World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku

Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało 24 zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Oto najlepsze zdjęcia pojedyczne, reportaże, projekty długoterminowe i multimedialne ostatniego roku.

Autor: Maciej Luśtyk

3 Kwiecień 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Za nami kolejna edycja konkursu World Press Photo, organizowanego od 3 lat w nowej formule, która zupełnie zmieniła oblicze tego wydarzenia. Organizatorzy m.in. pozbyli się kategorii tematycznych, a całe wydarzenie podzielili na regiony, z osobnymi jury, aby rzucić więcej światła na „niedoreprezentowanych” twórców. „ Regionalny model konkursu, wprowadzony w 2021 r., wspiera większą różnorodność historii i autorów. W sumie 20 tegorocznych zwycięzców pochodzi z regionu, z którego pochodzą ich historie.” - chwalą się przedstawiciele WPP.

Efekt tego działania jest taki, jak zwykle. Brak różnorodności w zakresie dyscyplin fotograficznych sprawia, że World Press Photo z konkursu pokazującego najważniejsze wydarzenia na świecie stało się konkursem prawie w całości nakierowanym na współczesny storytelling i reportaż zaangażowany. Kolejny raz niewiele mamy też „ikonicznych” kadrów, które zapadałyby w pamięć na dłużej (choć te akurat mogą jeszcze skrywać się w reportażach, z których WPP udostępniło prasie jedynie selekcję kilku kadrów).

Przeczytaj także:
World Press Photo zmieni się nie do poznania - kultowy konkurs rozbity na regiony i bez kategorii

Nowa dyrektor wykonawcza WPP wprowadza fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu konkursu. Nowy system konkursu sprawić ma, że wydarzenie będzie lepiej odpowiadać swojej misji, ale czy nie są to przypadkiem zmiany wprowadzane na siłę? [Czytaj więcej]

Nie można jednoznacznie mówić, że jest to działanie złe. Konkurs jest po prostu inny i odbiega od tego, do czego przez lata przyzwyczaiło nas WPP, ale nadal opowiada ciekawe historie, tyle że o mniejszym znaczeniu dla ogólnego odbiorcy. Z racji nowej formuły, wymuszającej nagradzanie projektów z danych regionów do finału konkursu nie przedostaje się niestety wiele reportaży, które wcześniej by się w nim znalazły.

World Press Photo 2024 - najlepsze zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

(Opisy zdjęć wewnątrz galerii)

O tym jak zawężająca jest nowa idea konkursu może świadczyć chociażby fakt, że jury w tym roku postanowiło przyznać dwa specjalnie wyróżnienia dla zdjęć z inwazji Izreala na Strefę Gazy. Wyróżnienia te pojawiły się zapewne tylko dlatego, że zdjęć tych nie dało się pokazać w żaden inny sposób.

World Press Photo 2024 - najlepsze reportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

(Opisy projektów wewnątrz galerii)

Na szczęście w tegorocznej edycji WPP nie brakuje różnorodności tematycznej. Mamy tu zarówno projekty dotyczące bieżących wydarzeń, jak i środowiska czy mniejszości etnicznych i migracji. "Każdego roku jurorzy z całego świata przeglądają dziesiątki tysięcy zdjęć, by wybrać wizualnie oszałamiające kadry, które opowiadają historie i mają znaczenie,  reprezentując nasz wspólny świat. Tegoroczny wybór obejmuje narracje o desperacji, głodzie, wojnie i stracie, ale także o wytrwałości, odwadze, miłości, rodzinie, marzeniach i większej liczbie motyli, niż ktokolwiek ma prawo oczekiwać.” - komentuje Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawcza World Press Photo.

World Press Photo 2024 - najlepsze projekty długoterminowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (48)

(Opisy projektów wewnątrz galerii)

W sumie w 67. edycji konkursu nagrodzone 24 projekty, wybrane spośród 61 062 zgłoszeń nadesłanych przez 3 851 fotografów ze 130 krajów świata. „Zdjęcia, które trafiły do finalnej selekcji są gobelinem naszego dzisiejszego świata, skupionym na obrazach, które naszym zdaniem zostały wykonane z szacunkiem i uczciwością. To obrazy, które mogą przemawiać uniwersalnie i rezonować daleko poza ich pochodzeniem. Jest to okazja, aby pochwalić pracę fotografów prasowych i dokumentalnych na całym świecie - wykonaną z odwagą, inteligencją i pomysłowością - oraz wzmocnić znaczenie historii, które opowiadają, często w niewyobrażalnych okolicznościach” - mówi Fiona Shields, szefowa działu fotografii w The Guardian i przewodnicząca globalnego jury.

World Press Photo 2024 - najlepsze projekty Open Format

Zobacz wszystkie zdjęcia (36)

(Opisy zdjęć wewnątrz galerii)

World Press Photo - o konkursie

Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu. W 2021 konkurs przeszedł gruntowną reorganizację, rezygnując z kategorii i dzieląc całe wydarzenie na 6 regionów.

Finał World Press Photo 2024 odbędzie się 18 kwietnia. Wtedy też poznamy laureatów 4 głównych sekcji konkursu.

Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)