Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Konkurs World Press Photo już od ponad 60 lat nagradza najlepsze fotografie prasowe z całego świata. W ostatnich latach przeszedł jednak szereg zmian, z których być może najważniejszą okazała się ta, która nastąpiła w tegorocznej edycji. Mowa o drugiej nagrodzie głównej World Press Photo Story of the Year, która - równoważna z tytułem World Press Photo of the Year - wyróżnia najlepsze, najbardziej poruszające cykle fotograficzne. Pod koniec lutego poznaliśmy listy nominowanych fotografów, teraz wreszcie wiemy kto stanął na podium poszczególnych sekcji i kategorii.
Tak, jak wielu się spodziewało, Zdjęciem Roku uznana została fotografia „dziewczynki płaczącej na granicy” autorstwa Johna Moore'a z Getty Images, które latem zeszłego roku wywołało niemałe zamieszanie w mediach, zwracając oczy całego świata na politykę stosowaną wobec rodzin migrantów nielegalnie przekraczających granice USA. Fotografia zwyciężyła także w kategorii Spot News.
fot. John Moore, World Press Photo of the Year 2019
6 kwietnia USA wprowadziło politykę zerowej tolerancji wobec nielegalnej imigracji, w związku z czym osobom przyłapanym na próbie nielegalnego przekroczenia granicy zaczęto stawiać zarzuty karne . Niedługo potem zaczęły napływać informacje o rozdzielaniu złapanych rodziców od dzieci. Na zdjęciu dwuletnia Yana i jej matka Sandra Sanchez podczas przeszukania przez patrol graniczny w Teksasie. Choć później przebywający w Hondurasie ojciec Yany wyjaśnił, że nie została ona oddzielona od swojej matki, zdjęcie wywołało ogólne oburzenie i przyczyniło się do wstrzymania polityki rozdzielania rodzin 20 czerwca 2018 roku.
„To zdjęcie niewymagające podpisu. Rozrywa w drobny mak. Nie wzrusza, tylko wrzeszczy. Porusza do głębi i trudno powstrzymać łzy. (…) Zdjęcie zostało wykonane 12 czerwca i niemal natychmiast opublikowane przez największe światowe media. Rozpętała się burza, a płacząca niespełna dwuletnia Yana została okrzyknięta „twarzą polityki zera tolerancji”. 20 czerwca prezydent Trump wstrzymał separację rodzin imigrantów. W tym zdjęciu jest wszystko.” - pisała w komentarzu do nominacji Joanna Kinowska.
Laueratem równoważnej, przyznawanej od tego roku nagrody za Fotoreportaż Roku również został fotograf, który w swoim projekcie poruszał problem migracji. „The Migrant Caravan” Pietera Ten Hoopena to seria przyglądająca się karawanie migrantów, która jesienią ubiegłego roku ruszyła z państw Ameryki Centralnej w stronę granicy z USA.
„Chciałem udokumentować co to oznacza być na drodze ku nowemu życiu, lub też też jak wygląda nadzieja ludzi na nowe życie. Chciałem skupić się na ludziach, na ich relacjach i tym, jak sobie z nimi radzą” - komentuje swów materiał Hoopen. Fotograf jest członkiem paryskiej agencji VU. Dokumentuje skutki wojen i kryzysów humanitarnych od 2004 roku. Zwycięskie zdjęcia uznane zostały także najlepszym cyklem w kategorii Spot News.
Obydwoje fotografowie otrzymają nagrody w wysokości 10 tys. euro.
Oprócz dwóch głównych laureatów poznaliśmy także nazwiska zwyciezców poszczególnych laureatów. W kwestii zdjęć bez zaskoczeń - wszystkie znaliśmy już od czasu nominacji. Wszystkie nagrodzone prace znajdziecie w poniższych galeriach.
Jak co roku poznaliśmy także laureatów konkursu multimedialnego Digital Storytelling Contest, który także w tym roku oferuje dwie główne nagrody. Wyróżnienie Interactive of the Year powędrowało do twórców projektu „The Last Generation”, który przybliża nam życie dzieci z wysp Marshalla, których egzystencja zagrożona jest przez podnoszący się poziom wód w morzach i oceanach.
„Projekt nazywa się The Last Generation ponieważ przewiduje się, że przy obecnych poziomach emisji, poziom wód jeszcze za życia tych dzieci podniesię się do tego stopnia, że miejsce to nie będzie się nadawać do życia” - mówi producent, Michelle Mizner.
Z kolei nagroda Photo Online Video of the Year przyznana została fotocastowi, który podobnie jak główne zwycięskie zdjęcie konkursu fotograficznego porusza problem polityki rozdzielania rodzin migrantów, stosowanej przez USA. Prezentację możecie obejrzeć na stronie World Press Photo.
Jak zwykle, po gali konkursu rusza wystawa podsumowująca tegoroczną edycję, która na swojej drodze odwiedza co roku ponad 100 miast w 45 krajach na różnych kontynentach. Jak zawsze, zawita też pewnie do polski. Planowanych terminów ekspozycji jeszcze nie znamy.
Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.