Nikon Coolpix A - Podsumowanie

Coolpix A to najnowszy aparat kompaktowy firmy Nikon. Korpus wielkością jest zbliżony do innych zaawansowanych kompaktów jednak oferuje swoim użytkownikom 16-megapikselową matrycę w rozmiarze APS-C. Zobaczcie jak ten model poradził sobie w naszym teście.

Autor: Patryk Wiśniewski

19 Kwiecień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Nikon Coolpix A to dosyć ciekawa propozycja na rynku kompaktów z dużą matrycą. Kieszonkowy aparat mieści w swojej obudowie matrycę APS-C znaną z D7000, ale pozbawioną filtra dolnoprzepustowego. Producent specjalnie dla tego aparatu zaprojektował także obiektyw Nikkor 18,5mm f/2,8, który daje ekwiwalent 28 mm. Dzięki temu tandemowi użytkownicy uzyskają bardzo dobre zdjęcia. 16-megapikselowa matryca oferuje bardzo dobre osiągi, jeśli chodzi o rozpiętość tonalną i zakres dynamiczny, bardzo dobrze radzi sobie także z reprodukcją szczegółów. A w końcu o zdjęcia w przypadku aparatów fotograficznych chodzi przede wszystkim.

Coolpix A traci jednak w związku z komfortem pracy, który oferuje. Aparat działa przyzwoicie jak na poziom zaawansowanych kompaktów, problem jest taki, że jest od nich zdecydowanie droższy. W porównaniu do bezpośredniej konkurencji jaką w tym momencie jest Fujifilm X100s i Sigma DP1 produkt Nikona plasuje się pośrodku. Jest szybszy od Sigmy, daje dużą lepszą jakość zdjęć na wysokich czułościach, ale z drugiej strony wolniejszy od X100s, pozbawiony wizjera i wyposażony w ciemniejszy o 1EV obiektyw. Od obu aparatów jest jednak mniejszy.

Wydajność akumulatora pozostawia trochę do życzenia, tylko raz udało nam się przekroczyć 200 zdjęć. W trakcie normalnego użytkowania na jednym ładowaniu byliśmy w stanie zrobić około 160-170 zdjęć co jest wynikiem przeciętnym.

Na duże brawa zasługuje jakość wykonania, która jest na wzorcowym poziomie. Niewielki, metalowy korpus mieści się w kieszeni. Został wykonany z metalu, więc nie musimy się obawiać o jego wytrzymałość. Pomimo swoich kieszonkowych rozmiarów aparat bardzo pewnie leży w dłoni. Duża zasługa w tym podpórki pod kciuk oraz niewielkiego chwytu na przedniej ściance.

Nikon Coolpix A to bardzo ciekawa propozycja, niestety trochę spóźniona. Aparat mógłby bez kompleksów rywalizować z X100, niestety dla Nikona pojawił się już następca, który poprawił praktycznie wszystkie wady pierwszego modelu i oferuje jaśniejszy obiektyw. Zaawansowany kompakt Nikona świetnie sprawdzi się za to jako zapasowy korpus, aparat oferuje bardzo dobre osiągi jeśli chodzi o jakość zdjęć, jest w pełni kompatybilny z nikonowskimi lampami błyskowymi i mieści się w kieszeni spodni. Jeżeli jesteśmy świadomi jego ograniczeń i wiemy jak je przekuć w dobre kadry oraz podoba nam się oszczędne wzornictwo aparatu, to na pewno będziemy zadowoleni.

+ jakość wykonania

+ metalowa obudowa

+ menu podręczne

+ dwa przyciski funkcyjne

+ gorąca stopka i wbudowana lampa błyskowa

+ matryca APS-C o rozdzielczości 16-megapikseli

+ 3-calowy ekran dobrej klasy

+ rozdzielczość zestawu

+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna

+ winietowanie

+ praca pod słońce

+ przyzwoita prędkość działania

+ dobrze sprawujący się autofokus

+ przewidywalny pomiar światła

+ zdjęcia seryjne

+ filmowanie Full HD

+ niski poziom szumu na wysokich czułościach

+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów

+ naturalna kolorystyka zdjęć

- niska wydajność akumulatora

Nikon Coolpix A uzyskał w swojej klasie 72%
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)