Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Od 1955 roku konkurs World Press Photo wyróżnia profesjonalnych fotografów za najlepsze zdjęcia prasowe. Tegoroczna edycja przyciągnęła w sumie ponad 4300 zawodowych fotografów z 28 krajów, którzy zgłosili łącznie ponad 74 tys. zdjęć.
Nominacje do nagród głównych oraz Grad Prix poznaliśmy w marcu. Dziś wiemy już, kto z tego grona zwyciężył w swojej kategorii. Te wyniki prezentujemy Wam poniżej. Natomiast o Zdjęciu Roku i Reportażu Roku piszemy w osobnym artykule:
Już w marcu, po ogłoszeniu nominacji wiedzieliśmy, że aż troje Polaków stanie na podium. Trzymając mocno kciuki, liczyliśmy więc na powtórkę z ubiegłego roku, gdy Tomasz Kaczor został nagrodzony za najlepsze zdjęcie portretowe. Niestety w tym roku wśród zwycięzców nie ma polskich fotografów, ale trzy miejsca na podium to i tak bardzo duży sukces w tym prestiżowym konkursie.
O krok od pierwszego miejsca była Karolina Jonderko. Za jej cykl “Reborn” jury przyznało jej 2 miejsce w kategorii “Projekty długoterminowe”. Z kolei Natalia Kepesz z serią zdjęć pt. “Niewybuch” zajęła 3 miejsce w kategorii "Portret", a Tomasz Markowski również 3 miejsce za zdjęcie “Tour of Poland Cycling Crash” w kategorii “Sport”. Gratulujemy im serdecznie!
Szerzej o tych wyróżnionych zdjęciach przeczytacie w poniższym artykule:
Wbrew obawom Covid nie zdominował tegorocznej edycji konkursu, ale jest w nim wyraźnie obecny. Pierwsze miejsca w kategoriach “General news”, “Środowisko”, czy “Przyroda - seria zdjęć” to wymowny zapis wydarzeń oraz reakcji społecznych i środowiska w czasie pandemii. Wśród zwycięskich zdjęć przewijają się oczywiście tematy stałe - aktualne konflikty wojenne i problemy społeczne.
Aby sprawdzić, jak tegoroczne jury oceniło nominowane zdjęcia i komu przyznano laury, przejrzyjcie galerie poniżej.
Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu.
Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org.