Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
4. Budowa i obsługa
Optyka
Jednym z elementów wyróżniających EX1 jest szerokokątny obiektyw Schneider Kreuznach o świetle f/1,8 - f/2,4. Dostajemy rekordowe f/1,8 na szerokim kącie, który jest ekwiwalentem 24 mm dla małego obrazka, a na najdłuższej ogniskowej - 72 mm EX1 oferuje światło f/2.4 co trzeba zaliczyć do bardzo dobrych rezultatów. Niezbyt wysilony zoom pozwala też mieć nadzieję na dobre osiągi przez cały zakres ogniskowych.
Najlepsze rezultaty pod względem rozdzielczości uzyskujemy na otwartych przysłonach i na szerokim kącie. Jeżeli zależy nam na jakości powinniśmy zatem korzystać z okolic 24 milimetrów i nie przymykać przysłony bardziej niż do f/4. Możemy za to dowolnie ją otwierać bez obawy znacznego spadku jakości. Obiektyw EX1 możemy też pochwalić za niski poziom aberracji.
Makro
Obiektyw EX1 możemy pochwalić za tryb makro pozwalający zbliżyć się na najszerszym kącie do fotografowanego przedmiotu na odległość 1 cm, co pozwala uzyskać przyzwoitą skalę odwzorowania. Dzięki temu spokojnie wykonamy ciekawe zdjęcia kwiatów czy innych niewielkich obiektów.
Matryca
Samsunga EX1 wyposażono w dość duży jak na kompakt sensor CCD o rozmiarze 1/1,7 cala. Jego rozdzielczość to 10 megapikseli dzięki czemu EX1 ma szanse na niski poziom szumu na wyższych czułościach. Wadą może być reprodukcja szczegółów, która przy takich matrycach zazwyczaj nie zachwyca.
Monitor
Jedną z głównych zalet i przewagą nad konkurencją jest obecność obracanego i odchylanego ekranu. Został on przymocowany z lewej strony korpusu i umożliwia swobodne odchylanie oraz obracanie. EX1 daje także możliwość schowania ekranu, co zwiększa jego bezpieczeństwo podczas transportu.
Jeżeli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu nie można mieć zastrzeżeń do jego szczegółowości - w końcu ma rozdzielczość VGA czyli ponad 920 tys. punktów. Niestety, kolorystyka obrazu delikatnie wpada w chłodne odcienie (zieleń, niebieski) co jest wyraźnie widoczne przy porównaniu z innym aparatem wyposażonym w ekran LCD, w naszym wypadku był to Nikon D3 i Ricoh GR Digital III.
Lampa błyskowa
Lampa błyskowa została umieszczona z lewej strony korpusu. Po przesunięciu przycisku tuż przy niej lampa energicznie wyskakuje do góry i jest gotowa do pracy. Samsunga EX1 możemy pochwalić za obecność gorącej stopki umożliwiającej podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej.
Jeżeli chodzi o działanie wbudowanej lampy błyskowej to trudno mieć większe zastrzeżenia. Pozwala ona skutecznie doświetlić obiekty w pierwszym planie nie przepalając ich. Wśród trybów pracy znajdziemy synchronizację z długimi czasami, redukcję czerwonych oczu i tryb manualny. EX1 pozwala także na wprowadzenie korekty błysku.
Zasilanie i pamięć
W zestawie z Samsungiem EX1 nie otrzymamy ładowarki baterii. Do ładowania służy kabel USB z przejściówką umożliwiającą podłączenie do gniazdka 220V. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest możliwość ładowania aparatu przez komputer. Jednak zakładając, że ktoś może posiadać dwie baterie, a do ich ładowania potrzebny jest aparat wyklucza fotografowanie w czasie ładowania.
EX1 wyposażono w akumulator SLB-11A o pojemności 1130 mAh. Ładowanie baterii trwa dość długo bo prawie 3,5 h i pozwala na wykonanie około 200 zdjęć i kilku filmów, co jest wynikiem raczej przeciętnym.
Złącza
EX1 wyposażono w dwa złącza USB 2.0, które poza przesyłaniem plików służy do ładowania akumulatora oraz HDMI typu D, za pomocą którego podłączymy aparat do telewizora LCD.
Podsumowanie
Do zdecydowanych plusów Samsunga EX1 należy zaliczyć szerokokątny obiektyw o nieprzeciętnej jasności. Co ważne najlepsze rezultaty uzyskujemy na najszerszym kącie i otwartej przysłonie więc spokojnie możemy wykorzystywać to co w nim najlepsze. Trzeba także docenić tryb makro, który pozwala uzyskać przyzwoitą skalę odwzorowania. Na plus przemawia także odchylany i obracany ekran o rozdzielczości 920 tys. punktów oraz obecność gorącej stopki umożliwiającej podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej. Na minus musimy zaliczyć kolorystykę wyświetlanego obrazu, która delikatnie wpada w zimne odcienie. EX1 nie popisuje się także szybkim ładowaniem baterii.
+ szerokokątny obiektyw 24-72 mm, f/1.8-2.4
+ tryb makro
+ odchylany 3-calowy ekran, 920 tys. punktów
+ gorąca stopka do zewnętrznej lampy błyskowej
- kolorystyka wyświetlanego obrazu wpada w zimne odcienie
- długie ładowanie baterii