Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych

Autor: Maciej Luśtyk

19 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość filmowania w rozdzielczości 4K.

Podczas gdy większość producentów w segmencie kamer sferycznych stara się rywalizować modelami ze średniej półki, które jedocześnie mogłyby pełnić formę kamery sportowej, Ricoh prezentuje model budżetowy, nakierowany na zwykłego użytkownika, który z jednej strony oczekuje dobrej jakości, a z drugiej prostoty obsługi i jak najniższej ceny. Ricoh SC2 zalicza wszystkie te bazy.

Filmy sferyczne dla każdego

Ricoh SC2 nie oferuje więc zaawansowanego systemu stabilizacji, uszczelnień czy rozbudowanego trybu wideo (maksymalny czas rejestracji jednego klipu 4K to tylko 3 minuty). Do tego wszystko bazuje tu na dość niewielkich matrycach w rozmiarze  1/2.3 cala, toteż raczej nie będziemy mogli spodziewać się zatrważającej jakości materiałów filmowych.Zamiast tego mamy szereg trybów, które ułatwią nagrywanie filmików i robienie zdjęć w różnych warunkach, a także wygodną w obsłudze, smukłą i kompaktową obudowę (13,1 x 4,5 x 2,3 cm, 104 g). Otrzymujemy też 14 GB wbudowanej pamięci, co w przypadku częstego zgrywania materiału pozwoli nam nie zaprzątać sobie głowy kartami.

Otrzymujemy m.in. tryb nocny, w którym kamera dostarczy lepszej jakości nagrań w słabym świetle, opcję Face Mode, w ramach której obraz centrowany będzie na twarz filmującej osoby czy funkcję Lens-by-Lens Exposure, w której dwa obiektywy filmują z różnymi ustawieniami ekspozycji tak, aby dostarczyć nam lepszego zakresu dynamicznego w przypadku kontrastowych scenerii. Otrzymujemy też tryb interwału (filmy poklatkowe) oraz wyzwalacz czasowy.

Poza tym, kamerka jest dużo szybsza od swojej poprzedniczki. Znacznie skrócił się czas przetwarzania zdjęć HDR, a kamerka obiecuje nawet 4-krotnie szybszy transfer plików w przypadku połączenia z aplikacją mobilną. Do tego zdalne sterowanie funkcjami kamery możliwy będzie teraz wyłącznie przy pomocy łączności Bluetooth, co pozwoli zaoszczędzić baterię. W pełni naładowany akumulator wystarczy z kolei na około 70 minut filmowana, lub wykonanie 260 zdjęć.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, propozycja Ricoha jest stosunkowo przystępna cenowo. Kamerka jest już dostępna do kupienia w czterech wersjach kolorystycznych, w cenie 1249 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ricoh-imaging.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Nowy Flip, to znany i kochany design, unoszona mocna lampa i całkiem sporo technologii, która ma pomóc w łatwym dokumentowaniu niezapomnianych chwil „analogowego życia”.
20
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Fujifilm prezentuje najnowsze wcielenie stylizowanego na retro aparatu z serii Mini. Nowy Mini 41 jest mniejszy, oferuje opcję korektę paralaksy dla zdjęć w zbliżeniu i automatycznie...
5
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Druga generacja modelu Z5 łączy świetnie skrojoną specyfikację z uniwersalnością i bardzo przystępną ceną, stając się najlepszą amatorska pełną klatką, jaka trafiła na rynek. Oferując...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)