Panasonic Lumix GF6 - test

Panasonic Lumix GF6 to niewielki bezlusterkowiec w systemie Mikro Cztery Trzecie. Ma 16-megapikselową matrycę Live MOS, możliwość nagrywania filmów Full HD i bezprzewodową łączność Wi-Fi. Sprawdźcie jak oceniliśmy go w naszym teście.

Autor: Michal Grzegorczyk

5 Lipiec 2013
Artykuł na: 38-48 minut

6. Fotografowanie

Szybkość działania

Wszystkie bezlusterkowe aparaty z serii Panasonic Lumix G wyróżniają się bardzo dobrą szybkością działania i są punktem odniesienia dla innych producentów. Nie inaczej jest z Lumiksem GF6. Aparat bardzo szybko się uruchamia. Pierwsze zdjęcie (z ustawieniem ostrości) można zrobić po około 0,9 sekundy, co jest rewelacyjnym wynikiem.

Aparat nie ma też najmniejszych problemów z wchodzeniem do menu, przewijaniem i powiększaniem zdjęć. Wszystko odbywa się bez zauważalnych dla użytkownika opóźnień. Nawet zapchanie buforu, na przykład serią w formacie RAW, nie odbiera nam możliwości korzystania z autofokusa i robienia kolejnych zdjęć.

Zdjęcia seryjne

Producent deklaruje, że Lumix GF6 robi w serii 4,2 kl/s w trybie H. Rzeczywiście, osiąga taką prędkość, choć jedynie przez nieco ponad sekundę. Później aparat minimalnie zwalnia. Średnia prędkość w formacie JPEG w czasie 5 sekund to 4 kl/s (GF6 zarejestrował 20 kadrów). W czasie 10 sekund osiągnął bardzo podobny wynik, rejestrując 39 klatek (3,9 kl/s). W przypadku serii RAW szybka seria trwa oczywiście znacznie krócej. Prędkość deklarowana przez producenta utrzymuje się przez 5 klatek, czyli nieco ponad sekundę. Drugie tyle potrzeba żeby zapchać bufor i obniżyć średnią 3,6 kl/s (wynik po 2,5 sekundy) do niecałych 2 kl/s (zapchany bufor, po upływie 3 sekund). Panasonic Lumix GF6 nie jest mistrzem trybu seryjnego. Konkurencja często oferuje o wiele lepsze rezultaty. Z drugiej strony wynik około 4 kl/s powinien być jak najbardziej satysfakcjonujący dla większości amatorów - pozwoli na zarejestrowanie pożądanej sceny w zabawach z dziećmi czy ze zwierzętami.

Ustawianie ostrości

Koncern Panasonic stosuje w swoich bezlusterkowcach system autofokusa oparty na tradycyjnej detekcji kontrastu. To metoda teoretycznie bardzo skuteczna, ale niezbyt szybka. Japoński producent od samego początku istnienia systemu Mikro Cztery Trzecie udowadnia, że praktyczka może być inna. Tak jak pozostałe Lumiksy G, GF6 ostrzy błyskawicznie.

W dobrych warunkach oświetleniowych średni czas potrzeby na ustawienie ostrości wyniósł poniżej 0,2 sekundy. W trudniejszych warunkach GF6 skutecznie wspomaga się diodą, a czas ostrzenia wydłuża się do 0,4-0,6 sekundy. Warto przy okazji zaznaczyć, że mały Lumix jest nie tylko szybki, ale też bardzo skuteczny. Nietrafione ostrością ujęcia w trakcie całego testu można policzyć na palcach jednej ręki.

Tryby ekspozycji

Na korpus przedstawiciela serii Lumix GF wróciła tarcza trybów ekspozycji. To najwygodniejszy sposób na zmianę trybu działa, który jednak nie był obecny u poprzedników testowanego modelu. Użytkownik ma do dyspozycji manualny tryb M, półautomatyczne A i S, tryb P, manualny tryb filmowy, ustawienia własne C1, C2, panoramę, scenerie i filtry. Tryb w pełni automatyczny uruchamiamy zupełnie osobnym przyciskiem na górnej ściance.

Warto zwrócić uwagę na bardzo bogatą ofertę filtrów, które dopasowane do sytuacji mogą wielu amatorom zastąpić postprodukcję zdjęć. Po wybraniu na tarczy trybów malarskiej palety możemy włączyć następujące filtry: ekspresyjny, retro, dawne czasy, wysoka tonacja, niska tonacja, sepia, dynamiczne czarno-białe, mocny obraz, wysoka dynamika, efekt krosowania, efekt zabawki, jasny i żywy efekt zabawki, "Bleach Bypass", efekt miniatury, miękka ostrość, fantazja, filtr gwiezdny, obraz jednobarwny, światło słoneczne.

10/2000 s, f/4.5, ISO 160, ogniskowa: 34 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
10/600 s, f/2.8, ISO 1250, ogniskowa: 34 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Pomiar światła

Lumix GF6 tradycyjnie oferuje trzy tryby pomiaru światła: matrycowy, centralnie ważony i punktowy. Możemy je zmieniać wchodząc do menu nagrywania lub nieco szybciej - za pomocą menu podręcznego. Wszystkie tryby działają zgodnie ze swoją charakterystyką. Oczywiście najczęściej korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który daje dobre efekty.

Filmowanie

Jak wszystkie bezlusterkowce firmy Panasonic Lumix GF6 ma rozbudowany tryb wideo. Użytkownik może wejść do trybu filmu z manualnymi ustawieniami (na tarczy trybów) lub rozpocząć nagrywanie w dowolnym momencie za pomocą osobnego przycisku na górnej ściance aparatu. Użytkownik może wybierać między formatem AVCHD:

  • FSH - 1920×1080/50i (17 Mbps)
  • SH - 1280×720/50p (17 Mbps)

a formatem MP4:

  • FHD - 1920×1080/25p (20 Mbps)
  • HD -1280×720/25p (10 Mbps)
  • VGA - 640×480/25p (4 Mbps, format 4:3)

W trybie manualnym Lumix GF6 umożliwia zmianę przysłony, czasu i czułości (do ISO 3200), trybu pomiaru światła. Podobnie jak w zaawansowanym filmowo GH3 niektórymi ustawieniami filmowymi można sterować bezgłośnie, za pomocą suwaków wyświetlanych na ekranie LCD.

Podsumowanie

Aparaty systemu Mikro Cztery Trzecie można stawiać za wzór innym bezlusterkowcom w dziedzinie szybkości działania. Lumix GF6 wpisuje się w ten trend: uruchamia się błyskawicznie, bardzo szybko przewija i powiększa zdjęcia. Również autofokus działa bez zarzutów. W trakcie testu nie trafiliśmy też na żaden poważny problem z pomiarem światła czy balansem bieli. Gdybyśmy mieli się do czegoś przyczepić, byłyby to zdjęcia seryjne. Prędkość 4 kl/s sama w sobie nie jest zła, ale konkurencja oferuje więcej.

+ szybkość działania

+ szybki autofokus

+ pomiar światła

+ filmowanie w Full HD

- tryb zdjęć seryjnych mógłby oferować więcej

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
30
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)