Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
4. Jakość zdjęć
Szum
Alpha 55 wyposażona jest w 16,2-megapikselową matrycę CMOS. To o 2 megapiksele więcej w stosunku do Alphy A33. Na szczęście wraz ze zwiększeniem rozdzielczości nie wzrasta poziomu szumu na zdjęciach. W zakresie ISO 100-400 obraz jest bardzo klarowny i niemal wcale niezaszumiony. Dopiero przy ISO 1600 możemy dostrzec drobne przebarwienia, lecz aby dokładniej je zauważyć musielibyśmy fotografować przynajmniej na ISO 3200. Zakres czułości jest bardzo szeroki: ISO 100-12800, przy czym przestrzegamy przed stosowaniem najwyższej wartości ISO.
Sony oferuje dwa stopnie odszumiania zdjęć: poziom słaby oraz automatyczny. Na niskich czułościach różnice między nimi są mało zauważalne (nawet na ISO 1600), różnicę widać dopiero na naprawdę wysokich ISO. Poniżej zestawienia porównawcze dla ISO 1600 oraz ISO 6400.
Reprodukcja szczegółów
Duża rozdzielczość matrycy przekłada się na liczbę szczegółów na zdjęciach. Pamiętać musimy tylko o tym, aby obiektyw osiągał bardzo dobre rezultaty pod względem rozdzielczości optycznej. W zakresie ISO 100-400 matryca jest w stanie reprodukować niesamowitą liczbę szczegółów na zdjęciach. Nawet na wyższych czułościach odwzorowuje więcej detali niż w przypadku A33. Różnice jednak nie są spektakularne i nawet doświadczeni miłośnicy fotografii mogliby mieć problem by odróżnić zdjęcia wykonane oboma korpusami.
Podobnie jak w przypadku A33, do wyboru mamy 7 stopni wyostrzania: (-3, -2, -1, 0, +1, +2, +3). Domyślna wartość 0 daje delikatnie wyostrzone zdjęcia, ale nadal wyglądają one naturalnie i mogą być bazą do obróbki na komputerze.
Reprodukcja kolorów
Pod względem odwzorowania barw także nie zauważyliśmy żadnych niepokojących sytuacji. Alpha 55 naturalnie reprodukuje barwy, bardzo podobnie jak w przypadku tańszego modelu SLT.