Gradacja kolorystyczna w Adobe Photoshop. Ten wideoporadnik pokaże jak dokonać jej za pomocą narzędzia balansu kolorów

Autor: Maciej Luśtyk

19 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobra gradacja kolorystyczna pomaga nadać zdjęciom charakteru i sprawia, że wyglądają bardziej profesjonalnie. Warto się więc jej nauczyć nawet jeśli na co dzień nie pracujemy na planach wysokobudżetowych sesji. Ten wideoporadnik pokaże Wam, jak w prosty sposób dokonać jej za pomocą panelu Color Balance w Photoshopie.

Dziś nałożenie na zdjęcie przed publikacją jakiegoś “filtra” wydaje się być niemal obowiązkiem. Nic więc dziwnego, że triumfy świecą różnego rodzaju presety, oferowane przez firmy typu VSCO czy RNI, które w programach graficznych pozwalają szybko przywołać atrakcyjny “look”, często inspirowany charakterystyką klasycznych błon filmowych.

Łatwo jednak w ten sposób wpaść w pułapkę. Presety symulujące działanie filmów są powtarzalne, co sprawia, że nasze zdjęcia zaczynają wyglądać jak tysiące innych, a dodatkowo nie zawsze pasują do danego rodzaju zdjęcia. Dużo bardziej efektywnym i w dłuższej perspektywie czasu pożytecznym dla nas sposobem będzie nauczenie się sterowania kolorystyką zdjęcia samemu tak, jak robią to zawodowi retuszerzy. Nawet jeśli zajmie to więcej czasu, niż załadowanie filtra w Lightromie, efekty będą nieporównywalnie lepsze.

Panel Color Balance w praktyce

 

Choć jak zwykle w przypadku Photoshopa podobne efekty możemy uzyskać na różne sposoby, w tym wideoporadniku kanadyjski fotograf i retuszer Michael Woloszynowicz pokazuje jak cały proces oprzeć o narzędzie balansu kolorów (Color Balance). Oprócz podstawowych informacji na temat działania panelu oraz tego, jak przy jego pomocy powinniśmy rozpocząć pracę w przypadku fotografii w wysokim kluczu, a jak robić to, gdy do czynienia mamy ze zdjęciami w niskim kluczu, otrzymujemy też garść przydatnych porad ułatwiających pracę z kolorem.

Darmowa akcja, szybsza praca

Fotograf udostępnia również akcję do pobrania za darmo, która przyspieszy pracę nad zdjęciem automatycznie tworząc w Photoshopie trzy warstwy dopasowania, dające nam większe pole do popisu niż standardowe narzędzie oferowane przez program. Ich użycie Woloszynowicz opisuje na przykładzie drugiego omawianego zdjęcia.

Poradnik jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Więcej przydatnych wideoporadników na temat retuszu i obróbki znajdziecie na kanale fotografa w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)