Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Nowy rodzaj obiektywu na bazie metasoczewek skonstruowali uczeni z MIT. Zamiast klasycznego szkła, układ jest sterowany temperaturą.
O materiałach i rozwiązaniach, które miałyby zastąpić w przyszłości tradycyjną optykę słyszymy od dawna. Tym razem swój sukces ogłosili naukowcy z MIT. Ich wyjątkowy obiektyw został wykonany z przezroczystego materiału "zmiennofazowego", który może zmienić swoją strukturę atomową po podgrzaniu i przez to w różny sposób oddziaływać ze światłem.
Na powierzchni tego materiału znajdują się precyzyjne struktury, które załamują światło i są czułe na temperaturę. Jeśli dla przykładu w temperaturze pokojowej skupiają światło w jednym punkcie, po podgrzaniu punkt ostrości przesunie się. Zamiast więc mechanicznych elementów w obiektywie, nowa technologia używałaby zintegrowanych mikrogrzałek, które poprzez krótkie impulsy regulowałyby ciepło warstwy i tym samym punkt ostrości. Oczywiście, aby to zadziałało równie szybko musiałby działać proces ochładzania, by przesuwać ostrość w drugą stronę.
Pomysł działa, bo naukowcom udało się go zrealizować w zakresie podczerwieni. Wiążą z nim oczywiście duże nadzieje. W ten sposób można by konstruować płaskie, wolne od mechanicznych elementów i aberracji optycznych obiektywy. Jednak do zastosowania tej technologii w zwykłej fotografii jeszcze bardzo długa droga.