Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Najważniejszy na świecie konkurs fotografii prasowej kończy przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji. Jeśli nie jeszcze nie zdążyliście nadesłać swoich zdjęć, macie na to ostatnią szansę.
Konkursu World Press Photo nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Co roku nagradza najlepsze reportaże i pojedyncze zdjęcia prasowe z całego świata, spośród których wiele stało się ikonami i na dobre zapisało w zbiorowej świadomości oglądających. Wielokrotnie nagradzani byli w nim także fotografowie z Polski.
W tym roku zdjęcia będą konkurować ze sobą w 8 kategoriach, w tym jednej poświęconej wyłącznie długoterminowym projektom reportażowym, które powstawały na przestrzeni przynajmniej 3 lat. Pojawiła się też nowa kategoria Environment, skupiająca się na zdjęciach ukazujących wpływ człowieka na środowisko, które to w ostatnich latach dominowały w kategorii Nature. Nie zobaczymy natomiast już więcej kategorii Daily Life.
fot. Burhan Ozbilic, zamachowiec Mevlüt Mert Altıntaş po zamordowaniu rosyjskiego ambasadora Andreya Karlova w galerii sztuki w Ankarze. Zdjęcie roku World Press Photo 2017
Aby zgłosić swój udział, należy zarejestrować się na stronie konkursowej, a następnie przesłać za pomocą formularza zdjęcia w formacie JPEG, w pełnej rozdzielczości, z dołączonymi profilami ICC i opisami przygotowanymi w języku angielskim. Wytyczne, co do tego, jak prawidłowo tworzyć opisy zdjęć znajdziecie tutaj.
Zgłoszenia przyjmowane są do wtorku, 9 stycznia 2018 roku, do godziny 12:00 (południe), jednak tylko do najbliższego czwartku, 4 stycznia, również do godziny 12:00, można zarejestrować konto, które pozwoli na wzięciu udziału w konkursie. Listę finalistów poznamy 14 lipca, natomiast zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas gali finałowej w Amsterdamie, którą zaplanowano na 12 kwietnia. Na laureata zdjęcie roku czeka 10 tys. dolarów.
Jak co roku, wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane w formie publikacji podsumowującej bieżącą edycję konkursu jak i wystawy, która odwiedzi kilkadziesiąt krajów świata.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.
(fot. okładkowa: Francesco Comello)