Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające

Autor: Maciej Luśtyk

8 Październik 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Pracownicy UOKiK przeszukali cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, kamer sportowych i akcesoriów. Jest podejrzenie, że dystrybutorzy i sprzedawcy zawarli nielegalne porozumienie cenowe.

Jak poinformował w wczoraj na swojej stronie internetowej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, występuje podejrzenie, że na polskim rynku doszło do zmowy cenowej czterech firm zajmujących się sprzedażą dronów DJI, kamer, gimbali, a także przeznaczonych dla tych urządzeń akcesoriów, części zamiennych, oprogramowania oraz pakietów ochronnych.

UOKiK przeszukał 4 firmy 

"Podejrzewamy, że przedsiębiorcy mogli zawrzeć porozumienie dotyczące niedozwolonego ustalania cen dronów. Dlatego wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zarządziłem przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji. Obecnie analizujemy dowody zgromadzone w tej sprawie" - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Urząd nie informuje, jakich dokładnie firm dotyczy postępowanie, ale tytuł informacji na stronie UOKIK sugeruje, że w sprawę zamieszany jest m.in. dystrybutor. Warto jednak podkreślić, że „postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom”.

Kara do 2 mln złotych lub 10% obrotu

„Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.” - informuje UOKiK.

Przeczytaj także:
Wyniki Drone Photo Awards 2024 - Polacy wśród zwycięzców

Poznaliśmy wyniki konkursu fotografii drogowej, organizowanego w ramach Siena International Photo Awards. Wśród zwycięzców Drone Photo Award 2024 znalazło się liczne grono fotografów z Polski. Zobaczcie nagrodzone prace. [Czytaj więcej]

Jednocześnie urząd zachęcą podmioty będące tematem postępowania do ewentualnej współpracy w charakterze „świadka koronnego”, co może pozwolić uniknąć sankcji w ramach programu łagodzenia kar.

Czy któraś z firm zdecyduje się współpracować z UOKiK. Czy na rynku rzeczywiście występowała zmowa cenowa? I na czym dokładnie miała polegać? Tego na razie nie wiemy. O ewentualnych postępach w sprawie będziemy Was jednak informować na bieżąco.

Źródło: https://uokik.gov.pl/dystrybutor-i-sprzedawcy-dronow-postepowanie-wyjasniajace-i-przeszukania.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
275
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)