Getty Images pozwane za nieetyczne praktyki i sprzedawanie darmowych zdjęć

Autor: Maciej Luśtyk

3 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Stockowy gigant na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie był już bohaterem mniejszych i większych skandali dotyczących licencjonowania fotografii. Kolejny proces wytacza firma marketingowa CixxFive Concepts, a tym razem chodzi o nieetyczne zagrania, polegające na wprowadzaniu w błąd klientów.

Wątpliwe pod względem etyki praktyki jednej z największych agencji fotograficznych na świecie, już kilkukrotnie były przedmiotem sądowych sporów. Wystarczy przypomnieć sprawę przywłaszczania praw autorskich do zdjęć będących w zasobach innych agencji, czy też wysyłania poleceń zapłaty osobom korzystającym z fotografii udostępnianych na zasadzie Public Domain. W tym drugim przypadku mieliśmy do czynienia z rekordowym pozwem, opiewającym na miliard dolarów, jednak jak to zwykle bywa w przypadku gigantycznych korporacji, finał sprawy nie był taki, jakiego można się było spodziewać.

Teraz z podobnym pozwem występuje mieszcząca się w Teksasie firma CixxFive. Tym razem chodzi o celowe wprowadzanie w błąd klientów, mając na celu czerpanie korzyści ze sprzedaży zdjęć, które dostępne są do dowolnego, darmowego wykorzystania na zasadzie licencji publicznej.

Zwodnicze praktyki i przywłaszczanie praw majątkowych  

Aby podeprzeć swoje zarzuty, CixxFive wskazuje na dwa zdjęcie, które firma kupiła od Getty, a które udostępniane za darmo przez Bibliotekę Kongresu USA i NASA. W pozwie nie chodzi jednak tylko o stosunkowo niewielkie straty spowodowane niepotrzebnym zakupem zdjęć, ale o znacznie szersze spektrum działań, jakich dopuszcza się agencja. Jak już wiemy od pewnego czasu, sprzedaż zdjęć udostępnianych na zasadzie Public Domain, choć budzącą wiele kontrowersji, nie jest zabroniona prawnie. Chodzi raczej o to, jakich środków używa Getty, by zdjęcia te sprzedać.

Według pozwu, Getty celowo wprowadza w błąd klientów, poprzez uzurpowania praw do obrazów udostępnianych publicznie i ograniczanie ich użycia. Przykładem mają być czasowe ograniczenia licencji dla wspomnianych fotografii, oznaczanie ich znakiem wodnym oraz informacją o zastrzeżeniu praw autorskich oraz wspomniane już na początku wysyłanie żądań zapłaty do osób używających takie zdjęcia na swoich stronach. Praktyki Getty, według oskarżeń łamać mają przepisy dotyczące ochrony praw konsumenta i podlegają pod ustawę RICO, dotyczącą karania podmiotów działających w ramach przestępczości zorganizowanej.

Czy można wygrać z Getty?

„Działania Getty Images szkodzą zarówno CixxFive, jak i całemu społeczeństwu i będzie tak się działo, dopóki tego typu praktyki nie zostaną zakazane na drodze sądowej” - czytamy w pozwie.

Jak na razie nie wiadomo, jak do całej sprawy odnosi się Getty. Biorąc pod uwagę, że niewielu stać na wieloletnie procesowanie się z gigantami pokroju agencji, a jak wskazuje serwis TechDirt sam pozew skonstruowany w sposób nie dający wielkich szans na powodzenie, prawdopodobnie szykuje się kolejna ugoda. Mimo wszystko gorąco kibicujemy ograniczeniu wszelkich nieetycznych praktyk, związanych ze sprzedażą zdjęć.

O rozwoju sytuacji będziemy was informować na bieżąco.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem techdirt.com. Pełną treść pozwu znajdziecie tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy warszawski salon Cyfrowe.pl już otwarty! Specjalne promocje i wydarzenia towarzyszące
Nowy warszawski salon Cyfrowe.pl już otwarty! Specjalne promocje i wydarzenia towarzyszące
Warszawski salon Cyfrowe.pl w nowej lokalizacji. 21 października sklep otwiera nowy lokal przy ul. Woronicza...
9
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Słynny brytyjski fotograf portretowy ogłosił bankructwo i mierzy się z długami sięgającymi prawie 2 mln dolarów. Agencja fotografa nie poradziła sobie z trudnościami spowodowanymi...
6
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Pracownicy UOKiK przeszukali cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, kamer sportowych i akcesoriów. Jest podejrzenie, że dystrybutorzy i sprzedawcy zawarli nielegalne porozumienie...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)