Dodaj ocenę

Mamy 2021 rok, a Pentax wypuszcza lustrzankę APS-C. Ale naprawdę niezłą lustrzankę

Autor: Maciej Luśtyk

31 Marzec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax pokazuje ostatecznie kolejną odsłonę ich popularnej serii - model K-3 III. Czy w 2021 roku lustro z matrycą APS-C może czymkolwiek zaskoczyć? Producent obiecuje usprawnienia na każdym kroku.

Co musisz wiedzieć:
  • 25,7-megapikselowa matryca o czułości ISO 100 - 1 600 000
  • Stabilizacja matrycy o skuteczności 5,5 EV
  • 101-punktowy, czuły do -4 EV system AF (25 punktów krzyżowych)
  • Wizjer optyczny o powiększeniu 1,05x i ponadprzeciętnej jasności
  • Tryb seryjny 12 kl./s
  • 8-kierunkowy joystick AF
  • Dotykowy, ale nie odchylany ekran LCD
  • Rozbudowana ergonomia
  • Uszczelniona, magnezowa budowa
  • Dwa sloty na karty SD
  • Wi-Fi i Bluetooth
  • Złącze USB-C z możliwością stałego zasilania
  • Tryb filmowy 4K 30 kl./s / Full HD 60 kl./s
  • Cena: 2000 dolarów

Model K-3 III to dla Pentaxa być albo nie być. Producent już nawet nie udaje, że bierze udział w technologicznym wyścigu firm fotograficznych i zamiast tego snuje nową wizję rozwoju marki, która podkreśla tradycyjne, organiczne doświadczenie fotografowania i płynącą z niego przyjemność (czytaj: z braku środków i technologii pozostanie przy systemach lustrzankowych).

Jest to zresztą ruch bardzo dobry, bo to chyba jedyna możliwość przetrwania marki na stale kurczącym się rynku, tym bardziej że z roku na rok lustrzanki będą stawać się coraz większą egzotyką. Pozostaje jedynie pytanie czy w obliczu coraz doskonalszych systemów bezlusterkowych ktokolwiek w wizję proponowaną przez producenta będzie skłonny uwierzyć. To sprawdzi właśnie model Pentax K-3 III czyli kontynuator najbardziej popularnej serii aparatów producenta, który ma być jednocześnie technologicznym graalem producenta. Dziś znamy już pełną specyfikację aparatu i od razu możemy powiedzieć, że pomysł Pentaxa ma spore szanse powodzenia.

Pentax K-3 III nie zamierza walczyć z segmentem bezlusterkowców. Zamiast tego będzie cieszył się pozycją jednej z najdoskonalszych lustrzanek APS-C 

Pentax K-3 III być może nie rzuci świata na kolana, ale zapowiada się naprawdę interesująco. Za obrazowanie odpowiada tu 25,7-megapikselowy sensor CMOS z regulowanym filtrem dolnoprzepustowym, wspierany 5-osiowym systemem stabilizacji SRII o skuteczności 5,5 EV (ewenement na rynku lustrzanek) i pozwalający na pracę w zakresie czułości ISO 100-1 600 000, a także rejestrację filmów 4K, choć jedynie z prędkością 30 kl./s.

W sprawnym ostrzeniu pomóc ma z kolei system Safox 13, oparty o 101 punktów AF (25  punktów krzyżowych), który odznaczać ma się dużą czułością aż do -4 EV (w przypadku szkieł f.2.8 i jaśniejszych), a możliwość pracy w bardziej dynamicznych warunkach zagwarantować ma nam tryb seryjny, który dzięki nowemu mechanizmowi migawki może pracować z prędkością 12 kl./s.

Co więcej, system AF miał zostać wytrenowany w oparciu o sieci neuronowe i dzięki wsparciu systemu rozpoznawania obiektów (Real-Time Scene Analysis System) ma pozwalać na śledzenie twarzy i oczu fotografowanych osób, a także przewidywać ich ruch.

Producent informuje też, że zupełnie na nowo opracował system przetwarzania obrazu, który oferować ma bezkompromisową jakość zdjęć zarówno w dolnym, jak i górnym zakresie ISO, gdzie zdjęcia mają odznaczać się świetną reprodukcją kolorów i znikomym zaszumieniem. Podczas przedpremierowych prezentacji, przedstawiciele Pentaxa pokazywali slajdy, na których model K-3 III przebijał jakością pełnoklatkowego Pentaxa K-1 II. Jeśli te rewelacje się potwierdzą, aparatem może zainteresować się wielu amatorów zdjęć nocnych.

Do tego dwa sloty na karty SD, ekran dotykowy o rozdzielczości 1,62 mln punktów, łączność bezprzewodowa Wi-Fi i Bluetooth, duże możliwości personalizacji, złącze USB-C z możliwością stałego zasilania czy wykorzystujący ruchy stabilizacji matrycy tryb rozszerzonej rozdzielczości Pixel Shift Resolution.

