Genesis Dakar L - Z zewnątrz

Do naszej redakcji trafiła torba fotograficzna Genesis z serii Dakar. To propozycja dla entuzjastów fotografii, którzy potrzebują torby miejskiej stworzonej do przenoszenia dużej ilości sprzętu fotograficznego. Sprawdźmy zatem, czy propozycja marki Genesis dobrze sprawdzi się w tej roli i sprosta wymaganiom fotografów.

Autor: Michał Chrzanowski

8 Maj 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Genesis Dakar to konstrukcja utrzymana w nowoczesnym stylu, która wyglądem nie przypomina standardowej torby fotograficznej. Możemy więc stonowany design uznać za zaletę modelu Dakar. Nosząc go na ramieniu nie sprawiamy wrażenia, że przenosimy drogi sprzęt. Testowany model przypomina zwykłą torbę na ramię przeznaczoną do codziennego użytku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Z zewnątrz torba Genesis Dakar wykonana jest z wytrzymałego, matowego płóciennego materiału. Dzięki temu jest ona odporna na rozdarcia, wilgoć i delikatny deszcz. Jednak przy większych opadach warto skorzystać z dołączonego pokrowca przeciwdeszczowego, który ochroni przenoszony sprzęt przed zamoknięciem. Pokrowiec został umieszczony w specjalnej zamykanej na rzepy kieszeni, która znajduje się w tylnej części torby. Ponadto, pokrowiec został na stałe połączony z torbą za pomocą elastycznej gumy. Dzięki temu zawsze będziemy mieć ze sobą ochronę przeciwdeszczową, co może okazać się przydatne zwłaszcza podczas długich pieszych wędrówek. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest także fakt, że przypadkowo nie zgubimy pokrowca.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, torba z wyglądu jest bardzo dyskretna. Jedynym oznaczeniem, które znajdziemy jest wyszywane logo firmy, które również nie przyciąga zbytniej uwagi. Ponadto, na klapie znalazły się delikatne czarne wykończenia, które wyglądem imitują skórę. Producent zdecydował się na wykorzystanie rzepów jako systemu zamykania modelu Dakar. Jest to rozwiązanie wygodne w użyciu i podczas testów nie zanotowaliśmy większych problemów przy otwieraniu i zamykaniu torby. Niestety system zamykania na rzepy ma też swoje wady. Z czasem rzepy mogą się zmechacić, przez co zamknięcie klapy nie będzie dokładne. Ponadto, nie jest to cichy system. Podczas otwierania torby, rzepy wydają głośny i charakterystyczny dźwięk, dlatego też niepotrzebnie możemy zwracać na siebie uwagę. Dobrym rozwiązaniem byłoby uwzględnienie opcjonalnego mechanizmu cichego otwierania, który korzysta z małych magnesów umieszczonych pod klapą. Takie rozwiązanie jest często używane przez innych producentów toreb fotograficznych. Dlatego też szkoda, że firma Genesis nie zdecydowała się na użycie podobnego systemu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Ciemny parciany pas naramienny jest kolorystycznie dopasowany do detali torby Genesis Dakar. Jest on także regulowany, dzięki czemu bez problemu dostosujemy odpowiednią długość paska. Na odnotowanie zasługuje również ruchomy naramiennik, który nie przesuwa się samoistnie po pasku. Ponadto, naramiennik jest stworzony z miękkich materiałów, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę podczas noszenia torby - zwłaszcza przy dużym załadunku.

Genesis Dakar jest naprawdę pakowna - i nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie wewnętrznej komory, którą opiszemy w następnym dziale. Producent wyposażył torbę w wiele zewnętrznych kieszeni przeznaczonych na drobne akcesoria fotograficzne. Na klapie znajdują się dwie zamykane kieszenie. Szczególnie pochwalić należy zamki błyskawiczne, które posiadają uszczelnienia. Dlatego też do wnętrza nie dostaną się na przykład krople wody. Zewnętrzne kieszenie są głębokie, dzięki czemu bez problemu zmieścimy w nich ładowarkę z kablami, aparat kompaktowy, portfel lub smartfon. Po podniesieniu klapy otrzymamy dostęp do kolejnych dwóch kieszonek, które są równie głębokie. Co więcej, jedna z nich posiada dwa po równo wydzielone miejsca na drobniejsze akcesoria typu karty pamięci lub akumulatory. Z kolei druga została wyposażona w wąskie przegródki na długopisy i dodatkowy przedział na mały dysk przenośny lub notes. Oczywiście kieszenie są również zamykane na uszczelniany zamek błyskawiczny.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Gdyby tego było mało producent wyposażył torbę w dodatkowe dwie boczne kieszenie. Są one obszerne, dzięki czemu bez problemu zmieścimy w nich mały statyw lub butelkę z wodą, co może okazać się przydatne zwłaszcza podczas spacerów i fotografowania przyrody. Za takie rozwiązanie producentowi należą się brawa, ponieważ duże boczne kieszenie nie są częstym elementem fotograficznych toreb miejskich.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W górnej części torby Genesis Dakar znalazł się wyłożony materiałem skóropodobnym pasek, który pełni funkcję uchwytu ręcznego. Jest to wygodne rozwiązanie ułatwiające szybkie przenoszenie torby bez konieczność zakładania jej na ramię. Dodatkowo, producent wyposażył model Dakar w mocowanie, dzięki któremu wsuniemy torbę na wysuwany uchwyt walizki. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdzi się w podróży. Ponadto, na spodzie torby znajdują się dwie plastikowe nóżki, które chronią spód torby przed uszkodzeniami. Nie jest to często spotykane rozwiązanie w projektach toreb miejskich, dlatego też duży plus dla producenta, że pomyślał także i o takim zabezpieczeniu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Travel Backpack Coyote to nowy wariant popularnego plecaka dla twórców w podróży. Zmienił się kolor, ale też materiał, z którego został wykonany. Podczas dwumiesięcznej podróży sprawdziłem, czy...
38
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Najnowsze kolorymetry Calibrite wyznaczają współczesny standard kalibracji i profilowania wyświetlaczy. Przyjrzeliśmy się, jak działa flagowy Display Plus HL. Oto nasze wnioski.
20
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Konwencjonalne dyski przenośne nie mają dziś łatwo. Szybkie jak błyskawica i niesamowicie małe pamięci Flash skradły całą uwagę branży kreatywnej spychając technologię HDD głęboko w cień. Czy...
27
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj