Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
8
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.

Autor: Michał Chrzanowski

7 Październik 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Zakres ogniskowych 70-200 mm i najlepiej stałe światło f/2.8 to typowe parametry zooma z reporterskimi inklinacjami. Do tego konstrukcja takich obiektywów ma być wręcz pancerna, a sam tubus odporny na ekstremalne warunki w jakich przyjdzie mu pracować. Uzupełnieniem ma być oczywiście celny i błyskawiczny AF. 

Czy w takim razie zaprezentowany na początku ubiegłego roku model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. (o takich właśnie parametrach) będzie idealnym zoomem dla fotografów pracujących na systemie Mikro Cztery Trzecie? Co do tego producent nie ma wątpliwości. Obiektyw ma nie tylko wyróżniać się wyjątkowo kompaktowym wymiarem, ale także szeregiem funkcjonalnych rozwiązań. Jednymi z nich mają być: niezwykle skuteczny system stabilizacji, optyka o wysokiej rozdzielczości i obrazie bogatym w szczegóły, czy wreszcie możliwość płynnej zmiany przysłony bez nagłych skoków ekspozycji, co z pewnością przypadnie do gustu filmowcom.

Za Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. zapłacimy około 4 tys. zł. A jak prezentuje się kwestia konkurencji? Wydawać by się mogło, że w systemie Mikro Cztery Trzecie będziemy w stanie przebierać w zaawansowanych zoomach o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8. Niestety sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Tak naprawdę jedynie testowany model (oraz jego poprzednik) gwarantują właśnie takie parametry. Natomiast ze stajni Olympusa, drugiego wiodącego producenta w systemie M4/3, wymienić możemy model M.Zuiko Digital ED 40-150 mm f/2.8 PRO, który przy stałej przysłonie f/2.8 zapewnia ekwiwalent ogniskowych o większym zakresie 80-300 mm. Jego cena to około 6900 zł.

Zapraszamy do lektury testu, gdzie przeanalizujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz pokażemy zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw w studiu DxO testowaliśmy razem z aparatem Panasonic Lumix G9.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32