Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Tegoroczna edycja konkursu World Press Photo 2017 cieszyła się niemal tak dużym zainteresowaniem jak ta z zeszłego roku, w której pobity został rekord liczny zgłoszeń. Tym razem na konkurs napłynęło ponad 80 tys. prac, wykonanych przez 5034 fotografów ze 125 krajów świata. Jury na pewno nie miało więc łatwego zadania. - To była bardzo intensywna, emocjonalna i czasem nawet brutalna dyskusja. Czuję, że koniec końców zapadły odważne decyzje, które zmuszają do dyskusji - proces selekcji zdjęć komentuje członkini jury, Tanya Hajouqa.
Dyskusję wywoła zapewne wybór zdjęcia roku, który dla wielu na pewno nie będzie niespodzianką. Fotografia tureckiego fotografa, Burhana Ozbilicia wstrząsnęła światem pod koniec grudnia i momentalnie została uznana za prawdopodobnego faworyta WPP 2017. Z jednej strony symbol oddania pracy fotoreportera, z drugiej dzieło przypadku.
fot. Burhan Ozbilic, zamachowiec Mevlüt Mert Altıntaş po zamordowaniu rosyjskiego ambasadora Andreya Karlova w galerii sztuki w Ankarze
- To była bardzo trudna decyzja, ale wydaje nam się, że zdjęcie roku to niezwykle obrazowy przykład nienawiści panującej w naszych czasach. - mówi członkini jury, Mary F. Calvert. - Za każdym razem gdy pojawiało się na ekranie, podświadomie się od niego odsuwaliśmy. Dla nas było to uosobienie tego czym jest konkurs World Press Photo.
Burhan Ozbilic oprócz tytuły Grand Prix, otrzymał także pierwszą nagrodę w kategorii Spot News / Stories. Fotograf otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro oraz sprzęt fotograficzny ufundowany przez sponsora konkursu, firmę Canon.
Reszta nagrodzonych prac nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły na poprzednie edycje konkursu. W większości kategorii zwyciężyły zdjęcia będące przykładem dobre i mocnej fotografii reporterskiej i trzeba przyznać, że w tym roku właściwie trudno o kategorię, która wypadłaby słabo. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że wiele z tych zdjęć widzieliśmy już wcześniej, zwłaszcza jeśli chodzi o powracający temat kryzysu migracyjnego i sytuacji na bliskim wschodzie.
Wszystkie nagrodzone prace, wraz z opisami znajdziecie w poniższych galeriach.
Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, która wystartuje 14 kwietnia w Amsterdamie, a następnie odwiedzi ponad 100 miast w 45 krajach świata. Pod koniec kwietnia wystawa zostanie zaprezentowana w poznańskim CK Zamek, które nieprzerwanie od 16 lat organizuje polską premierę World Press Photo.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.