World Press Photo 2021 - najlepsze zdjęcia prasowe roku

Poznaliśmy finalistów najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku na ostatnim etapie znalazło się aż trzech Polaków. Zobaczcie wszystkie finałowe zdjęcia wraz z opisami.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Marzec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Konkurs World Press Photo co roku prezentuje fantastyczną galerię zdjęć reportażowych z całego świata i ukazuje przekrój najważniejszych wydarzeń, które niejednokrotnie umykają lokalnym komentatorom. Niedawno konkurs przeszedł szereg zmian. Najważniejszą jest nadanie większej rangi cyklom fotograficznym, które teraz rywalizują o nagrodę równoważną ze zdjęciem roku. Podobnie traktowane są także multimedialne projekty interaktywne i reportaże wideo. Od edycji na rok 2020 World Press Photo Ogranisation przyznaje w sumie 4 główne wyróżnienia które wyczerpywać mają temat różnych aspektów i rodzajów fotoreportażu.

Ostatnia, 64. edycja elitarnego konkursu przyciągnęła w sumie ponad 4,3 tys. zawodowych fotografów, którzy zgłosili łącznie ponad 74 tys. zdjęć. Mimo pandemii udało się pod tym względem przebić zeszłoroczną edycję. Wśród nominowanych do najważniejszych wyróżnień znalazły się: 3 cykle fotograficzne, 6 zdjęć pojedynczych, 3 projekty multimedialne oraz 3 filmy.

Zdjęcia nominowane do World Press Photo of the Year 2021

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

O tytuł Zdjęcia Roku, Historii Roku i nagrody w wysokości 10 tys. euro rywalizuje w tym roku 8 fotografów: Evelyn Hockstein, Valery Melnikow (nominacja do Grand Prix w kategorii pojedynczej i reportażowej), Mads Nissen, Oleg Ponomarev, Lauis Tato, Lorenzo Tugnoli, Chris Donovan i Antonio Faccilongo.

Cykle nominowane do World Press Photo Story of the Year 2021

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Co najważniejsze, wśród tegorocznych tematów (poza kategorią General News) wcale nie dominuje pandemia ani protesty BLM, choć oglądając tegorocznych kandydatów trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak z powodu epidemii niewiele się w tym roku wydarzyło. World Press Photo 2021 wydaje się być edycją bardziej „obyczajową” niż zwykle, co wcale nie znaczy, że gorszą. Nominowane zdjęcia pojedyczne i cykle wraz z opisami możecie zobaczyć w powyższych galeriach.

Polacy w finale World Press Photo 2021

Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji o pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach walczy aż trzech fotografów z Polski.

Przeczytaj także:
Polacy w finale World Press Photo 2021 - poznaj historię nominowanych zdjęć

W tegorocznej edycji WPP do finału zakwalifikowało się aż 3 fotografów z Polski. Zobaczcie nominowane zdjęcia i poznajcie stojące za nimi historie. [Czytaj więcej]

Wśród nich szansę na największy prestiż ma Karolina Jonderko, której cykl „Reborn” (niestety nie nominowany do World Press Photo Story of the Year) walczy o nagrodę w kategorii projektów długoterminowych. Zaraz za nią są Tomasz Markowski, z perfekcyjnie uchwyconym kadrem z Tour de Pologne w pojedynczej kategorii Sport oraz Natalia Kepesz, której seria „Niewybuch” kandyduje do głównej nagrody w kategorii Portretowej.

Zdjęcia finałowe z kategorii

Oprócz kandydatów do głównych nagród w sekcji fotograficznej, jury konkursu wyłoniło także finalistów poszczególnych kategorii. W każdej z ośmiu kategorii o pierwsze miejsce w dwóch sekcjach (zdjęcia pojedyncze i reportaże) walczą po trzy projekty.

Zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

Fotoreportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (84)

Projekty długoterminowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

Jak zwykle otrzymujemy porcję świetnych zdjęć i wyjątkowy przekrój przez wydarzenia ostatniego roku. Szczególną uwagę warto zwrócić na tegoroczne projekty długoterminowe (wraz z pracą Karoliny Jonderko), bo to one w tej edycji opowiadają najważniejsze aktualne historie dotyczące człowieczeństwa. Nominowane zdjęcia pojedyncze i wybrane fotografie z cyklów wraz z opisami możecie zobaczyć powyżej.

Zwycięzców WPP 2021 poznamy już w kwietniu

Wzorem ostatnich edycji, dziś dowiedzieliśmy się wyłącznie o fotografach nominowanych do głównych nagród i choć w niektórych kategoriach możemy wskazać faworytów, to wyrównany poziom każe nam z ekscytacją czekać na końcowe wyniki konkursu.Te poznamy podczas uroczystej gali finałowej konkursu World Press Photo, która odbędzie się 15 kwietnia 2021 roku w Amsterdamie. Zwycięskie zdjęcia oraz fotografie, które zakwalifikowały się do finału jak co roku będziemy mogli też zobaczyć w publikacji książkowej podsumowującej ostatnią edycję wydarzenia.

World Press Photo 2021 - o konkursie

Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu.

Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Janusz Jurek: "Nie lubię, kiedy ktoś mówi o mojej fotografii, że jest ładna"
Janusz Jurek: "Nie lubię, kiedy ktoś mówi o mojej fotografii, że jest ładna"
Często szuka tematów do zdjęć wyszukując wydarzenia w okolicy, które angażują lokalną społeczność. Im bardziej niszowe i mniej komercyjne, tym według niego lepsze. 
30
Powiązane artykuły