Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Właśnie poznaliśmy wyniki prestiżowego konkursu World Press Photo, który już od ponad 60 lat nagradza najlepsze fotografie prasowe z całego świata. Laureatem tegorocznej edycji oraz autorem zdjęcia roku został wenezuelski fotograf, Ronaldo Schemidt.
Tegoroczna odsłona World Press Photo znacząco różniła się od pozostałych edycji. Po raz pierwszy bowiem organizatorzy zastosowali system, w którym najpierw poznaliśmy listę nominowanych fotografów, a dopiero dziś w nocy, podczas finałowej gali, organizatorzy zaprezentowali laureatów poszczególnych kategorii oraz autora zdjęcia roku. - Ten ustanowiony proces ogłaszania wyników jest częścią nowych planów Fundacji World Press Photo mających na celu zwiększenie widoczności zaangażowanych fotoreporterów i dokumentalistów, którzy przekazują nam ważne historie - podkreślają organizatorzy.
W tym roku do konkursu nadesłano przeszło 73 tys. zdjęć przez ponad 4,5 tys. fotografów ze 125 krajów. Spośród rekordowej liczby zgłoszeń, jury wybrało nominowanych autorów w ośmiu sekcjach, w tym jednej nowej kategorii dotyczącej środowiska. Nominacje otrzymało 42 fotografów z 22 krajów, a spośród nich aż 15 było już laureatami poprzednich edycji World Press Photo.
W tym roku jury pod przewodnictwem Magdaleny Herrera wybrało wenezuelskiego fotografa, Ronaldo Schemidta, jako autora zdjęcia roku World Press Photo 2018. Jego fotografia „Venezuela Crisis” przedstawia 28-letniego José Víctora Salazar Balza, który stanął w ogniu w wyniku brutalnych starć z policją prewencyjną podczas protestu przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro w Caracas w Wenezueli. Balza przeżył i odniósł oparzenia pierwszego i drugiego stopnia.
- Zdjęcie roku musi opowiadać o wydarzeniu, które jest wystarczająco ważne. Musi również zadawać pytania ... musi angażować się i musi pokazywać punkt widzenia na to, co wydarzyło się na świecie w tym roku – powiedziała Magdalena Herrera, dyrektor fotograficzny Geo France i przewodnicząca jury tegorocznej edycji WPP. - To klasyczne zdjęcie, ale ma natychmiastową energię i dynamikę. Kolory, ruch i jest bardzo dobrze skomponowane. Ma siłę, przez co czuję natychmiastowe emocje.
Ronaldo Schemidt, fotograf Agence France-Presse mieszkający w Meksyku, oprócz tytuły Grand Prix, otrzymał także pierwszą nagrodę w kategorii „Spot News Single”. Ponadto w ręce fotografa powędrowała nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. euro oraz sprzęt fotograficzny ufundowany przez firmę Canon.
Zdjęcie roku wraz ze wszystkimi wyróżnionymi pracami zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, która wystartuje 14 kwietnia w Amsterdamie. Następnie odwiedzi ponad 100 miast w 45 krajach świata. Tradycyjnie fotografie laureatów zostaną także wydane w formie pamiątkowego albumu.
Po więcej informacji o zwycięzcach i finalistach World Press Photo odsyłamy na stronę www.worldpressphoto.org.