Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
5. Menu i tryby odtwarzania
Po włączeniu aparatu naszym oczom ukazuje się podgląd Live View wraz z uporządkowanymi informacjami. Dodatkowo możemy włączyć histogram oraz elektroniczną poziomice. Korzystając z przycisku DISP. dokonujemy zmiany widoku, ciekawym i użytecznym narzędziem są linie pomocnicze, niemal niezbędne przy precyzyjnym kadrowaniu.
Menu funkcyjne
W Ricohu GXR znajdziemy, aż dwa szybkie menu funkcyjne. Do pierwszego z nich dostajemy się przez przycisk DIRECT i znajdziemy w nim 9 najczęściej zmienianych pozycji. Wśród nich możemy wyróżnić: korektę ekspozycji, czułość ISO, balans bieli czy pomiar światła.
Drugie, nieco mniejsze menu znajduje się pod charakterystycznym dla Ricoha przyciskiem ADJ. Znajduje się tam 5 pozycji i co najważniejsze, każdą z nich możemy zdefiniować zgodnie ze swoimi upodobaniami. Konfiguracji dokonujemy w menu głównym, tam dla każdej z pozycji menu funkcyjnego możemy ustawić jeden spośród 12 często zmienianych parametrów. Dla nas optymalnym ustawieniem było przyporządkowanie im: czułości ISO, pomiaru światła, jakości i formatu plików oraz zmiany położenia punktu ustawiania ostrości.
Menu główne
Dostęp do menu głównego odbywa się przez dedykowany przycisk MENU. Samo menu podzielone jest na 3 zakładki: fotografowania, personalizacji oraz ustawień. W tym momencie widać jak duży nacisk położono na personalizacje aparatu, skoro poświęcona jest mu oddzielna zakładka w menu. Należy też przyznać, że menu główne jest bardzo rozbudowane, na szczęście nie musimy często do niego sięgać ze względu na menu funkcyjne. Pewną niedogodnością jest brak menu w języku polskim.
Odtwarzanie zdjęć
Przeglądanie zdjęć w Ricohu to czysta przyjemność. Z pewnością wpłynęły na to duży monitor LCD oraz szybkość przełączania i powiększania zdjęć. Do wyboru mamy przeglądanie samego zdjęcia, zdjęcia wraz z podstawowymi informacjami oraz miniatury zdjęcia z informacjami zaawansowanymi (i histogramem). Nie zabrakło również informacji o prześwietlonych obszarach.
Zdjęcia możemy powiększać za pomocą tylnej tarczy lub przycisków oznaczonych lupą. Powiększanie przez wciśnięcie tylnej tarczy przenosi nas od razu do powiększenia, które możemy zaprogramować w menu aparatu np. 9,8x. Oczywiście Ricoh umożliwia przewijanie powiększeń. Możemy również wyświetlić miniatury: od 20 do aż 72.
Podsumowanie działu
Ricoh pod względem konstrukcji menu zdecydowanie nawiązuje do profesjonalnych aparatów. Do wyboru mamy, aż dwa menu funkcyjne oraz rozbudowane menu główne. Tryb odtwarzania jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Do minusów możemy zaliczyć brak języka polskiego w menu.
+ dwa menu funkcyjne
+ rozbudowane menu główne
+ dobrze zaprojektowany tryb odtwarzania
- brak menu w języku polskim