Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Od 1955 roku konkurs World Press Photo wyróżnia profesjonalnych fotografów za najlepsze zdjęcia prasowe. Tegoroczna edycja przyciągnęła w sumie ponad 4300 zawodowych fotografów z 28 krajów, którzy zgłosili łącznie ponad 74 tys. zdjęć.
Nominacje do nagród głównych oraz Grad Prix poznaliśmy w marcu. Dziś wiemy już, kto z tego grona zwyciężył w swojej kategorii. Te wyniki prezentujemy Wam poniżej. Natomiast o Zdjęciu Roku i Reportażu Roku piszemy w osobnym artykule:
Już w marcu, po ogłoszeniu nominacji wiedzieliśmy, że aż troje Polaków stanie na podium. Trzymając mocno kciuki, liczyliśmy więc na powtórkę z ubiegłego roku, gdy Tomasz Kaczor został nagrodzony za najlepsze zdjęcie portretowe. Niestety w tym roku wśród zwycięzców nie ma polskich fotografów, ale trzy miejsca na podium to i tak bardzo duży sukces w tym prestiżowym konkursie.
O krok od pierwszego miejsca była Karolina Jonderko. Za jej cykl “Reborn” jury przyznało jej 2 miejsce w kategorii “Projekty długoterminowe”. Z kolei Natalia Kepesz z serią zdjęć pt. “Niewybuch” zajęła 3 miejsce w kategorii "Portret", a Tomasz Markowski również 3 miejsce za zdjęcie “Tour of Poland Cycling Crash” w kategorii “Sport”. Gratulujemy im serdecznie!
Szerzej o tych wyróżnionych zdjęciach przeczytacie w poniższym artykule:
Wbrew obawom Covid nie zdominował tegorocznej edycji konkursu, ale jest w nim wyraźnie obecny. Pierwsze miejsca w kategoriach “General news”, “Środowisko”, czy “Przyroda - seria zdjęć” to wymowny zapis wydarzeń oraz reakcji społecznych i środowiska w czasie pandemii. Wśród zwycięskich zdjęć przewijają się oczywiście tematy stałe - aktualne konflikty wojenne i problemy społeczne.
Aby sprawdzić, jak tegoroczne jury oceniło nominowane zdjęcia i komu przyznano laury, przejrzyjcie galerie poniżej.
Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu.
Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org.