Pentax Q - test

W czerwcu tego roku Pentax zaprezentował swój pomysł na bezlusterkowce - model Q. Aparat został wyposażony w niewielką matrycę CMOS o rozmiarze 1/2,3 cala, dzięki temu jest najmniejszym aparatem z wymienną optyką na świecie. O tym jak sprawdza się w praktyce możecie przekonać się czytając nasz pełen test.

Autor: Patryk Wiśniewski

4 Listopad 2011
Artykuł na: 29-37 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu zostało podzielone na pięć części. Jest przejrzyste, a jego obsługa nie sprawia większych problemów. Jedyne co można mu zarzucić to, że nie wygląda zbyt estetycznie.

Menu fotografowania

W tym menu możemy ustawić wszystkie podstawowe funkcje w aparacie oraz zdefiniować zielony przycisk na tylnej ściance oraz wybierak z przodu aparatu.

menu fotografowania
możliwe do wyboru opcje kółka umieszczonego na przedniej ściance aparatu.

Menu filmowania

Pentax nie ma szeroko rozbudowanego menu filmowania. Możemy w nim zmienić jakość nagrywania czy ekspozycję.

menu filmowania

Ustawienia

W tym menu mamy dostęp do takich funkji jak język, data czy wersja oprogarmowania.

Menu odtwarzania

Menu odtwarzania w Pentaxie Q jest dosyć ubogie, ale nie ma potrzeby jego większego rozszerzania, ponieważ bardzo szeroki zakres możliwości mamy z poziomu trybu odtwarzania.

Menu ustawień osobistych

Aparat daje bardzo szerokie pole manewru w zakresie ustawień osobistych. Oprócz wcześniej wspomnianych dwóch przycisków programowalnych, które możemy zdefiniować w menu fotografowania, w osobnej zakładce użytkownik dostaje opcje personalizacji aparatu.

Tryby odtwarzania

Q oferuje szeroki zakres trybów odtwarzania, zdjęcia możemy powiększać, pomniejszać wyświetlać kolejne foldery, wybierać liczbę miniatur oraz ilość pokazywanych informacji. Ponadto aparat oferuje możliwość wywołania RAW-a.

ilość wyświetlanych informacji
opcje wywoływania zdjęcia w korpusie

Podsumowanie

Menu Pentaxa Q zostało zaprojektowane w przemyślany sposób. Jego obsługa nie nastręcza problemów. Zwłaszcza, że dzięki dużej liczbie przycisków w menu pojawiamy się bardzo rzadko. Jedyne co można mu zarzucić to to, że nie należy do najładniej zaprojektowanych menu na świecie, ale oczywiście nie wpływa to w żaden sposób na jego obsługę.

+ przejrzyście zaprojektowane menu

+ łatwa obsługa

+ duże możliwości w trybie odtwarzania

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)