Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
W obecnych czasach, gdy zdjęcia przestają się nam już mieścić na dyskach, szukamy wygodnych i bezpiecznych metod ich archiwizacji. Dysk w chmurze może być jedną z opcji przechowywanie domowego archiwum. Przygotowaliśmy dla was przegląd najciekawszych naszym zdaniem serwisów oferujących tego typu usługi.
Za czasów aparatów analogowych, kiedy dyski w chmurze jeszcze nie były znane ludzkości, problemy z przechowywaniem zdjęć ograniczały się głównie do pojemności półki na której ustawialiśmy albumy, a w przypadku większej ilości fotografii, do przejrzystego systemu katalogowania, który umożliwiał szybkie odnalezienie pożądanego zdjęcia. Osobną kwestią było bezpieczeństwo naszego archiwum. Wydruki w formie papierowej i negatywy podatne były na działanie czynników zewnętrznych i z czasem ulegały degradacji.
U początku ery aparatów cyfrowych wydawało się, że digitalizacja zbiorów przyniesie rozwiązanie wszystkich powyższych problemów. Komputery oferowały dużo więcej miejsca na zdjęcia niż regał w salonie, a katalogowanie nigdy nie było łatwiejsze. Wydawało się też, że zdjęcia zapisane na dyskach są zupełnie bezpieczne.
Szybko jednak okazało się, że wszystkie udogodnienia cyfryzacji pociągają za sobą konsekwencje. Fakt, że za sprawą pojawienia się aparatów cyfrowych fotografowanie stało się „darmowe”, sprawił, że karty pamięci i dyski zaczęły zapełniać się w zastraszającym tempie, a w stosie plików zaczęło być ciężko odnaleźć te zdjęcia, na którym nam naprawdę zależy. Swoją cegiełkę dokładają smartfony, za pomocą których przeciętny użytkownik wykonuje kilkaset (kilka tysięcy?) zdjęć rocznie. Przy tak dużej ilości materiału pojemność dysków już staje się problemem. Dobrym rozwiązaniem wydają się być dyski zewnętrzne, jednak w tym wypadku pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa materiału - niejeden z nas ma już za sobą awarię tego typu nośnika.
Aby więc być zupełnie spokojnym o nasze zdjęcia, powinniśmy posiadać kilka kopii zapasowych na różnych nośnikach. Warto też zastanowić się nad backupem zdjęć na dysku w chmurze. To rozwiązanie wydaje się szczególnie dobre obecnie, w erze urządzeń mobilnych, gdyż umożliwia dostęp do naszego archiwum z każdego miejsca na świecie. Osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w temacie może być ciężko rozeznać się w ofercie serwisów oferujących tego typu usługi. Dlatego właśnie postanowiliśmy przygotować dla Was zestawienie najciekawszych naszym zdaniem dysków w chmurze. Coś dla siebie znajdą tu osoby, dla których liczy się głównie bezpieczeństwo plików jak i ci, dla których głównym kryterium jest ilość darmowej przestrzeni dyskowej. W zestawieniu pominęliśmy serwisy służące bardziej prezentacji niż archiwizacji zdjęć, typu Flickr i 500px. Bedą one tematem osobnego artykułu. Zapraszamy do lektury. Zestawienie znajdziecie na drugiej stronie.