Płaskie soczewki sterowane ciepłem - naukowcom udało się skonstruować wyjątkowy obiektyw

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy rodzaj obiektywu na bazie metasoczewek skonstruowali uczeni z MIT. Zamiast klasycznego szkła, układ jest sterowany temperaturą.

O materiałach i rozwiązaniach, które miałyby zastąpić w przyszłości tradycyjną optykę słyszymy od dawna. Tym razem swój sukces ogłosili naukowcy z MIT. Ich wyjątkowy obiektyw został wykonany z przezroczystego materiału "zmiennofazowego", który może zmienić swoją strukturę atomową po podgrzaniu i przez to w różny sposób oddziaływać ze światłem.

Na powierzchni tego materiału znajdują się precyzyjne struktury, które załamują światło i są czułe na temperaturę. Jeśli dla przykładu w temperaturze pokojowej skupiają światło w jednym punkcie, po podgrzaniu punkt ostrości przesunie się. Zamiast więc mechanicznych elementów w obiektywie, nowa technologia używałaby zintegrowanych mikrogrzałek, które poprzez krótkie impulsy regulowałyby ciepło warstwy i tym samym punkt ostrości. Oczywiście, aby to zadziałało równie szybko musiałby działać proces ochładzania, by przesuwać ostrość w drugą stronę.

Powyżej powiększony obraz ukazujący strukturę metasoczewki, a na zdjęciu wejściowym widok z mikroskopu optycznego

Pomysł działa, bo naukowcom udało się go zrealizować w zakresie podczerwieni. Wiążą z nim oczywiście duże nadzieje. W ten sposób można by konstruować płaskie, wolne od mechanicznych elementów i aberracji optycznych obiektywy. Jednak do zastosowania tej technologii w zwykłej fotografii jeszcze bardzo długa droga.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły