Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Marka:
Canon
Nasza ocena:

Canon G3 X to zaawansowany superzoom wyposażony w 1-calową, 20-megapikselową matrycę i zintegrowany obiektyw o imponującym zakresie ogniskowych 24-600 mm. Zobaczcie jak ten ciekawy model wypadł w naszym redakcyjnym teście!

Autor: Maciej Luśtyk

10 Sierpień 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

7. Jakość zdjęć


Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Canon G3 X został wyposażony w 1-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 20,2 Mp z filtrem dolnoprzepustowym, wspomaganą procesorem obrazu DIGIC 6. Za jej pomocą będziemy mogli fotografować w zakresie ISO 125-12800. Na niskich czułościach matryca oferuje całkiem dobrą jakość, choć obrazek jak zwykle w przypadku matryc Canona jest dosyć miękki. Niestety szumy pojawiają się już przy wartości ISO 400. Bardziej widoczne dla oka będą przy ISO 800, a już przy ISO 1600 obserwujemy znaczny spadek szczegółowości obrazu. Dalej jest już tylko gorzej. Warto jednak nadmienić, że dużo więcej szczegółów uzyskamy fotografując z wyłączoną opcją odszumiania, gdzie względnie klarowny obrazek otrzymamy jeszcze przy wartości ISO 3200. Na górne czułości radzimy raczej nie wchodzić.

Szumy i reprodukcja szczegółów


Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Wyostrzanie na minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Aparat bardzo dobrze poradził sobie z reprodukcją kolorów. Na wykresie widzimy pewne niewielkie odchylenia w kierunku cieplejszych barw, jednak na zdjęciach nie będą one widoczne, a obraz pozostanie naturalny.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość zdjęć plenerowych
Aparat pozwala na wykonanie naturalnych, ładnych zdjęć plenerowych i w większości sytuacji dobrze radzi sobie z odwzorowaniem barw i pomiarem ekspozycji. Kolory są żywe, a zdjęcia kontrastowe. Pewne problemy pojawiają się podczas fotografowania na długich ogniskowych. Zdjęcia bywają wtedy czasem niedoświetlone bądź lekko prześwietlone.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Podsumowanie tej części:
+ dobra jakość na niskich czułościach
+ dobra reprodukcja kolorów

- duże zaszumienie i spadek szczegółówości powyżej ISO 800
- "górne" czułości nie nadają się do użycia
- sporadyczne niedoświetlanie zdjęć podczas pracy z długimi ogniskowymi

Test podzieliśmy na następujące rozdziały:





Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)