Sony SLT-A55 - krótki test

Niespełna dwa tygodnie temu testowaliśmy aparat SLT-A33 - jeden z dwóch korpusów Sony z nieruchomym, półprzepuszczalnym lustrem. Przedmiotem dzisiejszego testu jest bardziej zaawansowany A55. Wyposażono go w ciekawszą, 16,2-megapiskelową matrycę CMOS oraz moduł GPS. Zaletą tej Alphy jest także tryb zdjęć seryjnych 10 kl/s.

Autor: Damian Bednarzak

12 Listopad 2010
Artykuł na: 9-16 minut

3. Różnice i podobieństwa w stosunku do A33

Zacznijmy od podobieństw między A33 oraz A55. Identyczne są zarówno obudowa jak i układ elementów sterujących. Warto wspomnieć o świetnie zaprojektowanym monitorze LCD, który oprócz wysokiej jakości obrazu umożliwia odchylanie i obrót.

set12
set12
set12
set12

Podstawową różnicą między Alphami SLT jest matryca światłoczuła, a więc również jakość obrazu. Przyjrzymy się temu dokładniej w następnym rozdziale pt. Jakość zdjęć.

Tryb seryjny

A55 pod względem trybu seryjnego jest obecnie najszybszym aparatem z matrycą APS-C. W trybie Ciągły priorytet AE wykonuje 10 kl/s. Oczywiście zdjęcia zapisywane są w pełnej rozdzielczości 16,2 MP. Co ciekawe, podczas takiej szybkiej serii działa układ AF oraz pomiar ekspozycji. W serii możemy wykonać 30 zdjęć, co odpowiada trzem sekundom rejestracji z szybkością 10 kl/s. Warto zaznaczyć, że rezultat ten uzyskaliśmy stosując nie tylko szybkie, ale również tańsze (a w związku z tym nieco wolniejsze) karty pamięci.

przykład szybkiej serii wykonanej A55

GPS

W odróżnieniu do A33, A55 wyposażona została we wbudowany mouł GPS. Należy przyznać, że geotagowanie zdjęć staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Poza tym, miejsce wykonania stanowi ciekawe kryterium podczas katalogowania zdjęć. Na szczęście coraz więcej programów umożliwia przedstawienie na mapie oraz modyfikację współrzędnych geograficznych zapisanych w danych EXIF, przykładem może być darmowa Picasa.

set21

Moduł GPS zastosowany w SLT-A55 zarówno pod względem dokładności jak i szybkości lokalizowania radzi sobie bardzo dobrze. Zwykle zmiana miejsca fotografowania zostaje odnotowana już po kilku minutach. Dane o współrzędnych geograficznych możemy odczytać w trybie odtwarzania.

współrzędne geograficzne wyświetlane w trybie odtwarzania
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły