Ricoh GR II to na pierwszy rzut oka niewielka aktualizacja względem poprzedniego modelu. Chętnie wybierany przez fotografów ulicznych aparat otrzymał jednak szereg ciekawych usprawnień, w tym między innymi łączność bezprzewodową. Przyjrzeliśmy się im bliżej. Aparat przeszedł też procedurę testową w naszym laboratorium.

Autor: Maciej Luśtyk

9 Styczeń 2016
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

5. Optyka

W modelu GR II mamy do czynienia z tym samym co u poprzednika, stałoogniskowym, wysuwanym z korpusu obiektywem. Nominalna ogniskowa 18,3 milimetra daje taki sam kąt widzenia, jak obiektyw 28 mm w przypadku matrycy pełnoklatkowej. Jego światłosiła to f/2,8 a na układ optyczny składa się 7 soczewek w 5 grupach, z których dwie to soczewki asferyczne, a jedna została wykonana ze szkła HLD o obniżonym współczynniki dyspersji. Całość uzupełnia 9-listkowa przysłona i wbudowany filtr neutralnie szary.

Jak widać na poniższym wykresie, pliki JPEG zostały doskonale skorygowane i na zdjęciach nie powinniśmy zauważać widocznej różnicy w rozdzielczości między środkiem, a brzegami kadru. W całym zakresie przysłon uzyskamy wysoką rozdzielczość rzędu 68 lp/mm (dla wykresu MTF 10%). Najwyższą jakość obrazu uzyskamy fotografując z użyciem przysłon w zakresie f/4-5.6.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Jako że pliki JPEG były bardzo mocno zoptymalizowane, postanowiliśmy sprawdzić jak sprawa wygląda w przypadku RAW-ów. Tutaj też czekała miła niespodzianka. Na maksymalnym otworze względnym przysłony aparat radzi sobie po rewelacyjnie. W centrum kadru notujemy 43 lp/mm, a w brzegach 28 lp/mm. Na kolejnych przysłonach centrum kadru nadal prezentuje się bardzo dobrze, a rozdzielczość na brzegach jeszcze lepiej - po przymknięciu do f/4 notujemy wartości rzędu 36 lp/mm. Dalej jakość obrazu nieco spada, jednak nawet przy maksymalnie domkniętej przysłonie (f/16) pozostaje powyżej granicy akceptowalności, która dla matryc o rozmiarze APS-C wynosi 17 lp/mm.

Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

Dystorsja, aberracja i winietowanie

Winietowanie nie jest najmocniejszą stroną nowej propozycji japońskiego producenta. Na wszystkich przysłonach obserwujemy spadek światła w brzegach kadru na poziomie około 1 EV. Nie jest to wynik dyskwalifikujący Ricoha, ale do ideału jest daleko. Całe szczęście taki poziom winietowania jest łatwy do poprawienia w procesie postprodukcji.

Aparat bardzo dobrze radzi sobie z dystorsją w przypadku plików JPEG. Delikatna dystorsja beczkowata widoczna będzie jedynie w przypadku zdjęć równych powierzchni z bliskiej odległości, choć i tak nie zawsze. Przyszli użytkownicy nie powinni się więc specjalnie martwić o tę wadę.

Również pod względem aberracji chromatycznej obiektyw został dobrze skorygowany. Maksymalne odchylenie kolorów rzędu 0,6 piksela zaobserwujemy na brzegach kadru, oraz na górze i dole w środkowej części kadru. Aberracja, w większości przypadków będzie widoczna jednak dopiero podczas oglądania zdjęcia w maksymalnym powiększeniu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Odblaski

Obiektyw Ricoha GR w większosci sytuacji dobrze radzi sobie ze światłem w kontrze pracą w mocnym słońcu, niekiedy jednak, zwłaszcza w przypadku mocniejszego domknięcia przysłony, gdzie źródło światła będzie znajdować się w okolicy krawędzi kadru, na zdjęciach zaczną uwidaczniać się nieprzyjemne odbicia światła i flary.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Bokeh

Dzięki świetle f/2.8, dużej matrycy i 9-listkowej przysłonie jesteśmy w stanie uzyskać małą głębię ostrości i plastyczne rozmycie na zdjęciach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)