Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Rynek NFT budzi wiele kontrowersji. Najbardziej znana agencja fotograficzna widzi w nim jednak przyszłość fotografii kolekcjonerskiej i wypuszcza swoją pierwsza kolekcję cyfrowych prac.
Choć wydaje się, że szał na NFT powoli opada, a sam rynek obrotu cyfrowymi dziełami sztuki często określany jest mianem „przekrętu” coraz więcej firm i instytucji zainteresowanych jest tą formą sprzedaży prac twórców. Do tego grona właśnie dołączyła kultowa agencja Magnum, która z okazji obchodów 75-lecia istnienia wspólnie z serwisem wypuściła swoją pierwszą kolekcję prac NFT.
W bibliotece prac będących przedmiotem internetowej aukcji znajduje się w sumie 76 prac jednych z najważniejszych fotografów XX i XXI wieku. Znajdziemy w niej m.in. zdjęcia Dawida Hurna, Stuarta Franklina, Davida Seymoura, Phillipa Halsmana, Steve’a McCurry’ego, Alexa Webba, Jacoba Sobola, Bruce’a Davidsona, Martina Parra czy Rafała Milacha.
"Świat NFT jest nowy, ekscytujący i pod pewnymi względami zniechęcający dla organizacji, która działa od 75 lat. Jednak tak, jak w przypadku każdej rewolucji w krajobrazie fotograficznym, chętnie uczymy się, eksperymentujemy i staramy się zrozumieć, jakie są perspektywy może przed nami otworzyć w kwestii sposobów dzielenia się naszą pracą” - komentuje Olivia Arthur, prezes Magnum Photos. „Wierzę, że te narzędzia staną się niezwykle ważne dla szeroko rozumianego przemysłu fotograficznego i jestem bardzo podekscytowana tym, że mogę być częścią pierwszego oficjalnego kroku agencji Magnum w świat NFT”.
Oferty zaczynają się od 0,1 ETH (aktualnie ok. 550 zł) choć ceny sięgają obecnie nawet 1,4 ETH (ok. 7000 zł). W chwili obecnej licytować możemy 6 zdjęć. Licytacje na kolejne prace będą otwierane cyklicznie w nadchodzących tygodniach.
Czy to coś więcej niż wygodny sposób na zarobienie pieniędzy przez agencję? Tego będziemy mogli dowiedzieć się dopiero z czasem, obserwując ewentualną cenę sprzedanych prac. Póki co zainteresowanie nie jest ogromne - aktualne ceny oscylują na poziomie 1,3 ETH - ale może się to szybko zmienić, jeśli ofertą zainteresuje się więcej kolekcjonerów.
Całą kolekcję NFT-ów Magnum możecie obejrzeć na stronie foundation.app.
(fot. okładkowa: Rafał Milach, Krasnojarsk, 2008)