Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Kamera sferyczna Ricoh Theta X to kolejna generacja Theta, która dzięki dużej rozdzielczości i dotykowego ekranowi pozwoli łatwo tworzyć materiały wideo i zdjęcia w 360 stopniach.
Mimo iż kamery sferyczne nigdy nie spotkały się z popularnością, jakiej oczekiwali ich producenci, urządzenia te cieszą się dużym powodzeniem w określonej grupie odbiorców i wyewoluowały w ciekawą niszę, w której prężnie działa kilka firm, z roku na rok oferujących coraz doskonalsze rozwiązania i popularyzujące rynek materiałów sferycznych. Jedną z nich jest Ricoh, który od lat rozwija koncepcję poręcznej kamerki Theta. Najnowszy model Ricoh Theta X przesuwa poprzeczkę w zakresie rozdzielczości i wygody pracy.
W nowy modelu obraz rejestrowany jest przez dwie nieco większe (rozmiar 1/2 cala) matryce o wyższej rozdzielczości 48 Mp, sparowane z obiektywami o światłosile f/2.4. Zestaw ten pozwoli na rejestrację 60-megapikselowych zdjęć sferycznych i nagrywanie filmów 5.7K z prędkością 30 kl./s (do 60 kl./s w przypadku rozdzielczości 4K). Co chyba jednak najważniejsze, filmy będą teraz rejestrowane z dwukrotnie większą przepływnością (do 120 Mb/s), co powinno zapewnić widocznie lepszą jakość rejestrowanych materiałów. May też opcję streamingu w rozdzielczości do 4K 30 kl./s.
Producent obiecuje też większą wygodę pracy, ponieważ nowa kamera sferyczna ma duży, 2,5-calowy ekran dotykowy, oferujący podgląd obrazu z kamery i pozwalający na wygodną nawigację po menu, ale także z uwagi na lepsza integrację ze smartfonem. Parowanie ma być prostsze, a trasfer zdjęć oraz filmów przebiegać ma dużo szybciej. Otrzymujemy też opcję połączenia z serwisami w chmurze czy dedykowaną aplikację Theta+ do szybkiego montażu materiałów nagranych przy pomocy urządzenia.
Oprócz tego kamera sferyczna Ricoh Thera X może pochwalić się wytrzymałą magnezową obudową, wymienną baterią (wreszcie), modułem GPS oraz Bluetooth, 48 GB wbudowanej pamięci, obsługą kart microSD oraz możliwością manualnej regulacji ekspozycji (migawka w zakresie 1/8-1/16000 s, czułość w zakresie ISO 50-3200) i balansu bieli (2500-10000K). Mamy też tryb seryjny do 20 kl./s, a cały system zbudowany jest w oparciu o Androida, co pozwoli na tworzenie zewnętrznych pluginów rozwijających możliwości kamery.
Jednym słowem jest to już kamera, która daje nam nieco kontroli w zakresie tworzenia filmów sferycznych i choć nie oferuje żadnego rodzaju rejestracji w profilu Log i oferuje tylko mikrofon mono, będzie w stanie zadowolić nawet tych nieco bardziej wymagających twórców.
Kamera sferyczna Ricoh Theta X trafi do sprzedaży w marcu 2022 roku. Jej cena nie jest jeszcze znana.
Więcej informacji znajdziecie na stronie theta360.com.