Menu i tryby

Sony SLT-A35 to odświeżona wersja lustrzanki dla amatorów. Nowa, 16-megapikselowa matryca i "Picture Effects" są najważniejszymi zmianami w stosunku do A33. Zapraszamy do szybkiego testu Alfy z półprzepuszczalnym lustrem.

Autor: Sebastian Stasiuk

26 Sierpień 2011
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

4. Menu i tryby

Menu główne

A35, tak jak poprzednik, umożliwia wyświetlanie dokładnie tych samych informacji na ekranie głównym, co w wizjerze. Ciekawą opcją jest wyświetlanie dwóch osi z parametrami ekspozycji co dobrze obrazuje efekty jakie można uzyskać za pomocą różnych kombinacji przysłony i czasu naświetlania.

widok fotografowania

Tryby pracy aparatu są charakterystyczne dla innych aparatów Sony:

  • PASM
  • Auto
  • Auto+
  • T7
  • Panormama
  • SCN
  • tryb bez lampy

Tryb T7 pozwala na fotografowanie szybką serią do 7 kl/s. Tryb ten umożliwiania sterowanie przysłoną podobnie jak w trybie A, jednak maksymalna rozdzielczość plików, to 8,4 megapiksela, bez możliwości rejestrowanie w formacie RAW.

Tryby Auto i Auto+ różnią się tym, że tryb Auto+ umożliwiania kontrolowanie poszerzania zakresu tonalnego, formatu zapisu plików, sterowanie lampą oraz wybór trybu seryjnego lub pojedynczego wykonywania zdjęć. W obu trybach parametry ekspozycji oraz dobór programu odbywa się automatycznie.

Bardzo ciekawą funkcja niemal wszystkich aparatów marki Sony jest tryb Panoramy i Panoramy 3D. Aparat wykonuje serię zdjęć i składa później w plik panoramy. Operacja łączenia odbywa się bardzo szybko, a od fotografującego wymagane jest tylko jednostajne poruszanie aparatem.

Projektanci podzieli funkcje: na menu główne i podręczne. Menu główne, które podzielono na 6 kategorii, wywołujemy przyciskiem "Menu".

menu główne

Samo korzystanie z menu jest intuicyjne i dostosowanie aparatu do własnych preferencji przebiega szybko i bezproblemowo. Dłuższe pozostanie na którejś z opcji wywołuje pole pomocy, w którym opisane są funkcje, jakie dana pozycja z menu spełnia w aparacie.

Menu podręczne

Przycisk "Fn" włącza Menu podręczne, w którym zawarto 12 najważniejszych opcji związanych z fotografowaniem. Brakuje niestety łatwego dostępu do jakości zapisu filmów i zdjęć. Za pomocą tego menu można kontrolować funkcją "D-Range", kolorystkę zdjęć, detekcję twarzy i uśmiechu oraz wiele innych opcji. Samo menu zaprojektowane jest bardzo dobrze, jednak do jego obsługi trzeba się trochę przyzwyczaić. Wybranie konkretnej pozycji wymaga naciśnięcia strzałki w bok, a nie środka wybieraka.

widok menu podręcznego

Podgląd i odtwarzanie zdjęć

Aparat umożliwia podgląd zdjęć na trzy różne sposoby. Pierwszy to wyświetlenie zdjęcia bez żadnych dodatkowych informacji, drugi z parametrami ekspozycji, jakością zapisu, datą i nazwą pliku. W trzecim trybie dostajemy szeroki zestaw informacji o ustawieniach aparatu w trakcie robienia zdjęcia, histogram RGB oraz wiele informacji o pliku. Ciekawym pomysłem jest funkcja powiększania zdjęcia od razu do 1:1 po naciśnięciu przycisku z lupą. Do tej opcji trzeba się przyzwyczaić. Niestety przy podglądzie miniatur filmy są umieszczone w oddzielnej zakładce niż zdjęcia. Nie wydaje się to być rozwiązaniem ani intuicyjnym ani przyspieszającym prace z aparatem.

widok odtwarzania zdjęć

Tryby kolorystyczne

Sony śladem innych producentów udostępniło gotowe zestawy ustawień kolorystycznych do przetwarzania obrazu. Nazwa tej funkcji to "Picture Effects". Dostępne opcje filtrów to:

  • posteryzacja (kolor)
  • posteryzacja (cz-b)
  • kolor pop
  • zdjęcia retro
  • kolor częściowy (czerwony)
  • kolor częściowy (zielony)
  • kolor częściowy (niebieski)
  • kolor częściowy (żółty)
  • high-key
  • czarno-biały duży kontrast
  • toy

.Dzięki filtrom można uzyskać niestandardowe efekty i w ciekawy sposób urozmaicić swoje zdjęcia. Działanie filtrów o nazwie posteryzacja jest tak silne, że ciężko uznać je za użyteczne, jednak inne, przy odrobinie kreatywności, można wykorzystać do wykonywania naprawdę ciekawych fotografii. Najbardziej cieszy możliwość płynnego filmowania z zastosowaniem efektów, nawet w rozdzielczości FullHD.

Picture Effects

Podsumowanie

Menu SLT-A35 swoją filozofią ściśle nawiązuję to innych modeli Sony. Wszystkie opcje można znaleźć w przewidywalnych miejscach. Samo dostosowanie aparatu do indywidualnych potrzeb zabiera tylko chwilę. W razie niejasności bardzo pomaga opcja informatora podającego przeznaczenie danej funkcji. Niektóre funkcje, np. opcje powiększanie zdjęć, czy podział filmów i zdjęć na zakładki, to opcje do których będziemy przyzwyczajać się znacznie dłużej.

+ intuicyjne menu podręczne i główne

+ przycisk szybkiego filmowania "Movie"

+ efekty kolorystyczne "Picture Effects"

+ powiększanie zdjęć odraz do formatu 1:1

+ wejście mikrtofonowe

- brak w menu doręcznym możliwości wyboru formatu zdjęć i filmów

- podział widoku miniatur na filmy i zdjęcia

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)