Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
1 grudnia ubiegłego roku wystartował nabór zdjęć do tegorocznej edycji najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie - World Press Photo. W ciągu 1.5 miesiąca ponad 4300 zawodowych fotografów z 28 krajów zgłosiło łącznie ponad 74 tys. zdjęć. Choć w marcu organizatorzy zaprezentowali finalistów, dopiero dziś poznaliśmy zwycięzców wszystkich kategorii, a teraz w końcu wiemy także, kto zdobył największe laury.
Wśród nominacji do nagród głównych, które poznaliśmy w marcu, znalazły się: 3 cykle fotograficzne i 6 zdjęć pojedynczych. Ich autorami są: Evelyn Hockstein, Valery Melnikow, Mads Nissen, Oleg Ponomarev, Lauis Tato, Lorenzo Tugnoli, Chris Donovan i Antonio Faccilongo. To spośród tej ósemki jury World Press Photo 2021 wyłoniło dziś dwóch fotografów do których powędrowały tytuły World Press Photo of the Year oraz World Press Photo Story of the Year. Każdy z nich otrzymał poza tym 5000 euro nagrody.
Zwycięzcami World Press Photo 2021 zostali Mads Nissen i Antonio Faccilongo.
Tytuł World Press Photo of the Year otrzymało zdjęcie "The First Embrace" Madsa Nissena z Danii. O tym, co przedstawia to zdjęcie najlepiej pisze sam autor:
"To był pierwszy uścisk, który Rosa otrzymała od pięciu miesięcy. W marcu domy opieki w całym kraju zamknęły swoje drzwi dla odwiedzających w wyniku pandemii COVID-19, uniemożliwiając milionom Brazylijczyków zobaczenie swoich krewnych. Opiekunom nakazano utrzymywać kontakt fizyczny z osobami postronnymi do absolutnego minimum. W Viva Bem prosty wynalazek „Zasłona uścisku” pozwolił ludziom ponownie się przytulić.
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odrzucił twierdzenia o powadze pandemii i niebezpieczeństwie, jakie stwarza wirus, podważał środki kwarantanny przyjęte na szczeblu stanowym i zachęcał Brazylijczyków do dalszych działań na rzecz utrzymania gospodarki. Brazylia zakończyła rok 2020 jednym z najgorszych na świecie rekordów w walce z wirusem, z około 7,7 miliona zgłoszonych przypadków i 195000 zgonów".
Tytuł World Press Photo Story of the Year przyznano serii zdjęć "Habibi" wykonanych przez Antonio Faccilongo z Włoch. Habibi, co po arabsku oznacza „moja miłość”, przedstawia historie miłosne osadzone na tle jednego z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych konfliktów we współczesnej historii. Fotograf obrał za cel ukazanie wpływu konfliktu na rodziny palestyńskie oraz trudności, z jakimi borykają się w walce o prawo do reprodukcyjnych i godności.
Nagrodzono także twórców filmowych. W kategorii "Interactive" zwyciężył "Reconstructing Seven Days of Protests in Minneapolis After George Floyd’s Death" autorstwa Holly Bailey, Matta Danielsa i Amelii Wattenberger. Natomiast w kategorii "Online Video" nagrodzono film "Calling Back from Wuhan", którego autorami są Yang Shenlai i Tang Xiaolan.