Pod względem wydajności i funkcjonalności zapowiada się więc na bardzo sprawną lustrzankę APS-C (a nawet jedną z najdoskonalszych lustrzanek segmentu APS-C) z którą pracę będzie uprzyjemniać dobrze przemyślana ergonomia. To akurat zawsze było mocną stroną Pentaxa, a teraz jeszcze otrzymamy wreszcie joystick AF, masę kontrolerów i usprawnienia interfejsu (m.in. tryb Hyper Operation łączący zalety różnych trybów preselekcji) - pod tym względem nowy aparat będzie zapewne najdoskonalszym modelem w ofercie, jednocześnie stając się wizytówką wspomnianej wcześniej nowej wizji marki.

Wizjer niczym w pełnej klatce

Głównym punktem programu ma tu być jednak wizjer optyczny, którego unikalną konstrukcję producent podkreślał przy okazji każdej wzmianki o nadchodzącym aparacie. Moduł ten oferuje 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 1,05 x oraz punkt oczny 22 mm. W efekcie wizjer ma być duży i wygodny jak w przypadku lustrzanek pełnoklatkowych, a dzięki zastosowaniu nigdy wcześniej nie używanych w konstrukcji wizjerów elementów o zwiększonej refrakcji - także wyjątkowo jasny i przejrzysty.

Właściwie jedynym słabym punktem aparatu będzie prawdopodobnie praca w trybie Live View i tryb filmowy. Przede wszystkim w obydwu tych trybach będziemy mogli liczyć na system AF oparty wyłącznie o detekcję kontrastu, a same możliwości filmowe póki co wydają się być ograniczone do podstawowej funkcjonalności. Otrzymujemy co prawda funkcję peakingu ostrości, a także złącze mikrofonowe i słuchawkowe, ale próżno szukać tu bardziej zaawansowanych funkcji czy choćby profilu Log.

Same możliwości wideo kończą się na 4K 30 kl./s i Full HD 60 kl./s, a producent nie podaje informacji na temat bitrate’ów czy próbkowania kolorów także raczej nie ma co spodziewać się w tej kwestii jakieś rewolucji. Co ciekawie, podczas filmowania otrzymamy także wsparcie systemu stabilizacji.

Cena i dostępność

Mimo wszystko Pentax K-3 III zapowiada się na aparat naprawdę solidny, który nie wydaje się w mocno odstawać od konkurencji, a pod pewnymi względami oferuje od niej nawet więcej. A jeśli potwierdzą się obietnice producenta na temat doskonałych rezultatów osiąganych na wysokich czułościach, aparat ma nawet szansę stać się w segmencie APS-C pewną sensacją.

Pozostaje jedynie pytanie, czy w tej cenie znajdzie dla siebie niszę. Przy pułapie rzędu 2000 dolarów, na polskim rynku należy spodziewać się ceny powyżej 9 tys. złotych. A to już terytorium wielu bardziej popularnych systemów pełnoklatkowych (także bezlusterkowych).

Aparat trafi na rynek w kwietniu 2021 roku w wersji czarnej i srebrnej. Pojawi się też zestaw z battery gripem i kolekcjonerskim paskiem w cenie 2300 dolarów.

Specyfikacja:

Nazwa Pentax K-3 III
Producent Pentax
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca APS-C CMOS (23,5 x 15,7 mm)
Efektywna rozdzielczość 26 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200
ISO 102400
ISO 204800
ISO 409 600
ISO 819200 (rozszerzona}
ISO 1638400 (rozszerzona)
Procesor PRIME V
Rozdzielczość maksymalna 6192 x 4128
Formaty obrazu 3:2
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Mocowanie obiektywu Pentax KAF2
Kontrola błysku TTL Auto
Manual
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
wymuszona (błysk wypełniający)
bezprzewodowa
Synchronizacja na pierwszą kurtynę migawki
Lampa błyskowa zewnętrzna
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
stabilizacja matrycy
5,5 EV
Synchronizacja z lampą 1/200 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
preselekcja czułości
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
dwa gniazda
UHS-I
UHS-II
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
przycisk AEL
Bracketing ekspozycji 2, 3, 5 klatek +/- 1/3 EV lub 1/2 EV
Zdjęcia seryjne 12 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
ważony względem jasnych partii obrazu
Samowyzwalacz Tak
Pomiar ostrości Detekcja fazy + detekcja kontrastu w Live View, 101 pkt AF (24 pkt krzyżowych)
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
AF dotykowy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
przycisk AF-Lock
Wizjer tak, optyczny
100% krycia kadru
powiększenie 1,05x
Ekran LCD dotykowy
3,2-calowy
1 620 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60 kl/s
4K 30 kl/s
Złącza microHDMI
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
Wi-Fi
Bluetooth
USB 3.2 (USB-C) z możliwością zasilania
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
GPS Nie
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
D-LI90
Wydajność zasilania 800 zdjęć / 250 minut wideo
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 135 x 104 x 74 mm
Waga 820 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Funkcje indywidualne tryb Pixel Shift Resolution
 

Więcej informacji i pełną specyfikację aparatu znajdziecie na stronie ricoh-imaging.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj