Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Pansa i Urząd Lotnictwa Cywilnego porządkują sprawy związanie z dronami. Właśnie ruszył nowy portal Drony.gov.pl, służący rejestracji użytkowników, szkoleniom, planowaniu lotów i ubieganiu się o specjalne zezwolenia. Niebawem wystartuje też aplikacja DroneTower do zgłaszania lotów.
Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość cyfrowego, skutecznego zarządzania swoimi podstawowymi danymi – to tylko część z udogodnień, jakie wprowadza stworzy przez PAŻP i ULC Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Właśnie wystartował towarzyszący mu portal drony.gov.pl.
Na start użytkownicy otrzymają dostęp do pierwszej części z zaplanowanych usług dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP), które będą wdrażane systematycznie do końca br. Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w starej przestrzeni www – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie „do odczytu”.
Na dzień dzisiejszy, KSID wspiera użytkowników BSP w realizacji spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji. Wszyscy użytkownicy dronów otrzymują możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. Kolejnym udogodnieniem jest również możliwość komunikacji z pracownikami ULC w pilnych sprawach.
KSID to także platforma e-learningowa, mająca na celu wspieranie użytkowników w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów. Użytkownicy mogą odbyć w pełni elektronicznie szkolenie i egzamin w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapiszą się na jego koncie. Dodatkowo platforma dostarcza materiały szkoleniowe przygotowujące użytkowników do egzaminu w podkategorii A2.
Już niebawem ofertę KSID wzbogaci także aplikacja DroneTower, czyli oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem (check-in). Oprócz tego pojawią się narzędzia do planowania lotów (Kreator misji KSID), systemy wsparcia dla lotów zaawansowanych (DTM Autonomia) czy też moduł o nazwie e-SORA, ułatwiający uzyskanie pozwoleń na niestandardowe loty w kategorii szczególne.
Oprócz tego, KSID wdraża także narzędzia dla urzędników ULC, które usprawnią procesy administracyjne i analizę ryzyka danych lotów. System współpracuje też z instytucjami państwowymi takie jak Policja czy Straż pożarna, a ponadto będzie umożliwiał także dowolnej osobie na podejrzenie danych i zgłaszanie podejrzanych lotów.
Więcej informacji i możliwość rejestracji znajdziecie na stronie https://drony.gov.pl/.
Źródło: https://www.pansa.pl/rusza-krajowy-system-informacji-dronowej-ksid-bedzie-wygodniej-i-bezpieczniej/