Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Coolpix A to najnowszy aparat kompaktowy firmy Nikon. Korpus wielkością jest zbliżony do innych zaawansowanych kompaktów jednak oferuje swoim użytkownikom 16-megapikselową matrycę w rozmiarze APS-C. Zobaczcie jak ten model poradził sobie w naszym teście.
Nikon Coolpix A został wyposażony w specjalnie dla niego skonstruowany obiektyw Nikkor 18,5mm f/2,8. Jednak kieszonkowe wymiary aparatu nie nastrajają nas optymistycznie jeśli chodzi o jakość obrazu, którą będzie generował zestaw z 16-megapikselową matrycą APS-C. Zobaczmy jak sobie poradził ten aparat w naszym studiu pod kątem optyki.
Rozdzielczość
Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Dla 16-megapikselowych matryc APS-C granica przyzwoitości wynosi 17 lp/mm. Jak widać na poniższym wykresie na maksymalnym otworze względnym przysłony aparat radzi sobie bardzo dobrze w centrum kadru, a w brzegach ociera się o granicę przyzwoitości uzyskując 16,62 lp/mm. Na kolejnych przysłonach jest tylko lepiej po przymknięciu do f/4 brzegi szybują wręcz do wartości 26,47 lp/mm, a w centrum kadru rejestrujemy najwyższą wartość czyli 38 lp/mm. Bardzo dobra jakość obrazu utrzymuje się do f/16 i wyraźnie spada na f/22, co jest całkowicie zrozumiałe
Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.
Aberracja chromatyczna
Nikon Coolpix A bardzo dobrze radzi sobie z aberracją chromatyczną. Producentowi udało się bardzo dobrze skorygować tę wadę optyczną i w całym zakresie przysłon. Maksymalny poziom aberracji wynosi około 1 piksela i jest ona widoczna tylko w brzegu kadru.
Winietowanie
Jak na swoje małe rozmiary obiektyw bardzo dobrze radzi sobie z winietowaniem. Wada ta jest widoczna praktycznie na wszystkich przysłonach w podobnej sile. Spadek jasności brzegów wynosi około 1 EV od f/2.8. Winieta na takim poziomie jest bardzo słabo widoczna w zdjęciach, więc użytkownik nie będzie na nią narzekał.
Dystorsja
Szerokokątny obiektyw Nikkor jest obarczony niezbyt dużą dystorsją beczkowatą, która będzie widoczna tylko w przypadku zdjęć równych powierzchni z bliskiej odległości.
Odblaski
Nikon Coolpix A dość dobrze radzi sobie z pracą pod ostre światło. Aby udało nam się je uzyskać musimy się postarać, aby światło prześlizgnęło się po soczewce. Problemem jest za to, to jak wygląda flara - jest po prostu brzydka i może być trudna do usunięcia w procesie postprodukcji.
Podsumowanie
Pomimo swoich kieszonkowych rozmiarów Nikkor 18,5mm f/2.8 to udana konstrukcja, która dobrze współpracuje z 16-megapikselową matrycą APS-C. Obiektyw daje praktycznie w pełni użyteczne obrazy już po delikatnym przymknięciu przysłony, a w centrum w całym zakresie przysłon. Aberracja chromatyczna została bardzo dobrze skorygowana i nawet w plikach RAW nie zauważymy jej dotkliwego wpływu na zdjęcia. Podobnie wygląda sytuacja z winietowaniem i dystorsją, które również nie będą uciążliwe. Jedyne zastrzeżenia jakie możemy mieć to niezbyt duża światłosiła, ale to już cecha i nasze życzenie, a nie wada tej konstrukcji.
+ rozdzielczość zestawu
+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
+ winietowanie
+ praca pod słońce