Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS | Sports - kompaktowy superzoom do Sony E i L-Mount

Autor: Maciej Zieliński

4 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Mniejszy i znacznie lżejszy od lustrzankowej wersji ma jednocześnie oferować ponadprzeciętne parametry optyczne i wydajną stabilizację a z konwerterami zasięg nawet 1200 mm z pełnym wsparciem AF

To pierwszy model z serii Sport zaprojektowany specjalnie dla bezlusterkowców. Producent podkreśla bardziej kompaktową budowę i faktycznie od modelu Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM | Sports jest krótszy o 26 cm i lżejszy aż o 760 g.

Z pewnością nie jest to jednak obiektyw lekki - ważąc 2,1 kg podpięty do bezlusterkowca, będzie wymagał solidnego podparcia. Obudowę wyposażono więc w kołnierz z magnezową stopką w kształcie szybkozłączki Arca-Swiss.

 

Sam tubus wykonano głównie z aluminium i poliwęglanu (TSC). Producent deklaruje odporność na kurz i zachlapania, ale obiektyw to typowa „pompka” więc nie będzie to szczelność na poziomie konstrukcji profesjonalnych.

Nowy zoom należy do serii "Sports", ma więc być przede wszystkim szybki

System Dual Action Zoom oznacza, że ogniskową możemy zmieniać na dwa sposoby – obracając klasyczny karbowany pierścień lub chwytając za gładki pierścień na zwieńczeniu i rozsuwając zoom swobodnie w przód i w tył.

Na obudowie znajdziemy ponadto przełącznik pozwalajacy regulować opór pierścienia zoomu (lub zablokowanie go by nie rozsuwał się pod własnym ciężarem), limiter zakresu ostrości, przełącznik trybu pracy stabilizacji oraz trzy przyciski blokady AFL (można przypisać im również inne funkcje).

W torze optycznym ustawiono 25 elementów w 15 grupach (w tym 4 typu FLD i 2 SLD) a kołową przysłonę tworzy 9 profilowanych blaszek. Warto zwrócić uwagę na minimalną odległość ogniskowania – dla 150 mm jest to zaledwie 58 cm (powiększenie 1:2.9). Za ustawianie ostrości odpowiada krokowy silnik z precyzyjnym czujnikiem magnetycznym. 

Obiektyw wyposażono też w system optycznej stabilizacji OS o deklarowanej wydajności 4 EV (dla 600 mm). Przyda się zwłaszcza podczas pracy z konwerterami TC-1411 i TC-2011, które pozwolą zwiększyć zasięg zoomu do 1200 mm (z pełnym wsparciem AF).

Nowa Sigma 150-600 mm to największy zasięg w najniższej cenie

Dzisiejsza premiera z pewnością ucieszy entuzjastów fotografii sportu i dzikiej przyrody z pełnoklatkowymi korpusami Sony i Leica – przy sugerowanej cenie początkowej 6390 zł będzie tańszą alternatywą dla systemowego zooma Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS (8285 zł) a zwłaszcza zaprezentowanego niedawno Tamrona 150-500mm F/5-6.7 Di III VC VXD (7290 zł).

Otrzymujemy więc największy zasięg w najniższej cenie. Oczywiście kluczowe znaczenie będą miały osiągi optyczne i komfort pracy w terenie. Już niedługo podzielimy się pierwszymi wnioskami, bowiem jeden z przedprodukcyjnych egzemplarzy trafił już w nasze ręce!

Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS Sports - specyfikacja:

Nazwa Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS | Sports
Producent Sigma
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie L-mount
Sony E
Ogniskowa 150-600 mm
Maksymalna jasność 0
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 25 elementów w 15 grupach (4x soczewki FLD, 2x SLD)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 1:2,9
Minimalna odległość ogniskowania 58 cm (szeroki kąt) - 280 cm (tele)
Tryb makro nie
Średnica filtra 95 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik krokowy z czujnikiem magnetycznym
Stabilizacja tak
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 109,4 mm x 263,6 mm
Waga 2100 g
Cena w dniu premiery 6390 zł
Uwagi Nowy przełącznik Zoom Torque, za pomocą którego można zmieniać opór pierścienia zmiany ogniskowej lub zablokować go na szerokim końcu, zapewniając łatwość obsługi zoomu, a także eliminację wysuwania się obiektywu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sigma-foto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły