Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Nikon D600 to pierwsza, cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa, która nie jest dedykowana tylko dla profesjonalistów. Co więcej można powiedzieć, że jest to pierwsza amatorska pełna klatka. Oczywiście pod warunkiem, że amator jest w stanie wydać na sam korpus 7500 zł.
Menu
Menu modelu D600 jest spójne z całą linią lustrzanek Nikona, więc wszyscy użytkownicy poprzednich modeli nie będą mieli z nim większych problemów. Menu zostało podzielone na sześć zakładek, poruszamy się po nich za pomocą nawigatora, funkcje zatwierdzamy przyciskiem OK lub prawym przyciskiem nawigatora. Poniżej prezentujemy animowaną ilustrację przedstawiającą zakładki menu Nikona D600.
Menu odtwarzania
W tej części menu znajdziemy funkcje związane z odtwarzaniem, usuwaniem i bezpośrednim drukowaniem zdjęć.
Z podstawowych funkcji trzeba wspomnieć o zakładce Opcje wyświetlania, która pozwala dostosować informacje wyświetlane w trybie odtwarzania: punkt ostrości, obszary prześwietlone, histogram RGB oraz dane.
Menu fotografowania
W tej zakładce znajdziemy najważniejsze parametry związane z fotografowaniem. Do części z nich mamy bezpośredni dostęp po naciśnięciu przypisanego przycisku umieszczonego na korpusie - ISO, WB, QUAL, a w menu fotografowania możemy je dokładniej zdefiniować np. balans bieli według wzorca. Poza tym znalazły się tu ustawienia filmowania, przetwarzania obrazu, redukcji szumu i inne.
Menu ustawień osobistych
Menu ustawień osobistych to najbardziej rozbudowana część menu D600, która pozwala na dokładne dostosowanie aparatu do naszych potrzeb. Na pierwszej stronie tej zakładki widzimy podrozdziały oznaczone kolorowymi literami. Pierwsza zakładka pozwala na wybór grupy parametrów, do których chcemy się dostać: Autofokus, Pomiar/ekspozycja, Zegary/blokada AE, Fotografowanie/wyświetl., Bracketing/lampa błyskowa, Elementy sterujące, Film.
Menu ustawień
Zakładka menu ustawień pozwala na zmiany parametrów, które nie są bezpośrednio związane z fotografowaniem. Z ciekawszych funkcji znajdziemy tu formatowanie karty pamięci, czyszczenie matrycy, informację o baterii, mikroregulację autofokusa czy wirtualny horyzont.
Menu retuszu
Jak sama nazwa wskazuje ta część menu pozwala na dokonanie zmian w już istniejących plikach. Z ciekawszych funkcji warto wymienić możliwość wywoływania plików RAW, przycinanie klipów filmowych i zapis wybranej klatki z filmu. Przydatnym rozwiązaniem jest także możliwość prostowania zdjęć i manualna korekta dystorsji i kształtu, która pozwala np. na prostowanie budynków.
Odtwarzanie zdjęć
Pod względem odtwarzania Nikon może być wzorem do naśladowania. Dodatkowe informacje o zdjęciu wyświetlamy wciskając nawigator w górę lub w dół. Liczbę dostępnych zakładek i informacji dostosowujemy w zakładce Opcje odtwarzania, która znajduje się w menu odtwarzania. Do dyspozycji mamy wszystko co niezbędne, a informacje są podane w przejrzystej formie. Żeby wyświetlić punkt AF albo alarm prześwietlenia nie musimy specjalnie wchodzić do menu jak ma to miejsce u najbliższej konkurencji.
Powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur odbywa się za pomocą przycisków z lupą +/-.
Podsumowanie
Menu Nikona D600 jest bardzo rozbudowane i pozwala na szerokie dostosowanie aparatu do naszych potrzeb. Jednocześnie jest na tyle przejrzyste, że po krótkim czasie nie mamy większych problemów z jego obsługą. Menu jest spójne z innymi lustrzankami Nikona. Dużym ułatwieniem jest też menu ekranowe, które pozwala na szybkie zmiany kilku parametrów - w tym programowanie przycisków.
Z elementów ułatwiających życie warto wspomnieć o tym, że po zmianie jakiegoś parametru i wyjściu z niego, po ponownym wciśnięciu przycisku MENU otwiera się zakładka, którą przed chwilą zmienialiśmy. Dużym udogodnieniem w trybie odtwarzania jest wyświetlanie informacji po wciśnięciu nawigatora w górę/dół. Poza tym w menu możemy dokładnie zaprogramować jakie informacje będą wyświetlane.
+ przewijanie powiększeń
+ moje menu
+ alarm prześwietleń
+ wygodna zmiana wyświetlanej informacji