Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
5. Menu
Do menu głównego w Lumiksie GF6 dostajemy się wciskając przycisk Menu/Set na środku tylnej tarczy. Po wciśnięciu go pojawia się pięć dużych ikon prowadzących do poszczególnych zakładek. Mamy więc:
Tryby odtwarzania
Tryb odtwarzania ma wszystko co konieczne. Za pomocą przycisku DISP można się przełączać między kolejnymi ekranami z różnymi informacjami na temat zdjęcia, natomiast tarcza wokół spustu migawki służy do powiększania zdjęć i uruchamiania podglądu miniatur. Po włączeniu podglądu miniatur można dojść aż do widoku kalendarza i szybko przejść do zdjęć zrobionych konkretnego dnia.
Menu podręczne
Aparat Lumix GF6 został wyposażony w menu podręczne, do którego można wejść wciskając przycisk funkcyjny oznaczony Q. Menu (o ile nie skonfigurujemy go inaczej). Zawartość menu podręcznego jest predefiniowana, ale istnieje możliwość zmiany jego zawartości. Do wyboru mamy Styl zdjęć, Ustawienia zdjęć, Jakość, Tryb pomiaru światła, Czułość, Tryb ostrości, Inteligentna dynamika, Inteligentna rozdzielczość, HDR, Lampa błyskowa, Kompensacja siły błysku, Dodatkowy telekonwerter, Cyfrowy zoom, Stabilizacja, Ustawienia filmu, Histogram, Linie pomocnicze, Obszar nagrywania, Krok zoomu oraz Szybkość zoomu.
Menu podręczne jest bardzo przydatne, ale nie jest zorganizowane idealnie. Jeśli korzystamy z nawigatora, musimy poruszać się po nim liniowo. Nawet jeśli wejdziemy do zakładki, w której są np. dwa rzędy możliwych ustawień nie możemy jednym kliknięciem przejść do niższego rzędu, a musimy "przeklikać" się przez kolejne pozycje. Korzystając z menu podręcznego warto używać dotykowego ekranu - tak jest po prostu jest szybciej. Tym bardziej, że producent poświęcił możliwość podglądu kadru w zamian za duże, zasłaniające obraz ikony. Małe ikonki, które by nie zasłaniały obrazu byłyby trudniejsze do trafienia opuszkiem palca.
Podsumowanie
Menu aparatu Panasonic Lumix GF6 jest czytelne i dobrze zaprojektowane. Nie ma żadnego problemu z dostępem zarówno do menu głównego, jak i menu podręcznego. To drugie jest ewidentnie zaprojektowane pod ekran dotykowy. Jeśli ktoś będzie uparty i będzie chciał nawigować po nim za pomocą wybieraka może się zirytować kilkoma rozwiązaniami.
+ logicznie i wygodnie skonstruowane menu
+ łatwo dostępne menu podręczne
+ bogaty wybór opcji wyświetlania
+ przewijanie powiększeń
+ kalendarz w trybie odtwarzania