Fałszowanie praw autorskich i kradzież. Getty pozwane po raz kolejny!

Autor: Maciej Luśtyk

4 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Mija raptem tydzień odkąd dowiedzieliśmy się o rekordowym pozwie wytoczonym Getty Images przez amerykańską fotografkę, a na jaw wychodzi, że przywłaszczanie przez agencję cudzych zdjęć było standardową praktyką. Firmę pozywa niezależna agencja prasowa Zuma.

Getty jest największą fotograficzną agencją na świecie, ale wygląda na to, że w posiadanie wielu materiałów weszła nielegalnie. Raptem tydzień temu dowiedzieliśmy się, że nad agencją wisi widmo zapłaty rekordowego zadośćuczynienia w wysokości miliarda dolarów fotografce Carol M. Highsmith, której zdjęcia przez lata bezprawnie dystrybuowała, a teraz z analogicznym pozwem wystąpiła agencja prasowa Zuma. Na nieszczęście dla Getty wygląda na to, że firma jest całkowicie winna zarzucanych czynów.

Jak czytamy w pozwie, Getty miało przywłaszczyć sobie 47 tys. fotografii, których właścicielem jest Zuma. Według powoda informacje o prawach autorskich były fałszowane, lub usuwane, a zdjęcia dalej bezprawnie dystrybuowane w kanałach sprzedażowych agencji. W pozwie firma nie szczędzi też komentarza na temat niecnych praktyk agencji.

Jedno z 47 tys. zdjęć ukradzionych przez Getty

- Zebrane informacje pokazują, że Getty lekkomyślnie i zuchwale przywłaszcza sobie pracę innych osób i fałszuje prawa autorskie. (…) Mimo prawie 200 zażaleń złożonych prokuratorowi stanu Washington, wielu toczących się spraw i złej opinii w branży, Getty udowadnia, że nie zamierza zmienić swojego podejścia - pisze prawnik Zumy, Richard Liebowitz.

Zuma przedstawia dowody w powstaci screenshotów ze strony Getty i żąda przekazania zysków z nielegalnej sprzedaży zdjęć. W przeciwnym razie będzie domagać się odszkodowania w wysokości od 2,500 do 25,000 dolarów za każde zdjęcie. Nawet zakładając, że w przypadku każdego ze skradzionych zdjęć zasądzona zostałaby ta niższa kwota, łączna suma odszkodowania wyniosłaby 117,5 miliona dolarów, co choć nie może równać się z okragłym miliardem, z pewnością i tak zabolałoby agencję.

Prawdopodobnie dojdzie więc do ugody, a póki co, aby zminimalizować szkody, Getty wydaje się zacierać za sobą ślady. Jak informuje serwis Ars Technica, z serwerów agencji już zniknęła większość zdjęć, będących tematem sporu.

O ile w przypadku Carol M. Highsmith nie było do końca oczywiste kto w całej sprawie zawinił, a Getty próbowało zrzucać winę na agencję Alamy, tutaj wszystko wydaje się jasne. Czy jednak nawet tak głośne sprawy będą w stanie zaszkodzić pozycji giganta, który konsekwentnie monopolizuje rynek obrotu zdjęciami?

Pełną treść pozwu możecie przeczytać pod adresem documentcloud.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Na mapie Małopolski pojawił się nowy salon CEWE FOTOJOKER - w Centrum handlowym Bonarka w Krakowie. Wydrukujesz tutaj zdjęcia bezpośrednio z telefonu, bliżej poznasz fotografię...
13
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rok 2024 był kolejnym, w którym rynek aparatów zaliczył stabilny wzrost. Rynkowe trendy w końcu się uspokoiły, ale branża staje przed nowymi wyzwaniami, jak choćby błyskawicznie...
9
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Po ponad 10 latach nieobecności, Chińska marka Lucky wznawia produkcje filmów. Jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować materiał Lucky Color 200 - nowy film kolorowy w przystępnej...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)