Sony SLT-A55 - krótki test

Niespełna dwa tygodnie temu testowaliśmy aparat SLT-A33 - jeden z dwóch korpusów Sony z nieruchomym, półprzepuszczalnym lustrem. Przedmiotem dzisiejszego testu jest bardziej zaawansowany A55. Wyposażono go w ciekawszą, 16,2-megapiskelową matrycę CMOS oraz moduł GPS. Zaletą tej Alphy jest także tryb zdjęć seryjnych 10 kl/s.

Autor: Damian Bednarzak

12 Listopad 2010
Artykuł na: 9-16 minut

3. Różnice i podobieństwa w stosunku do A33

Zacznijmy od podobieństw między A33 oraz A55. Identyczne są zarówno obudowa jak i układ elementów sterujących. Warto wspomnieć o świetnie zaprojektowanym monitorze LCD, który oprócz wysokiej jakości obrazu umożliwia odchylanie i obrót.

set12
set12
set12
set12

Podstawową różnicą między Alphami SLT jest matryca światłoczuła, a więc również jakość obrazu. Przyjrzymy się temu dokładniej w następnym rozdziale pt. Jakość zdjęć.

Tryb seryjny

A55 pod względem trybu seryjnego jest obecnie najszybszym aparatem z matrycą APS-C. W trybie Ciągły priorytet AE wykonuje 10 kl/s. Oczywiście zdjęcia zapisywane są w pełnej rozdzielczości 16,2 MP. Co ciekawe, podczas takiej szybkiej serii działa układ AF oraz pomiar ekspozycji. W serii możemy wykonać 30 zdjęć, co odpowiada trzem sekundom rejestracji z szybkością 10 kl/s. Warto zaznaczyć, że rezultat ten uzyskaliśmy stosując nie tylko szybkie, ale również tańsze (a w związku z tym nieco wolniejsze) karty pamięci.

przykład szybkiej serii wykonanej A55

GPS

W odróżnieniu do A33, A55 wyposażona została we wbudowany mouł GPS. Należy przyznać, że geotagowanie zdjęć staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Poza tym, miejsce wykonania stanowi ciekawe kryterium podczas katalogowania zdjęć. Na szczęście coraz więcej programów umożliwia przedstawienie na mapie oraz modyfikację współrzędnych geograficznych zapisanych w danych EXIF, przykładem może być darmowa Picasa.

set21

Moduł GPS zastosowany w SLT-A55 zarówno pod względem dokładności jak i szybkości lokalizowania radzi sobie bardzo dobrze. Zwykle zmiana miejsca fotografowania zostaje odnotowana już po kilku minutach. Dane o współrzędnych geograficznych możemy odczytać w trybie odtwarzania.

współrzędne geograficzne wyświetlane w trybie odtwarzania
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły