Czy Canon stworzy dwustronny obiektyw?

Autor: Maciej Luśtyk

13 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Odwrócenie obiektywu drugą stroną pozwala uzyskać ekstremalne zbliżenie, charakterystyczne dla obiektywów makro. Do tej pory technika ta wymagała jednak korzystania ze specjalnych adapterów i pierścieni. Sytuację mogę zmienić dwustronne obiektywy patentu Canona.

Pomysł na obiektyw, jaki opisuje paten złożony przez Canona wydaje się tak oczywisty, że aż dziwi, iż nikt wcześniej nie próbował wykonać podobnej konstrukcji. Zakłada on stworzenie szkła, które można by mocować do aparatu obydwoma stronami. Po co?

Mocowanie obiektywu drugą stroną pozwoli przekształcić nam go w obiektyw makro, a przynajmniej w jego namiastkę. Sposób ten wykorzystywany był przez fotografów od lat. Zwykle wiąże się on jednak z koniecznością zakupu specjalnych adapterów i pierścieni odwrotnego mocowania, a w większości przypadków nie będziemy w stanie automatycznie kontrolować obiektywu, co będzie problemem zwłaszcza przy braku manualnego pokrętła przysłony. W sprzedaży są co prawda specjalne systemy, które pozwalają na kontrolę elektroniki, trudno jednak mówić o szczególnej wygodzie takiego rozwiązania.

Obiektyw proponowany przez Canona mógłby więc okazać się strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza dla fotografów z mniejszym budżetem. Osobnym pytaniem pozostaje to, czy kiedykolwiek takie szkło ujrzy światło dzienne. Z doświadczenie wiemy, że wiele z patentów ląduje w przysłowiowej szufladzie. Zastanawia też czy koszt stworzenia takiego obiektywu nie przewyższałby kosztów produkcji standardowych obiektywów makro.

Odpowiedzi na te pytania może przynieść jedynie czas. Zainteresowani mogą zgłębić konstrukcję zaproponowanego obiektywu, analizując patent na stronie Japońskiego Urzędu Patentowego.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem egami.blog.so-net.ne.jp.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)