Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Do naszej redakcji trafiła torba fotograficzna Genesis z serii Dakar. To propozycja dla entuzjastów fotografii, którzy potrzebują torby miejskiej stworzonej do przenoszenia dużej ilości sprzętu fotograficznego. Sprawdźmy zatem, czy propozycja marki Genesis dobrze sprawdzi się w tej roli i sprosta wymaganiom fotografów.
Wnętrze torby Genesis Dakar wykonane jest z miękkiego materiału, dzięki czemu przenoszony sprzęt nie ulegnie porysowaniu. Układ trzech komór wydzielonych dwiema przegrodami, który został zaproponowany przez producenta, wydaje się optymalny. Jeżeli jednak będziemy chcieli zmodyfikować wnętrze torby, to istnieje możliwość rozmieszczenia przegród według własnych potrzeb i upodobań. Wybraną komorę będziemy mogli także przedzielić jedną mniejszą ścianką, dzięki czemu drobniejsze akcesoria lub obiektywy (głównie stałoogniskowe) nie będą się o siebie obijać.
Ponadto, producent szczelnie zabezpieczył wnętrze modelu Dakar, dzięki czemu przenoszony sprzęt jest dokładnie chroniony przed deszczem lub kurzem. W tej kwestii jest to więc niewątpliwy atut. Niestety podczas przeprowadzonego testu okazało się, że dodatkowe zabezpieczenia nie są w pełni funkcjonalne. Aby dostać się do komory ze sprzętem będziemy musieli podnieść główną klapę, mniejszą klapę zamykaną na zamek błyskawiczny oraz rozdzielić zamykane na rzepy listki wewnętrznej komory. Takie rozwiązanie może i chroni przenoszony sprzęt, lecz tym samym jest bardzo uciążliwe i irytujące podczas użytkowania. Istnieje jednak pewien sposób, by szybciej sięgnąć do wnętrza torby. Wystarczy mniejszą klapę mieć zawsze otwartą, a listki wewnętrznej komory odgiąć do zewnątrz, dzięki czemu schowają się między wkład a ścianki torby. W taki sposób zyskamy na czasie w momencie wyciągania sprzętu.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, Genesis Dakar możemy używać jako torby miejskiej, a to za sprawą w pełni wyciąganego wkładu. Dzięki temu zyskujemy jedną, niczym nie podzieloną przestrzeń, którą bardzo dobrze sprawdza się podczas przenoszenia artykułów codziennego użytku. Jednak dla niektórych użytkowników torba może okazać się zbyt duża i mało poręczna. Dla takich osób lepszym wyborem może okazać się mniejszy model Dakar S (cena około 110 zł).
Podczas testów zaobserwowaliśmy, że wyjmowany wkład nie jest idealnie dopasowany do szerokości torby (jest węższy). Jest to więc konstrukcyjny błąd, który paradoksalnie możemy wykorzystać na swoją korzyść i między ścianę wkładu a torby włożyć na przykład reporterską lampę błyskową. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby poszerzenie wyjmowanej wewnętrznej komory przeznaczonej na sprzęt fotograficzny.
Do wnętrza torby swobodnie zmieścimy lustrzankę z zamocowanym obiektywem zmiennoogniskowym, dodatkowe trzy szkła (dwie stałki i jeden zoom), dwie reporterskie lampy błyskowe, laptop, aparat kompaktowy oraz mnóstwo innych drobnych akcesoriów fotograficznych. Jednak jeśli się postaramy, to do torby zapakujemy znacznie więcej sprzętu. Oczywiście użytkownicy posiadający mniejszy system bezlusterkowy jak na przykład Micro 4/3 będą mogli zmieścić dużo więcej. Jak widać Genesis Dakar jest naprawdę pojemna, dzięki czemu możemy wziąć ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt i cieszyć się wygodą podczas fotografowania.
Podczas projektowania torby producent pomyślał także o osobach, które wraz ze sprzętem fotograficznym będą chciały zabrać ze sobą różnego rodzaju urządzenia mobilne. Do wnętrza modelu Dakar bez problemu zmieścimy iPada mini o przekątnej około 8 cali, a nawet 13-calowy laptop. Dodatkowy sprzęt wkładamy do specjalnie wydzielonej, wzmacnianej komory.