Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

81%

Obiektyw AF 35 mm f/1.4 FE to czwarta stałka Samyanga z autofokusem zaprojektowana do bezlusterkowego systemu Sony. Dziś sprawdzamy, co dokładnie ma do zaoferowania ten model i czy sprosta on wyśrubowanym oczekiwaniom zaawansowanych fotografów.

Autor: Michał Chrzanowski

31 Maj 2018
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Samyang w segmencie obiektywów do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony rośnie w siłę. Już poprzednie stałki koreańskiego producenta oferowały fenomenalny stosunek jakości do ceny, to jednak najnowszy AF 35 mm f/1.4 FE jest jak na razie ukoronowaniem tej linii szkieł. Po pierwsze, jest to najtańsza konstrukcja z autofokusem o takich parametrach do systemu Sony E. Po drugie, zapewnia naprawdę dobrą jakość i plastykę obrazu, która może się podobać. Tak więc konstruktorzy Samyanga mogą być z siebie dumni.

Ogromnymi zaletami tego modelu są precyzyjny i szybki autofokus, a także wysoka rozdzielczość na każdej z przysłon. Niemniej jednak nieco mniejsza wyrazistość na f/1.4 może już lekko zaniepokoić wymagających fotografów, którzy od tej stałki mogli oczekiwać czegoś więcej. Ale wciąż podczas pracy na nominalnym otworze przysłony nie może być mowy o słabej jakości obrazu (zwłaszcza w centrum) - po prostu mogłaby być odrobinę wyższa. Natomiast w kwestii korygowania wad optyki jest dobrze, jednak do ideału zabrakło. Aberracja chromatyczna nie powinna stanowić problemu. Co innego zauważalna dystorsja i ogromna winieta, która jedynie nieznacznie ustępuje po przymknięciu przysłony. Warto jednak zauważyć, że zbliżone wartości otrzymał największy konkurent, Sony Zeiss FE 35 mm f/1.4 Distagon T* ZA, który jest o 4500 zł droższy od testowanego Samyanga.

Plusy

  • bardzo dobra jakość wykonania
  • minimalistyczny i stylowy design
  • wydajny i precyzyjny autofokus
  • dobra wyrazistość zdjęć w centrum kadru na nominalnym otworze f/1.4
  • wysoka rozdzielczość w centrum i na brzegach kadru (od przysłony f/2.8)
  • duża kontrastowość i odpowiednie przenoszenie kolorów
  • dobrze korygowana aberracja chromatyczna

Minusy

  • duże wymiary
  • brak uszczelnień
  • mniejsza rozdzielczość obrazu na brzegach (przysłona f/1.4)
  • zauważalna dystorsja
  • ogromna winieta na f/1.4, która jedynie nieznacznie ustępuje po przymknięciu przysłony
  • słabsza praca w kontrastowym i mocnym oświetleniu
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Ocena ogólna

81%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)