Utytułowany amerykański fotoreporter zginął w Afganistanie

Autor: Michał Chrzanowski

7 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

David Gilkey, fotoreporter Narodowego Radia Publicznego oraz afgański tłumacz Zabihullah Tamanna zginęli podczas zasadzki na wojskowy konwój. Do ataku doszło na południu Afganistanu.

David Gilkey wraz z dwójką innych dziennikarzy był na miesięcznej misji, w której miał podróżować po Afganistanie z lokalnymi siłami zbrojnymi. Do ataku doszło w niedzielny wieczór w pobliżu dawnej bazy wojskowej USA znanej jako obóz Hansena, w prowincji Helmand dzielnicy Marjah (południowy Afganistan). W konwój, w którym jechał David Gilkey wspólnie ze swoim tłumaczem Zabihullah Tamanna’e, uderzył ostrzał artyleryjski. Jak podaje rozgłośnia NRP, pozostali dziennikarze znajdowali się innym pojeździe i nie doznali żadnych obrażeń.

Gilkey miał wieloletnie doświadczenie jako fotoreporter wojenny. Relacjonował wydarzenia między innymi z Iraku i Afganistanu. Był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy przekroczyli granicę z Irakiem podczas inwazji USA. Fotografował również konflikty w Somalii, Rwandzie i na Bałkanach.

 

Z pewnością nigdy nie unikał fotografowania trudnych historii dziejących w Afganistanie, Somalii, Haiti, Gazie czy w tuzinach innych miejsc na świecie - powiedział Sekretarz Stanu USA, John Kerry. Był kimś więcej niż tylko utalentowanym fotografem. Był także wielkim człowiekiem, który rozumiał siłę obrazu i opowiadanych historii. Będzie nam go bardzo brakowało - zakończył Kerry.

David Gilkey to pierwszy amerykański cywilny dziennikarz, który zginął w wojnie w Afganistanie. Był bardzo doświadczonym fotoreporterem. Otrzymał między innymi nagrodę Emmy za cykl filmów wideo o żołnierzach z Michigan służących w Iraku, tytuł fotografa roku przyznany przez Stowarzyszenie Fotografów Białego Domu czy Edward R. Murrow Award za wybitną pracę jako korespondent wojenny. Poprzez zdjęcia starał się za wszelką cenę ukazać i zrozumieć istotę wojennych konfliktów, zwłaszcza w Iraku czy Afganistanie. David Gilkey miał 50 lat.

 

fotografia: MICHAEL M. PHILLIPS/THE WALL STREET JOURNAL

źródło: The Wall Street Journal / Polska The Times

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły